AuroraMeteo

Saskatchewan, KanadaMagneettinen leveysaste 63,2°Asukasluku 1 014422 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Buffalo Narrows

Paikassa Buffalo Narrows revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoiskoillinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 867 yönä.

Juuri nyt

Aktiivisuus on täällä juuri nyt riittävän korkea, mutta taivas on pilvessä (pilvisyys 100 %). Tarkkaile pilviaukkoja ja katso taivaalle (suunta: pohjoiskoillinen).

Kp 0,7 · 511 km/s · Bz −1,0

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 2.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ehkä – kannattaa vilkaista

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 1,7, täällä tarvitaan 0.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 63 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.28–06.30.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 05.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoiskoillinen).

Tänä yönä

Päivitetty 22.56 paikallista aikaa

51/100

Hyvä mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 05.00. Ennustettu Kp enintään 1,7 (tämä paikka vaatii 0), keskimääräinen pilvisyys 63 %.

Tarpeeksi pimeää
19.28 – 06.30
Auringonlasku
18.07 · auringonnousu 07.51
Kuu
46 % · ↑ 16.03 · ↓ 21.55
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 0
Katsesuunta
pohjoiskoillinen (14°)
su 18.10.71Kp 2,0 · pilvisyys 58 %
ma 19.10.94Kp 5,0 · pilvisyys 69 %
ti 20.10.75Kp 3,3 · pilvisyys 2 %
su 18. 01 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 93 % su 18. 02 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 95 % su 18. 03 · 13/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 74 % su 18. 04 · 48/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 6 % su 18. 05 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 06 · 25/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 19 · 25/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 10 % su 18. 20 · 17/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 69 % su 18. 21 · 25/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 62 % su 18. 22 · 32/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 50 % su 18. 23 · 71/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 9 % ma 19. 00 · 28/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 23 % ma 19. 01 · 18/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 51 % ma 19. 02 · 12/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 68 % ma 19. 03 · 14/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 72 % ma 19. 04 · 9/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 83 % ma 19. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 98 % ti 20. 00 · 1/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 99 % ti 20. 01 · 2/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 98 % ti 20. 03 · 88/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 12 % ti 20. 04 · 88/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 12 % ti 20. 05 · 94/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 6 % ti 20. 06 · 93/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 3 % ti 20. 19 · 75/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 2 % ti 20. 20 · 74/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 2 % su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 22su klo 01su klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19
Alapilvet35%42%15%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet95%91%31%6%35%63%88%96%78%54%21%20%
Yläpilvet76%94%33%4%25%52%87%60%93%91%31%5%
Lämpötila7 °C6 °C6 °C7 °C5 °C3 °C2 °C7 °C6 °C4 °C3 °C6 °C
Tuntuu kuin3 °C1 °C1 °C5 °C3 °C1 °C0 °C6 °C5 °C3 °C1 °C4 °C
Tuuli9 m/s10 m/s8 m/s4 m/s3 m/s2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s2 m/s2 m/s2 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Saskatchewan. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Buffalo Narrows omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Buffalo Narrows

Katsesuunta: pohjoiskoillinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 2–4 · yläpuolella LU 314° PLU 329° PLU 344° P 359° PKO 14° PKO 29° KO 44° IKO 59° IKO 74°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
0 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 14° 27° 367 km
2 Yläpuolella ja joka puolella – – –
3 Yläpuolella ja joka puolella – – –
4 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Buffalo Narrows Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: koillinen. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Buffalo Narrows

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut elokuu (62 % öistä), seuraavana syyskuu (59 %).

0 %20 %40 %60 % heinäkuu: 36 % heinä elokuu: 62 % elo syyskuu: 59 % syys lokakuu: 42 % loka marraskuu: 31 % marras joulukuu: 50 % joulu tammikuu: 53 % tammi helmikuu: 54 % helmi maaliskuu: 47 % maalis huhtikuu: 56 % huhti toukokuu: 50 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 59 % 59 % 8,4 h 7° / 15°C
lokakuu 42 % 42 % 10,8 h −1° / 5°C
marraskuu 31 % 31 % 12,6 h −13° / −7°C
joulukuu 50 % 50 % 13,6 h −22° / −15°C
tammikuu 53 % 53 % 13,1 h −24° / −16°C
helmikuu 54 % 54 % 11,4 h −23° / −14°C
maaliskuu 47 % 47 % 9,4 h −15° / −6°C
huhtikuu 56 % 56 % 6,5 h −4° / 5°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
94 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (elokuu)
99 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (elokuu)
100 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (elokuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Buffalo Narrows

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4915492016: 3016302017: 3117312018: 71872019: 91992020: 62062021: 1021102022: 2322232023: 3123312024: 2024202025: 4925492026: 222622
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Fort McMurray International Airport (YMM) · 191 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (elokuu)
12° / 21°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Buffalo Narrows?

Paikassa Buffalo Narrows revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoiskoillinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Buffalo Narrows?

Katsesuunta: pohjoiskoillinen (noin 14° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 0 revontulien alareuna on noin 14° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Buffalo Narrows?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Buffalo Narrows oli elokuu (62 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (59 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Buffalo Narrows?

Buffalo Narrows: ajalla 29. toukokuuta–15. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Buffalo Narrows paljon valosaastetta?

Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: koillinen.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Buffalo Narrows?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Buffalo Narrows 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 867 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Buffalo Narrows ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Saskatchewan