AuroraMeteo

Spanien77 steder

Nordlys i Spanien: hvor og hvornår du kan se det

Fra Spanien er nordlyset mest noget for kameraet: under kraftige storme (omkring Kp 7 eller mere) stiger et rødt skær lavt over horisonten, som det skete i maj og oktober 2024.

Hvor nordlyset er lettest at se

StedRegionKrævet KpKp for billederMagnetisk bredde
GijónAsturien9+738,0°
A CoruñaGalicien9+737,9°
SantanderKantabrien9+737,9°
BilbaoBaskerlandet9+7,337,6°
OviedoAsturien9+7,337,8°
Donostia / San SebastiánBaskerlandet9+7,337,7°
BarakaldoBaskerlandet9+7,337,7°
Santiago de CompostelaGalicien9+7,337,3°

Største byer

StedIndbyggereKrævet Kp
Madrid3.255.9449+
Barcelona1.686.2089+
Zaragoza686.9869+
Bilbao347.3429+
Valladolid300.6189+
Vigo293.6429+
Gijón271.7809+
Gasteiz / Vitoria257.4079+

Stormvagt: kan man se nordlys fra Spanien?

Sjældent, men ja. Under kraftige storme (ca. Kp 7 eller mere) stiger nordlysets røde øverste lag, 300–400 km oppe, op over den nordlige horisont i Spanien. Mobil- og kamerasensorer fanger det meget lettere end øjet.

…

StedKp for billederKp for øjetFotonætter siden 1995Senest
Gijón 7 9+ 76 okt. 2026
A Coruña 7 9+ 76 okt. 2026
Santander 7 9+ 74 okt. 2026
Bilbao 7,3 9+ 54 jan. 2026
Oviedo 7,3 9+ 54 jan. 2026
Donostia / San Sebastián 7,3 9+ 54 jan. 2026
Barakaldo 7,3 9+ 54 jan. 2026
Santiago de Compostela 7,3 9+ 55 jan. 2026
Gasteiz / Vitoria 7,7 9+ 35 jan. 2026
Pamplona 7,7 9+ 35 jan. 2026
Logroño 7,7 9+ 35 jan. 2026
León 7,7 9+ 35 jan. 2026

Hvornår det sidst blev set fra Spanien

Nætter med nok aktivitet til billeder fra Gijón, mens det var mørkt (Kp 7 eller mere):

  • 10. oktober 2026 · Kp 7,0
  • 20. marts 2026 · Kp 7,0
  • 20. januar 2026 · Kp 7,7
  • 19. januar 2026 · Kp 8,7
  • 12. november 2025 · Kp 7,3
  • 11. november 2025 · Kp 8,7
  • 29. september 2025 · Kp 7,0
  • 10. oktober 2024 · Kp 8,7
  • 7. oktober 2024 · Kp 7,0
  • 16. september 2024 · Kp 7,3

Sådan fanger du det fra Spanien

  1. Hold øje med prognosen: du skal bruge ca. Kp 7 eller mere – en kraftig til meget kraftig storm. Den kommer en dag eller to efter et stort udbrud på solen, så der er som regel lidt varsel.
  2. Kom væk fra byens lys, og find frit udsyn mod nord: en kyst, en bakke eller en mark. Skæret ligger lavt over horisonten.
  3. Brug mobilens nattilstand eller et kamera på stativ (3–15 s). Tjek billedet: en rød eller lyserød himmel mod nord er nordlys.
  4. De bedste timer er som regel 22.00–02.00 lokal tid, men under store storme kan det starte lige efter skumringen.
  1. Kp 0–2 Roligt Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) med kamera: Gijón Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Observationer lige nu

Her melder besøgende om nordlys lige nu. Et sted rykker op for hver melding og falder igen, efterhånden som meldingerne bliver ældre.

  1. …

    Regioner i Spanien