AuroraMeteo

Trøndelagin lääni, NorjaMagneettinen leveysaste 61,6°Asukasluku 1 26860 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Malm

Paikassa Malm revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 817 yönä.

Juuri nyt

Aktiivisuus on täällä juuri nyt riittävän korkea, mutta taivas on pilvessä (pilvisyys 99 %). Tarkkaile pilviaukkoja ja katso taivaalle (suunta: pohjoinen).

Kp 0,3 · 519 km/s · Bz −1,6

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 1,7, täällä tarvitaan 0,3.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 99 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.29–06.32.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 06.03 paikallista aikaa

0/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 06.00. Ennustettu Kp enintään 1,7 (tämä paikka vaatii 0,3), keskimääräinen pilvisyys 99 %.

Tarpeeksi pimeää
19.29 – 06.32
Auringonlasku
17.45 · auringonnousu 08.16
Kuu
45 % · ↑ 17.40 · ↓ 21.09
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 0,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (354°)
su 18.10.56Kp 2,0 · pilvisyys 68 %
ma 19.10.95Kp 5,0 · pilvisyys 11 %
ti 20.10.91Kp 3,7 · pilvisyys 7 %
su 18. 19 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 81 % su 18. 20 · 18/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 58 % su 18. 21 · 21/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 58 % su 18. 22 · 21/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 59 % su 18. 23 · 21/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 68 % ma 19. 00 · 56/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 15 % ma 19. 01 · 54/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 17 % ma 19. 02 · 10/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 85 % ma 19. 03 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 97 % ma 19. 04 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 95 % ma 19. 05 · 9/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 89 % ma 19. 06 · 1/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 96 % ma 19. 19 · 35/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 12 % ma 19. 20 · 67/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 18 % ma 19. 21 · 72/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 12 % ma 19. 22 · 77/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 5 % ma 19. 23 · 94/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 6 % ti 20. 00 · 94/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 5 % ti 20. 01 · 95/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 4 % ti 20. 02 · 95/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 4 % ti 20. 03 · 92/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 8 % ti 20. 04 · 86/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 14 % ti 20. 05 · 81/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 19 % ti 20. 06 · 39/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 21 % ti 20. 19 · 61/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 20 · 77/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 21 · 77/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 22 · 77/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 23 · 72/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 1 % ke 21. 00 · 72/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 1 % ke 21. 01 · 91/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 1 % ke 21. 02 · 80/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 18 % ke 21. 03 · 80/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 18 % ke 21. 04 · 80/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 18 % 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 06su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 06ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 06ti klo 21ke klo 00ke klo 03
Alapilvet53%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet5%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet22%21%76%99%67%5%1%0%3%0%0%0%
Lämpötila4 °C3 °C2 °C2 °C1 °C2 °C2 °C1 °C1 °C2 °C1 °C1 °C
Tuntuu kuin3 °C3 °C2 °C2 °C1 °C2 °C2 °C1 °C1 °C0 °C−1 °C−1 °C
Tuuli1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s0 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s2 m/s2 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Trøndelagin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Malm omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Malm

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · yläpuolellaKp 2 · korkealla yläpuolella LLU 294° LU 309° LU 324° PLU 339° P 354° P 9° PKO 24° KO 39° KO 54°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
1 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 16° 30° 322 km
2 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 46° 63° 100 km
3 Yläpuolella ja joka puolella – – –
4 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Malm kameralla – Malm Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: luode. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Malm

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (25 % öistä), seuraavana marraskuu (20 %).

0 %10 %20 %30 % – heinä elokuu: 12 % elo syyskuu: 25 % syys lokakuu: 19 % loka marraskuu: 20 % marras joulukuu: 18 % joulu tammikuu: 16 % tammi helmikuu: 13 % helmi maaliskuu: 17 % maalis huhtikuu: 17 % huhti – touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 25 % 28 % 7,1 h 7° / 13°C
lokakuu 19 % 20 % 10,5 h 3° / 7°C
marraskuu 20 % 21 % 13,3 h −2° / 2°C
joulukuu 18 % 19 % 14,6 h −5° / −1°C
tammikuu 16 % 17 % 14,0 h −6° / −2°C
helmikuu 13 % 14 % 11,5 h −6° / −1°C
maaliskuu 17 % 18 % 8,6 h −4° / 2°C
huhtikuu 17 % 26 % 3,8 h 0° / 6°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
58 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
77 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
87 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Malm

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 2915292016: 3616362017: 2817282018: 1018102019: 81982020: 32032021: 1421142022: 3222322023: 2623262024: 2024202025: 4625462026: 252625
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Trondheim Airport, Værnes (TRD) · 70 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
7° / 13°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112 (poliisi), 113 (ambulanssi), 110 (palokunta)
Talviajo
Talvirenkaissa on oltava vähintään 3 mm kulutuspintaa 1. marraskuuta – toista pääsiäispäivää seuraava sunnuntai (Nordlandissa, Tromsissa ja Finnmarkissa 16. lokakuuta – 30. huhtikuuta). Nastarenkaat ovat sallittuja samoina jaksoina sekä niiden ulkopuolella, kun olosuhteet sitä vaativat. Ajokeli näkyy Statens vegvesenin liikennetiedotteista (vegvesen.no/trafikk). Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Jokamiehenoikeus (allemannsretten) antaa vapaan pääsyn viljelemättömälle maalle (utmark), kuten metsiin, tuntureille ja rannoille; viljelty maa ja pihapiirit (innmark) vaativat omistajan luvan. Teltan saa pystyttää yli 150 metrin päähän asutusta talosta tai mökistä, ja samassa paikassa saa olla ilman lupaa enintään kaksi yötä. Oikeus koskee jalan liikkuvia – pysäköintiä ja yöpymistä matkailu- ja pakettiautossa koskevat tie- ja pysäköintisäännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Norjan kansallinen avaruussääkeskus (NOSWE), Tromssan geofysikaalinen observatorio, UiT
Sääpalvelu
Norjan ilmatieteen laitos (Yr)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Malm?

Paikassa Malm revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Malm?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 354° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 0,3 revontulien alareuna on noin 16° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Malm?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Malm oli syyskuu (25 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana marraskuu (20 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Malm?

Malm: ajalla 26. huhtikuuta–16. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Malm paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: luode.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Malm?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Malm 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 817 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Malm ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.