AuroraMeteo

Finnmarkin lääni, NorjaMagneettinen leveysaste 68,1°Asukasluku 11 44840 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Hammerfest

Hammerfest sijaitsee suoraan revontulivyöhykkeen alla: kirkkaina ja pimeinä öinä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella, myös hiljaisina öinä. Pilvet ratkaisevat täällä paljon enemmän kuin Kp-luku.

Juuri nyt

Revontulet voivat näkyä juuri nyt – mene ulos ja katso taivaalle (suunta: pohjoinen)!

Kp 1,7 · 466 km/s · Bz 3,2

Magnetometriasema Kevo (161 km päässä): kohtalainen magneettinen aktiivisuus, revontulet todennäköisiä pimeällä ja selkeällä taivaalla.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 4, täällä tarvitaan 0.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 84 %).
  • Pimeys Pimeää klo 18.48–05.34.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 01.03 paikallista aikaa

28/100

Mahdollista

Parhaimmillaan noin klo 02.00. Ennustettu Kp enintään 4,0 (tämä paikka vaatii 0), keskimääräinen pilvisyys 84 %.

Tarpeeksi pimeää
18.48 – 05.34
Auringonlasku
16.29 · auringonnousu 07.54
Kuu
34 %
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 0
Katsesuunta
pohjoinen (354°)
la 17.10.20Kp 2,0 · pilvisyys 89 %
su 18.10.9Kp 1,7 · pilvisyys 98 %
la 17. 01 · 13/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 86 % la 17. 02 · 28/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 72 % la 17. 03 · 27/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 73 % la 17. 04 · 10/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 90 % la 17. 05 · 5/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 89 % la 17. 18 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 93 % la 17. 19 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 92 % la 17. 20 · 18/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 77 % la 17. 21 · 20/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 75 % la 17. 22 · 8/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 90 % la 17. 23 · 10/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 85 % su 18. 00 · 7/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 89 % su 18. 01 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 92 % su 18. 02 · 9/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 86 % su 18. 03 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 95 % su 18. 04 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 94 % su 18. 05 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 88 % su 18. 20 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 95 % su 18. 21 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 99 % su 18. 22 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 96 % su 18. 23 · 9/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 87 % ma 19. 01 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 99 % 061218su 18.061218ma 19.061218ti 20.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218su 18.061218ma 19.061218ti 20.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 01la klo 04la klo 19la klo 22su klo 01su klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22
Alapilvet44%71%80%20%26%48%100%100%29%96%100%19%
Keskipilvet35%27%38%49%66%44%48%45%38%90%93%26%
Yläpilvet56%0%0%0%0%9%10%0%41%100%86%100%
Lämpötila4 °C4 °C3 °C2 °C2 °C3 °C7 °C7 °C8 °C8 °C9 °C9 °C
Tuntuu kuin−6 °C−6 °C−5 °C−5 °C−5 °C−4 °C0 °C1 °C0 °C2 °C2 °C0 °C
Tuuli14 m/s14 m/s10 m/s9 m/s10 m/s9 m/s11 m/s10 m/s13 m/s9 m/s13 m/s13 m/s
Näkyvyys6,5 km15 km11 km11 km7,6 km16 km19 km20 km50 km50 km3,2 km24 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Selkeämpää taivasta lähistöllä tänä yönä

Tämän yön pilvisyysennuste on samanlainen joka suuntaan 100 km:n säteellä (täällä 88 %), joten autolla liikkeelle lähteminen tuskin auttaa.

MET Norwayn ennuste 24 pisteessä 100 km:n säteellä, keskiarvo pimeiltä tunneilta. Tarkista tiet ja olosuhteet ennen lähtöä.

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Finnmarkin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Live-kamerat lähellä: Hammerfest

Tarkista taivas itse: julkiset kamerat 300 km:n säteellä. Ne avautuvat kameran omistajan sivustolla.

Kamerat kuuluvat omistajilleen — me vain linkitämme niihin. Useimmissa näkyy vähän päivänvalossa tai pilvisellä säällä, ja osa on kesällä tauolla.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Hammerfest omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Hammerfest

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 2–4 · yläpuolella LLU 294° LU 309° LU 324° PLU 339° P 354° P 9° PKO 24° KO 39° KO 54°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
0 Yläpuolella ja joka puolella – – –
2 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
3 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
4 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen silmin – Hammerfest Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen seuraavat 24 h Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Esikaupunkitaivas. Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itä. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maasto kohoaa noin 5° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoinen). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 0 eikä Kp 0. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoinen).

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Hammerfest

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (19 % öistä), seuraavana marraskuu (15 %).

0 %10 %20 %30 % – heinä – elo syyskuu: 19 % syys lokakuu: 15 % loka marraskuu: 15 % marras joulukuu: 15 % joulu tammikuu: 14 % tammi helmikuu: 11 % helmi maaliskuu: 11 % maalis huhtikuu: 2 % huhti – touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 19 % 21 % 4,9 h 8° / 10°C
lokakuu 15 % 15 % 10,3 h 4° / 6°C
marraskuu 15 % 15 % 14,0 h 1° / 3°C
joulukuu 15 % 15 % 16,1 h −1° / 2°C
tammikuu 14 % 14 % 15,0 h −2° / 1°C
helmikuu 11 % 11 % 11,6 h −2° / 0°C
maaliskuu 11 % 11 % 7,3 h −2° / 1°C
huhtikuu 2 % 17 % – 0° / 3°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
46 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
64 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
76 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Hammerfest

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 2715272016: 3316332017: 2517252018: 81882019: 71972020: 32032021: 1221122022: 2722272023: 2423242024: 1624162025: 4225422026: 222622
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Katselupaikkoja – Hammerfest ja lähiseutu

  • Salen

    Kukkula kaupungin yläpuolella; sinne pääsee kävellen, ja sieltä avautuu panoraama sataman ja meren ylle. · noin 1 km · Avaa OpenStreetMapissa

  • Fuglenes (Meridian Column)

    Unescon Struven ketjun muistomerkki niemellä sataman toisella puolella; näkymät aukeavat pohjoiseen ja länteen merelle. · noin 3 km · Avaa OpenStreetMapissa

  • Storvannet

    Järvi keskustan pohjoispuolella lentoaseman lähellä; ympäristö on kaupunkia pimeämpi. · noin 5 km · Avaa OpenStreetMapissa

  • Tyven

    Korkeampi tunturi kaupungin yläpuolella; sinne noustaan kävellen, ja näkymä avautuu korkealta kaukana katuvaloista. · noin 2 km · Avaa OpenStreetMapissa

Paikallistietoa

  • Hammerfestissa on kaamos noin 23. marraskuuta – 19. tammikuuta, joten pimeitä tunteja revontulten katseluun on paljon.
  • Ilmasto on subarktinen mutta leveysasteeseen nähden leuto: tammikuussa noin −5 °C, ja loka–joulukuu ovat sateisimmat kuukaudet.
  • Salen-kukkulalta, jonne on keskustasta 15 minuutin kävely mutkittelevaa polkua, avautuu kaupungin paras panoraama.
  • Hammerfestin lentoasemalta on alueellisia lentoja Tromssaan, Altaan ja Honningsvågiin, ja Hurtigruten pysähtyy kahdesti päivässä (pohjoiseen ja etelään).
  • Fuglenesin Struven kolmiomittausketjun piste kuuluu Unescon maailmanperintökohteeseen.

Salenille ja Tyvenille nousevat polut ovat talvella jäisiä ja tuulille alttiita, joten käytä liukuesteitä ja otsalamppua.

Rannikon sää muuttuu nopeasti, ja tuulen viilentävä vaikutus on merkittävä.

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Hammerfest Airport (HFT) · 2 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
8° / 10°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112 (police), 113 (ambulance), 110 (fire)
Talviajo
Talvirenkaissa on oltava vähintään 3 mm kulutuspintaa 1. marraskuuta – toista pääsiäispäivää seuraava sunnuntai (Nordlandissa, Tromsissa ja Finnmarkissa 16. lokakuuta – 30. huhtikuuta). Nastarenkaat ovat sallittuja samoina jaksoina sekä niiden ulkopuolella, kun olosuhteet sitä vaativat. Ajokeli näkyy Statens vegvesenin liikennetiedotteista (vegvesen.no/trafikk). Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Jokamiehenoikeus (allemannsretten) antaa vapaan pääsyn viljelemättömälle maalle (utmark), kuten metsiin, tuntureille ja rannoille; viljelty maa ja pihapiirit (innmark) vaativat omistajan luvan. Teltan saa pystyttää yli 150 metrin päähän asutusta talosta tai mökistä, ja samassa paikassa saa olla ilman lupaa enintään kaksi yötä. Oikeus koskee jalan liikkuvia – pysäköintiä ja yöpymistä matkailu- ja pakettiautossa koskevat tie- ja pysäköintisäännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Norwegian Centre for Space Weather (NOSWE), Tromsø Geophysical Observatory, UiT
Sääpalvelu
Norwegian Meteorological Institute (Yr)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Hammerfest?

Hammerfest sijaitsee suoraan revontulivyöhykkeen alla: kirkkaina ja pimeinä öinä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella, myös hiljaisina öinä. Pilvet ratkaisevat täällä paljon enemmän kuin Kp-luku.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Hammerfest?

Paikan Hammerfest ympäristössä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella. Aloita katsomalla tähän suuntaan: pohjoinen. Katso myös ylös ja joka puolelle – voimakkaissa myrskyissä ne voivat täyttää koko taivaan ja näkyä jopa selän takana.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Hammerfest?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Hammerfest oli syyskuu (19 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana marraskuu (15 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Hammerfest?

Hammerfest: ajalla 8. huhtikuuta–3. syyskuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Hammerfest paljon valosaastetta?

Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itä.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Hammerfest?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Hammerfest 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 735 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Hammerfest ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Finnmarkin lääni