AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 56,2°Asukasluku 29 52690 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Alma

Paikassa Alma revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoisluode), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 0,0).

Kp 0,0 · 459 km/s · Bz 1,0

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ehkä – kannattaa vilkaista

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 4, täällä tarvitaan 3.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 71 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.03–06.01.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 23.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoisluode).

Tänä yönä

Päivitetty 21.13 paikallista aikaa

49/100

Hyvä mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 23.00. Ennustettu Kp enintään 4,0 (tämä paikka vaatii 3), keskimääräinen pilvisyys 71 %.

Tarpeeksi pimeää
19.03 – 06.01
Auringonlasku
17.55 · auringonnousu 07.09
Kuu
35 % · ↑ 14.22 · ↓ 21.07
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoisluode).
Katsesuunta
pohjoisluode (348°)
la 17.10.14Kp 1,7 · pilvisyys 41 %
su 18.10.6Kp 1,7 · pilvisyys 70 %
ma 19.10.40Kp 2,7 · pilvisyys 1 %
pe 16. 21 · 4/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 96 % pe 16. 22 · 12/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 88 % pe 16. 23 · 49/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 37 % la 17. 00 · 44/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 43 % la 17. 01 · 11/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 85 % la 17. 02 · 1/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 96 % la 17. 03 · 9/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 62 % la 17. 04 · 5/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 77 % la 17. 05 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 48 % la 17. 18 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 21 % la 17. 19 · 10/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 17 % la 17. 20 · 12/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % la 17. 21 · 12/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % la 17. 22 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % la 17. 23 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % su 18. 00 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 89 % su 18. 01 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 92 % su 18. 02 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 58 % su 18. 03 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 50 % su 18. 04 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 46 % su 18. 05 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 70 % su 18. 19 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 70 % su 18. 20 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 81 % su 18. 21 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 87 % su 18. 22 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 60 % ma 19. 00 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 84 % ma 19. 01 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 84 % ma 19. 02 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 73 % ma 19. 03 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 56 % ma 19. 04 · 6/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 29 % ma 19. 05 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 52 % ma 19. 18 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 19 · 12/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 40/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 3 % la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikape klo 21la klo 00la klo 03la klo 19la klo 22su klo 01su klo 04su klo 20su klo 23ma klo 02ma klo 05
Alapilvet69%8%28%2%0%92%22%0%0%0%0%
Keskipilvet87%38%57%16%0%45%40%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%0%0%0%0%6%81%95%73%52%
Lämpötila1 °C1 °C2 °C2 °C1 °C1 °C0 °C4 °C4 °C5 °C7 °C
Tuntuu kuin−4 °C−5 °C−4 °C−4 °C−4 °C−4 °C−4 °C1 °C0 °C2 °C3 °C
Tuuli6 m/s6 m/s9 m/s8 m/s5 m/s5 m/s3 m/s4 m/s4 m/s6 m/s6 m/s

Pilvikerrokset ja sää: MET Norway (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Alma omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Alma

Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5 · korkealla yläpuolellaKp 3 · 10°–20° LLU 288° LLU 303° LU 318° PLU 333° PLU 348° P 3° PKO 18° PKO 33° KO 48°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 5° 13° 701 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 10° 20° 478 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 21° 36° 256 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 72° 80° 33 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen kameralla – Alma Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton silmin – Alma Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen seuraavat 24 h Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Esikaupunkitaivas. Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsiluode. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoisluode, maasto alle 2,2°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Alma

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut helmikuu (26 % öistä), seuraavana tammikuu (21 %).

0 %10 %20 %30 % heinäkuu: 9 % heinä elokuu: 14 % elo syyskuu: 21 % syys lokakuu: 12 % loka marraskuu: 9 % marras joulukuu: 13 % joulu tammikuu: 21 % tammi helmikuu: 26 % helmi maaliskuu: 20 % maalis huhtikuu: 17 % huhti toukokuu: 8 % touko kesäkuu: 8 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 21 % 56 % 9,0 h 8° / 17°C
lokakuu 12 % 39 % 10,8 h 2° / 10°C
marraskuu 9 % 30 % 12,3 h −6° / 1°C
joulukuu 13 % 47 % 13,0 h −17° / −8°C
tammikuu 21 % 62 % 12,8 h −23° / −12°C
helmikuu 26 % 65 % 11,4 h −21° / −10°C
maaliskuu 20 % 54 % 9,8 h −14° / −4°C
huhtikuu 17 % 50 % 7,8 h −4° / 5°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
59 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (helmikuu)
77 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (helmikuu)
87 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (helmikuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Alma

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4715472016: 3616362017: 3617362018: 91892019: 1219122020: 42042021: 1621162022: 3322332023: 3723372024: 2524252025: 5725572026: 282628
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Roberval Airport (YRJ) · 46 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (helmikuu)
−21° / −10°C
Mitä pukea päälle
Äärimmäinen pakkanen: lämpövuoratut kengät, untuvatakki, kaksi kerrosta villaa, kasvosuoja ja kemialliset käsienlämmittimet. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Sääpalvelu
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Alma?

Paikassa Alma revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoisluode), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Alma?

Katsesuunta: pohjoisluode (noin 348° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3 revontulien alareuna on noin 10° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Alma?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Alma oli helmikuu (26 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana tammikuu (21 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Alma?

Alma: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Alma paljon valosaastetta?

Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsiluode.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Alma?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Alma 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 992 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Alma ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Quebec