AuroraMeteo

Rogalandin lääni, NorjaMagneettinen leveysaste 56,1°Asukasluku 6 37719 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Tananger

Paikassa Tananger revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.50.

Kp 0,0 · 482 km/s · Bz 2,5

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 4,7, täällä tarvitaan 3.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 0 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.50–06.55.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 03.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 11.43 paikallista aikaa

98/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 03.00. Ennustettu Kp enintään 4,7 (tämä paikka vaatii 3), keskimääräinen pilvisyys 0 %.

Tarpeeksi pimeää
19.50 – 06.55
Auringonlasku
18.23 · auringonnousu 08.23
Kuu
48 % · ↑ 16.49 · ↓ 22.46
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (356°)
ma 19.10.86Kp 3,7 · pilvisyys 1 %
ti 20.10.32Kp 3,3 · pilvisyys 59 %
su 18. 19 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 20 · 7/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 21 · 7/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 22 · 7/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 23 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 00 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 01 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 02 · 97/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 03 · 98/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 04 · 98/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 05 · 98/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 06 · 98/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 07 · 15/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 19 · 21/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 54/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 53/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 22 · 53/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 23 · 70/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 00 · 86/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 01 · 86/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 02 · 76/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 1 % ti 20. 03 · 77/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 04 · 77/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 05 · 85/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 2 % ti 20. 06 · 83/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 4 % ti 20. 07 · 12/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 10 % ti 20. 19 · 7/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 52 % ti 20. 20 · 32/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 47 % ti 20. 21 · 32/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 47 % ti 20. 22 · 32/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 47 % ti 20. 23 · 32/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 47 % ke 21. 00 · 32/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 47 % ke 21. 01 · 32/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 47 % ke 21. 02 · 14/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 73 % ke 21. 03 · 14/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 73 % ke 21. 04 · 14/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 73 % 1218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.06
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 1218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.06
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22ke klo 01ke klo 04
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%20%42%66%58%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet34%23%4%0%0%0%0%0%14%15%11%7%
Lämpötila11 °C11 °C11 °C10 °C11 °C10 °C10 °C9 °C11 °C11 °C11 °C11 °C
Tuntuu kuin11 °C11 °C11 °C10 °C11 °C10 °C7 °C7 °C11 °C11 °C11 °C11 °C
Tuuli2 m/s2 m/s3 m/s3 m/s5 m/s5 m/s5 m/s5 m/s5 m/s6 m/s7 m/s9 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Rogalandin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Tananger omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Tananger

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5 · korkealla yläpuolellaKp 3 · 10°–20° LLU 296° LU 311° LU 326° PLU 341° P 356° P 11° PKO 26° KO 41° KO 56°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 5° 12° 712 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 10° 20° 489 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 20° 35° 267 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 67° 77° 44 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen kameralla – Tananger Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton silmin – Tananger Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) seuraavat 24 h Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Kaupunkitaivas. Kaupungin valot peittävät kaikki paitsi kirkkaimmat revontulet. Suunnittele lähteväsi taajama-alueen ulkopuolelle.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 1,1°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Tananger

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (11 % öistä), seuraavana lokakuu (10 %).

0 %10 %20 % – heinä elokuu: 9 % elo syyskuu: 11 % syys lokakuu: 10 % loka marraskuu: 5 % marras joulukuu: 3 % joulu tammikuu: 3 % tammi helmikuu: 8 % helmi maaliskuu: 6 % maalis huhtikuu: 8 % huhti toukokuu: 1 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 11 % 30 % 7,9 h 8° / 13°C
lokakuu 10 % 28 % 10,8 h 4° / 8°C
marraskuu 5 % 16 % 12,8 h 0° / 3°C
joulukuu 3 % 11 % 14,0 h −3° / 0°C
tammikuu 3 % 12 % 13,3 h −5° / −1°C
helmikuu 8 % 20 % 11,5 h −6° / −1°C
maaliskuu 6 % 15 % 9,1 h −4° / 1°C
huhtikuu 8 % 21 % 5,8 h −1° / 5°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
29 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
43 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
54 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Tananger

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3415342016: 4116412017: 2817282018: 1018102019: 91992020: 42042021: 1621162022: 3222322023: 3023302024: 2524252025: 4925492026: 282628
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Stavanger Airport, Sola (SVG) · 8 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
8° / 13°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112 (poliisi), 113 (ambulanssi), 110 (palokunta)
Talviajo
Talvirenkaissa on oltava vähintään 3 mm kulutuspintaa 1. marraskuuta – toista pääsiäispäivää seuraava sunnuntai (Nordlandissa, Tromsissa ja Finnmarkissa 16. lokakuuta – 30. huhtikuuta). Nastarenkaat ovat sallittuja samoina jaksoina sekä niiden ulkopuolella, kun olosuhteet sitä vaativat. Ajokeli näkyy Statens vegvesenin liikennetiedotteista (vegvesen.no/trafikk). Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Jokamiehenoikeus (allemannsretten) antaa vapaan pääsyn viljelemättömälle maalle (utmark), kuten metsiin, tuntureille ja rannoille; viljelty maa ja pihapiirit (innmark) vaativat omistajan luvan. Teltan saa pystyttää yli 150 metrin päähän asutusta talosta tai mökistä, ja samassa paikassa saa olla ilman lupaa enintään kaksi yötä. Oikeus koskee jalan liikkuvia – pysäköintiä ja yöpymistä matkailu- ja pakettiautossa koskevat tie- ja pysäköintisäännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Norjan kansallinen avaruussääkeskus (NOSWE), Tromssan geofysikaalinen observatorio, UiT
Sääpalvelu
Norjan ilmatieteen laitos (Yr)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Tananger?

Paikassa Tananger revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Tananger?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3 revontulien alareuna on noin 10° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Tananger?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Tananger oli syyskuu (11 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana lokakuu (10 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Tananger?

Tananger: ajalla 14. toukokuuta–29. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Tananger paljon valosaastetta?

Kaupungin valot peittävät kaikki paitsi kirkkaimmat revontulet. Suunnittele lähteväsi taajama-alueen ulkopuolelle.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Tananger?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Tananger 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 897 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Tananger ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Rogalandin lääni