AuroraMeteo

Alberta, KanadaMagneettinen leveysaste 60,4°Asukasluku 9 848701 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Morinville

Paikassa Morinville revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoiskoillinen), noin Kp-arvosta 1 alkaen.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.46.

Kp 1,3 · 445 km/s · Bz −0,7

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 0,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,3, täällä tarvitaan 1.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 79 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.46–06.53.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 07.27 paikallista aikaa

26/100

Mahdollista

Parhaimmillaan noin klo 21.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 1), keskimääräinen pilvisyys 79 %.

Tarpeeksi pimeää
19.46 – 06.53
Auringonlasku
18.30 · auringonnousu 08.10
Kuu
49 % · ↑ 16.11 · ↓ 23.49
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 1
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoiskoillinen).
Katsesuunta
pohjoiskoillinen (16°)
ma 19.10.96Kp 4,7 · pilvisyys 27 %
ti 20.10.76Kp 3,3 · pilvisyys 11 %
su 18. 19 · 11/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 70 % su 18. 20 · 20/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 73 % su 18. 21 · 26/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 59 % su 18. 22 · 11/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 83 % su 18. 23 · 13/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 80 % ma 19. 00 · 18/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 65 % ma 19. 01 · 17/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 67 % ma 19. 02 · 23/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 56 % ma 19. 03 · 15/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 81 % ma 19. 04 · 4/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 95 % ma 19. 05 · 1/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 99 % ma 19. 20 · 3/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 96 % ma 19. 21 · 6/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 92 % ma 19. 22 · 72/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 11 % ma 19. 23 · 77/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 4 % ti 20. 00 · 75/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 6 % ti 20. 01 · 94/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 5 % ti 20. 02 · 96/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 2 % ti 20. 03 · 83/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 13 % ti 20. 04 · 78/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 19 % ti 20. 05 · 96/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 06 · 95/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 1 % ti 20. 07 · 14/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 19 · 38/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 20 · 76/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % 1218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.06
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 1218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.06
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22ke klo 01ke klo 04
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet3%24%38%40%61%62%55%34%0%0%0%0%
Yläpilvet37%48%54%55%76%99%90%31%9%14%14%5%
Lämpötila9 °C7 °C5 °C4 °C8 °C6 °C4 °C2 °C10 °C7 °C5 °C4 °C
Tuntuu kuin8 °C6 °C4 °C2 °C6 °C4 °C2 °C0 °C8 °C5 °C2 °C1 °C
Tuuli2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s3 m/s2 m/s2 m/s2 m/s4 m/s4 m/s4 m/s3 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Alberta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Morinville omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Morinville

Katsesuunta: pohjoiskoillinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · yläpuolellaKp 2 · 23°–39° LU 316° PLU 331° PLU 346° P 1° PKO 16° PKO 31° KO 46° IKO 61° IKO 76°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
1 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 11° 21° 456 km
2 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 23° 39° 234 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 84° 87° 11 km
4 Yläpuolella ja joka puolella – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Morinville kameralla – Morinville Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Kirkas esikaupunkitaivas. Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsiluode. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoiskoillinen, maasto alle 0,0°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Morinville

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (49 % öistä), seuraavana elokuu (49 %).

0 %20 %40 %60 % heinäkuu: 40 % heinä elokuu: 49 % elo syyskuu: 49 % syys lokakuu: 36 % loka marraskuu: 26 % marras joulukuu: 34 % joulu tammikuu: 38 % tammi helmikuu: 41 % helmi maaliskuu: 37 % maalis huhtikuu: 41 % huhti toukokuu: 33 % touko kesäkuu: 29 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 49 % 60 % 8,5 h 6° / 18°C
lokakuu 36 % 45 % 10,8 h −1° / 9°C
marraskuu 26 % 33 % 12,5 h −8° / −1°C
joulukuu 34 % 42 % 13,5 h −16° / −8°C
tammikuu 38 % 46 % 13,0 h −16° / −7°C
helmikuu 41 % 47 % 11,4 h −16° / −6°C
maaliskuu 37 % 45 % 9,5 h −9° / 1°C
huhtikuu 41 % 51 % 6,9 h −2° / 10°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
87 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
97 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
99 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Morinville

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4815482016: 2916292017: 3017302018: 71872019: 91992020: 62062021: 1021102022: 2222222023: 3123312024: 2024202025: 4825482026: 222622
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Edmonton International Airport (YEG) · 55 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
6° / 18°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Morinville?

Paikassa Morinville revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoiskoillinen), noin Kp-arvosta 1 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Morinville?

Katsesuunta: pohjoiskoillinen (noin 16° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 1 revontulien alareuna on noin 11° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Morinville?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Morinville oli syyskuu (49 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana elokuu (49 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Morinville?

Morinville: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Morinville paljon valosaastetta?

Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsiluode.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Morinville?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Morinville 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 866 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Morinville ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Alberta