AuroraMeteo

Norrbottenin lääni, RuotsiMagneettinen leveysaste 64,6°Asukasluku 6 017418 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Malmivaara

Malmivaara sijaitsee suoraan revontulivyöhykkeen alla: kirkkaina ja pimeinä öinä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella, myös hiljaisina öinä. Pilvet ratkaisevat täällä paljon enemmän kuin Kp-luku.

Juuri nyt

Revontulet voivat näkyä juuri nyt – mene ulos ja katso taivaalle (suunta: pohjoinen)!

Kp 1,3 · 469 km/s · Bz −3,2

Magnetometriasema Pello (152 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,7, täällä tarvitaan 0.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 26 %).
  • Pimeys Pimeää klo 18.56–05.50.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 01.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 20.51 paikallista aikaa

92/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 01.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 0), keskimääräinen pilvisyys 26 %.

Tarpeeksi pimeää
18.56 – 05.50
Auringonlasku
16.59 · auringonnousu 07.48
Kuu
42 %
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 0
Katsesuunta
pohjoinen (356°)
su 18.10.54Kp 2,0 · pilvisyys 48 %
ma 19.10.12Kp 4,0 · pilvisyys 95 %
la 17. 20 · 69/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 11 % la 17. 21 · 49/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 37 % la 17. 22 · 43/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 44 % la 17. 23 · 77/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 16 % su 18. 00 · 91/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 2 % su 18. 01 · 92/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % su 18. 02 · 55/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 16 % su 18. 03 · 50/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 24 % su 18. 04 · 44/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 33 % su 18. 05 · 32/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 52 % su 18. 06 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 46 % su 18. 18 · 25/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 3 % su 18. 19 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 20 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 21 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 22 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 23 · 54/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 18 % ma 19. 00 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 78 % ma 19. 01 · 17/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 74 % ma 19. 02 · 29/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 56 % ma 19. 03 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 94 % ma 19. 04 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 96 % ma 19. 19 · 1/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 99 % ma 19. 22 · 1/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 99 % ma 19. 23 · 1/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 99 % ti 20. 00 · 1/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 99 % ti 20. 01 · 3/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 97 % ti 20. 02 · 12/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 88 % ti 20. 03 · 12/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 88 % ti 20. 04 · 12/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 88 % su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 20la klo 23su klo 02su klo 05su klo 20su klo 23ma klo 02ma klo 05ma klo 20ma klo 23ti klo 02ti klo 05
Alapilvet5%77%2%8%1%2%4%3%34%39%16%9%
Keskipilvet0%0%4%17%0%0%0%37%5%10%1%0%
Yläpilvet0%2%52%71%0%0%18%96%71%86%57%13%
Lämpötila2 °C0 °C−1 °C−2 °C0 °C−1 °C0 °C1 °C6 °C6 °C4 °C3 °C
Tuntuu kuin−2 °C−4 °C−5 °C−6 °C−4 °C−4 °C−4 °C−4 °C2 °C2 °C1 °C−1 °C
Tuuli4 m/s3 m/s2 m/s2 m/s3 m/s3 m/s3 m/s5 m/s5 m/s4 m/s4 m/s3 m/s
Näkyvyys50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Norrbottenin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Live-kamerat lähellä: Malmivaara

Tarkista taivas itse: julkiset kamerat 300 km:n säteellä. Ne avautuvat kameran omistajan sivustolla.

Kamerat kuuluvat omistajilleen — me vain linkitämme niihin. Useimmissa näkyy vähän päivänvalossa tai pilvisellä säällä, ja osa on kesällä tauolla.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Malmivaara omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Malmivaara

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 2–4 · yläpuolella LLU 296° LU 311° LU 326° PLU 341° P 356° P 11° PKO 26° KO 41° KO 56°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
0 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 25° 42° 211 km
2 Yläpuolella ja joka puolella – – –
3 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
4 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen silmin – Malmivaara Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton seuraavat 24 h Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Esikaupunkitaivas. Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maasto kohoaa noin 5° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoinen). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 0 eikä Kp 0. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoinen).

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Malmivaara

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (46 % öistä), seuraavana syyskuu (40 %).

0 %20 %40 %60 % – heinä elokuu: 10 % elo syyskuu: 40 % syys lokakuu: 31 % loka marraskuu: 32 % marras joulukuu: 24 % joulu tammikuu: 31 % tammi helmikuu: 33 % helmi maaliskuu: 46 % maalis huhtikuu: 23 % huhti – touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 40 % 40 % 6,4 h 4° / 10°C
lokakuu 31 % 31 % 10,5 h −2° / 2°C
marraskuu 32 % 32 % 13,6 h −10° / −5°C
joulukuu 24 % 24 % 15,1 h −13° / −8°C
tammikuu 31 % 31 % 14,5 h −16° / −10°C
helmikuu 33 % 33 % 11,5 h −15° / −9°C
maaliskuu 46 % 46 % 8,0 h −12° / −4°C
huhtikuu 23 % 50 % 1,9 h −6° / 0°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
85 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
96 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
99 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Malmivaara

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 2815282016: 3616362017: 2517252018: 91892019: 71972020: 32032021: 1321132022: 3022302023: 2623262024: 1724172025: 4425442026: 232623
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Gällivare Airport (GEV) · 8 km
Kiruna Airport (KRN) · 73 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
−12° / −4°C
Mitä pukea päälle
Arktinen pakkanen: villaiset aluskerrastot, toppatakki ja -housut, lämpimät kengät, pipo ja lapaset. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Henkilöautoissa on 1. joulukuuta – 31. maaliskuuta oltava talvirenkaat (alppisymbolilla merkityt tai nastarenkaat), joissa on vähintään 3 mm kulutuspintaa aina, kun vallitsee talvikeli. Nastarenkaat ovat sallittuja 1. lokakuuta – 15. huhtikuuta sekä muulloinkin, kun on talvikeli tai sitä on odotettavissa. Tieliikenteen tiedotuspalvelua ylläpitää Trafikverket. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Ruotsin jokamiehenoikeus (allemansrätten) sallii kenen tahansa kulkea ja oleskella tilapäisesti toisen maalla, myös pystyttää teltan yöksi tai kahdeksi, kunhan ei häiritse eikä vahingoita. Se ei koske kotien pihapiirejä, viljelyksiä tai laidunmaata eikä moottoriajoneuvoilla ajamista maastossa. Kansallispuistoissa ja luonnonsuojelualueilla voi olla tiukemmat säännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Ruotsin avaruusfysiikan instituutti (IRF), Kiiruna: koko taivaan kamera ja IRF Aurora Alert -sovellus
Sääpalvelu
SMHI (Ruotsin ilmatieteen ja hydrologian laitos)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Malmivaara?

Malmivaara sijaitsee suoraan revontulivyöhykkeen alla: kirkkaina ja pimeinä öinä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella, myös hiljaisina öinä. Pilvet ratkaisevat täällä paljon enemmän kuin Kp-luku.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Malmivaara?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 0 revontulien alareuna on noin 25° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Malmivaara?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Malmivaara oli maaliskuu (46 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (40 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Malmivaara?

Malmivaara: ajalla 18. huhtikuuta–25. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Malmivaara paljon valosaastetta?

Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Malmivaara?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Malmivaara 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 773 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Malmivaara ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.