AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 56,6°Asukasluku 12 916127 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Dolbeau-Mistassini

Paikassa Dolbeau-Mistassini revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoisluode), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.01.

Kp 0,7 · 428 km/s · Bz 2,4

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 2.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 2,3, kuviin tarvitaan 1,3 ja silmin näkemiseen 3.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 66 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.01–06.06.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoisluode), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 12.59 paikallista aikaa

14/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 21.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 3), keskimääräinen pilvisyys 66 %.

Tarpeeksi pimeää
19.01 – 06.06
Auringonlasku
17.53 · auringonnousu 07.15
Kuu
50 % · ↑ 14.56 · ↓ 23.20
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoisluode).
Katsesuunta
pohjoisluode (348°)
ma 19.10.86Kp 4,7 · pilvisyys 9 %
ti 20.10.49Kp 3,7 · pilvisyys 24 %
su 18. 19 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 69 % su 18. 20 · 4/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 85 % su 18. 21 · 14/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 54 % su 18. 22 · 12/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 60 % su 18. 23 · 6/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 76 % ma 19. 00 · 8/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 66 % ma 19. 01 · 12/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 48 % ma 19. 02 · 5/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 37 % ma 19. 03 · 5/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 38 % ma 19. 04 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 74 % ma 19. 05 · 3/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 86 % ma 19. 06 · 1/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 84 % ma 19. 18 · 11/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 2 % ma 19. 19 · 75/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 77/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 77/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 1 % ma 19. 22 · 76/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 2 % ma 19. 23 · 71/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 10 % ti 20. 00 · 74/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 24 % ti 20. 01 · 66/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 33 % ti 20. 02 · 85/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 2 % ti 20. 03 · 86/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 04 · 86/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 05 · 64/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 2 % ti 20. 06 · 6/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 38 % ti 20. 18 · 7/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 27 % ti 20. 19 · 49/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 27 % ti 20. 20 · 46/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 25 % ti 20. 21 · 30/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 51 % ti 20. 22 · 42/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 31 % 1218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.06
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 1218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.06
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 20ma klo 23ti klo 02ti klo 05ti klo 21ke klo 00ke klo 03ke klo 06
Alapilvet4%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet11%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet46%67%98%82%39%22%0%0%0%3%8%18%
Lämpötila6 °C6 °C6 °C6 °C9 °C7 °C5 °C4 °C3 °C1 °C1 °C0 °C
Tuntuu kuin1 °C2 °C3 °C3 °C8 °C5 °C3 °C1 °C1 °C1 °C1 °C0 °C
Tuuli6 m/s6 m/s5 m/s5 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s2 m/s1 m/s1 m/s1 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Dolbeau-Mistassini omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Dolbeau-Mistassini

Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5 · yläpuolellaKp 3 · 12°–22° LLU 288° LLU 303° LU 318° PLU 333° PLU 348° P 3° PKO 18° PKO 33° KO 48°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 6° 14° 656 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 12° 22° 434 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 25° 42° 211 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Dolbeau-Mistassini Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton silmin – Dolbeau-Mistassini Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Kirkas esikaupunkitaivas. Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsiluode. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoisluode, maasto alle 0,8°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Dolbeau-Mistassini

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut helmikuu (26 % öistä), seuraavana tammikuu (21 %).

0 %10 %20 %30 % heinäkuu: 9 % heinä elokuu: 14 % elo syyskuu: 21 % syys lokakuu: 12 % loka marraskuu: 9 % marras joulukuu: 13 % joulu tammikuu: 21 % tammi helmikuu: 26 % helmi maaliskuu: 20 % maalis huhtikuu: 17 % huhti toukokuu: 8 % touko kesäkuu: 8 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 21 % 56 % 9,0 h 8° / 17°C
lokakuu 12 % 39 % 10,8 h 2° / 10°C
marraskuu 9 % 30 % 12,4 h −6° / 1°C
joulukuu 13 % 47 % 13,1 h −17° / −8°C
tammikuu 21 % 62 % 12,8 h −23° / −12°C
helmikuu 26 % 65 % 11,4 h −21° / −10°C
maaliskuu 20 % 54 % 9,6 h −14° / −4°C
huhtikuu 17 % 50 % 7,8 h −4° / 5°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
59 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (helmikuu)
77 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (helmikuu)
87 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (helmikuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Dolbeau-Mistassini

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4715472016: 3616362017: 3617362018: 91892019: 1219122020: 32032021: 1621162022: 3322332023: 3623362024: 2524252025: 5725572026: 272627
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Roberval Airport (YRJ) · 40 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (helmikuu)
−21° / −10°C
Mitä pukea päälle
Äärimmäinen pakkanen: lämpövuoratut kengät, untuvatakki, kaksi kerrosta villaa, kasvosuoja ja kemialliset käsienlämmittimet. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Dolbeau-Mistassini?

Paikassa Dolbeau-Mistassini revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoisluode), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Dolbeau-Mistassini?

Katsesuunta: pohjoisluode (noin 348° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3 revontulien alareuna on noin 12° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Dolbeau-Mistassini?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Dolbeau-Mistassini oli helmikuu (26 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana tammikuu (21 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Dolbeau-Mistassini?

Dolbeau-Mistassini: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Dolbeau-Mistassini paljon valosaastetta?

Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsiluode.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Dolbeau-Mistassini?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Dolbeau-Mistassini 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 987 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Dolbeau-Mistassini ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Quebec