AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 54,7°Asukasluku 3 09575 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Perce

Paikassa Perce tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 1 001 yönä.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 1,7).

Kp 1,7 · 515 km/s · Bz 1,2

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 2,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 1,3, täällä tarvitaan 4.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 1 %).
  • Pimeys Pimeää klo 18.30–05.35.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 02.45 paikallista aikaa

1/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 02.00. Ennustettu Kp enintään 1,3 (tämä paikka vaatii 4), keskimääräinen pilvisyys 1 %.

Tarpeeksi pimeää
18.30 – 05.35
Auringonlasku
17.22 · auringonnousu 06.43
Kuu
46 % · ↑ 14.22 · ↓ 21.40
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 4
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 2,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoisluode).
Katsesuunta
pohjoisluode (342°)
su 18.10.4Kp 2,0 · pilvisyys 43 %
ma 19.10.65Kp 5,0 · pilvisyys 49 %
ti 20.10.28Kp 3,3 · pilvisyys 5 %
su 18. 02 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 2 % su 18. 03 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 1 % su 18. 04 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 1 % su 18. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 18 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 22 % su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 41 % su 18. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 38 % su 18. 22 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 77 % su 18. 23 · 3/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 39 % ma 19. 00 · 2/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 48 % ma 19. 01 · 4/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 26 % ma 19. 04 · 1/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 17 % ma 19. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 26 % ma 19. 18 · 26/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 4 % ma 19. 19 · 24/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 55 % ma 19. 20 · 12/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 77 % ma 19. 21 · 31/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 41 % ma 19. 22 · 17/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 69 % ma 19. 23 · 30/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 59 % ti 20. 00 · 19/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 79 % ti 20. 01 · 32/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 65 % ti 20. 02 · 20/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 16 % ti 20. 03 · 9/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 63 % ti 20. 04 · 13/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 44 % ti 20. 05 · 65/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 16 % ti 20. 18 · 5/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 20 % ti 20. 19 · 9/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 20 % ti 20. 20 · 28/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 21 · 28/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 22 · 28/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 02su klo 05su klo 20su klo 23ma klo 02ma klo 05ma klo 20ma klo 23ti klo 02ti klo 05ti klo 20ti klo 23
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%4%2%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%0%0%9%43%11%0%0%0%0%0%
Lämpötila−2 °C−2 °C−1 °C0 °C1 °C2 °C8 °C6 °C6 °C6 °C4 °C3 °C
Tuntuu kuin−6 °C−6 °C−1 °C0 °C−1 °C−1 °C6 °C5 °C5 °C5 °C3 °C2 °C
Tuuli3 m/s3 m/s1 m/s0 m/s2 m/s3 m/s3 m/s2 m/s2 m/s1 m/s2 m/s2 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Perce omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Perce

Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 6 · yläpuolellaKp 4 · 12°–23° LLU 282° LLU 297° LU 312° PLU 327° PLU 342° P 357° PKO 12° PKO 27° KO 42°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Horisontin alapuolella 3° 9° 867 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 6° 14° 645 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 12° 23° 423 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 27° 44° 200 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Perce Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen silmin – Perce Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maasto kohoaa noin 3° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoisluode). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 4 eikä Kp 4. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoisluode).

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Perce

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (10 % öistä), seuraavana elokuu (5 %).

0 %10 %20 % heinäkuu: 3 % heinä elokuu: 5 % elo syyskuu: 10 % syys lokakuu: 4 % loka marraskuu: 1 % marras joulukuu: 1 % joulu tammikuu: 1 % tammi helmikuu: 2 % helmi maaliskuu: 5 % maalis huhtikuu: 4 % huhti toukokuu: 4 % touko kesäkuu: 2 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 10 % 55 % 9,0 h 13° / 16°C
lokakuu 4 % 35 % 10,8 h 8° / 11°C
marraskuu 1 % 11 % 12,3 h 3° / 5°C
joulukuu 0,5 % 4 % 13,0 h −3° / 1°C
tammikuu 0,8 % 7 % 12,8 h −7° / −3°C
helmikuu 2 % 18 % 11,4 h −9° / −4°C
maaliskuu 5 % 28 % 9,8 h −5° / −2°C
huhtikuu 4 % 34 % 7,8 h 0° / 2°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
28 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
42 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
53 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Perce

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4515452016: 3416342017: 3717372018: 91892019: 1119112020: 42042021: 1721172022: 3422342023: 3723372024: 2624262025: 5825582026: 302630
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Michel-Pouliot Gaspé Airport (YGP) · 35 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
13° / 16°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Perce?

Paikassa Perce tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Perce?

Katsesuunta: pohjoisluode (noin 342° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 4 revontulien alareuna on noin 12° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Perce?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Perce oli syyskuu (10 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana elokuu (5 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Perce?

Perce: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Perce paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Perce?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Perce 10. lokakuuta 2026 (Kp 5,7) – tällaisia öitä on ollut 1 001 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Perce ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Quebec