AuroraMeteo

Vestfoldin lääni, NorjaMagneettinen leveysaste 56,0°Asukasluku 5 90222 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Stavern

Paikassa Stavern tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 914 yönä.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.32.

Kp 0,0 · 459 km/s · Bz 1,7

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 0,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 2,3, kuviin tarvitaan 1,7 ja silmin näkemiseen 3,3.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 24 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.32–06.38.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoinen), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 14.12 paikallista aikaa

23/100

Mahdollista

Parhaimmillaan noin klo 02.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 3,3), keskimääräinen pilvisyys 24 %.

Tarpeeksi pimeää
19.32 – 06.38
Auringonlasku
18.05 · auringonnousu 08.06
Kuu
49 % · ↑ 16.31 · ↓ 22.27
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (356°)
ma 19.10.70Kp 4,7 · pilvisyys 33 %
ti 20.10.0Kp 3,7 · pilvisyys 100 %
su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 74 % su 18. 20 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 50 % su 18. 21 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 70 % su 18. 22 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 68 % su 18. 23 · 6/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 27 % ma 19. 00 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % ma 19. 01 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 02 · 23/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 03 · 23/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 04 · 23/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 05 · 14/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 1 % ma 19. 06 · 14/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 1 % ma 19. 19 · 14/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 6 % ma 19. 20 · 57/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 11 % ma 19. 21 · 49/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 22 % ma 19. 22 · 38/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 40 % ma 19. 23 · 44/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 37 % ti 20. 00 · 70/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 19 % ti 20. 01 · 64/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 26 % ti 20. 02 · 59/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 36 % ti 20. 03 · 63/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 32 % ti 20. 04 · 56/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 39 % ti 20. 05 · 45/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 53 % ti 20. 06 · 23/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 76 % 18ma 19.061218ti 20.061218ke 21.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18ma 19.061218ti 20.061218ke 21.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22ke klo 01ke klo 04
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%14%32%62%93%100%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%59%79%87%94%
Yläpilvet46%22%3%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Lämpötila6 °C5 °C4 °C4 °C6 °C5 °C5 °C5 °C6 °C6 °C6 °C6 °C
Tuntuu kuin6 °C5 °C4 °C4 °C6 °C5 °C5 °C5 °C4 °C3 °C3 °C3 °C
Tuuli0 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s0 m/s1 m/s3 m/s3 m/s3 m/s4 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Vestfoldin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Stavern omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Stavern

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5,3 · yläpuolellaKp 3,3 · 12°–23° LLU 296° LU 311° LU 326° PLU 341° P 356° P 11° PKO 26° KO 41° KO 56°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 5° 12° 723 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 10° 19° 500 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 19° 34° 278 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 62° 74° 56 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Stavern Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton silmin – Stavern Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Kirkas esikaupunkitaivas. Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maasto kohoaa noin 3° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoinen). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 3,3 eikä Kp 3,3. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoinen).

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Stavern

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (8 % öistä), seuraavana huhtikuu (8 %).

0 %10 % – heinä elokuu: 5 % elo syyskuu: 6 % syys lokakuu: 5 % loka marraskuu: 4 % marras joulukuu: 6 % joulu tammikuu: 4 % tammi helmikuu: 6 % helmi maaliskuu: 8 % maalis huhtikuu: 8 % huhti toukokuu: 2 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 6 % 35 % 7,9 h 11° / 16°C
lokakuu 5 % 28 % 10,8 h 7° / 11°C
marraskuu 4 % 21 % 12,8 h 3° / 6°C
joulukuu 6 % 22 % 14,0 h −1° / 2°C
tammikuu 4 % 20 % 13,3 h −2° / 1°C
helmikuu 6 % 22 % 11,5 h −2° / 1°C
maaliskuu 8 % 31 % 9,1 h −1° / 4°C
huhtikuu 8 % 45 % 5,8 h 3° / 9°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
21 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
33 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
43 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Stavern

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3315332016: 4216422017: 3017302018: 1018102019: 81982020: 32032021: 1621162022: 3222322023: 3023302024: 2624262025: 5225522026: 272627
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Sandefjord Airport, Torp (TRF) · 24 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
−1° / 4°C
Mitä pukea päälle
Öisin pakkasta: lämpökerrastot, lämmin takki, pipo, käsineet ja talvikengät. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112 (poliisi), 113 (ambulanssi), 110 (palokunta)
Talviajo
Talvirenkaissa on oltava vähintään 3 mm kulutuspintaa 1. marraskuuta – toista pääsiäispäivää seuraava sunnuntai (Nordlandissa, Tromsissa ja Finnmarkissa 16. lokakuuta – 30. huhtikuuta). Nastarenkaat ovat sallittuja samoina jaksoina sekä niiden ulkopuolella, kun olosuhteet sitä vaativat. Ajokeli näkyy Statens vegvesenin liikennetiedotteista (vegvesen.no/trafikk). Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Jokamiehenoikeus (allemannsretten) antaa vapaan pääsyn viljelemättömälle maalle (utmark), kuten metsiin, tuntureille ja rannoille; viljelty maa ja pihapiirit (innmark) vaativat omistajan luvan. Teltan saa pystyttää yli 150 metrin päähän asutusta talosta tai mökistä, ja samassa paikassa saa olla ilman lupaa enintään kaksi yötä. Oikeus koskee jalan liikkuvia – pysäköintiä ja yöpymistä matkailu- ja pakettiautossa koskevat tie- ja pysäköintisäännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Norjan kansallinen avaruussääkeskus (NOSWE), Tromssan geofysikaalinen observatorio, UiT
Sääpalvelu
Norjan ilmatieteen laitos (Yr)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Stavern?

Paikassa Stavern tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Stavern?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3,3 revontulien alareuna on noin 19° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Stavern?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Stavern oli maaliskuu (8 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana huhtikuu (8 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Stavern?

Stavern: ajalla 14. toukokuuta–29. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Stavern paljon valosaastetta?

Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Stavern?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Stavern 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 914 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Stavern ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Vestfoldin lääni