AuroraMeteo

Norrbottenin lääni, RuotsiMagneettinen leveysaste 63,1°Asukasluku 3 09321 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Sävast

Paikassa Sävast revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 793 yönä.

Juuri nyt

Revontulet voivat näkyä juuri nyt – mene ulos ja katso taivaalle (suunta: pohjoinen)!

Kp 0,3 · 466 km/s · Bz 3,3

Magnetometriasema Pello (164 km päässä): kohtalainen magneettinen aktiivisuus, revontulet todennäköisiä pimeällä ja selkeällä taivaalla.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,3, täällä tarvitaan 0.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 14 %).
  • Pimeys Pimeää klo 18.48–05.49.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 01.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 01.40 paikallista aikaa

86/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 01.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 0), keskimääräinen pilvisyys 14 %.

Tarpeeksi pimeää
18.48 – 05.49
Auringonlasku
16.57 · auringonnousu 07.41
Kuu
44 % · ↑ 17.56 · ↓ 19.27
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 0
Katsesuunta
pohjoinen (356°)
su 18.10.65Kp 2,0 · pilvisyys 16 %
ma 19.10.99Kp 4,0 · pilvisyys 27 %
su 18. 01 · 86/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 0 % su 18. 02 · 44/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 33 % su 18. 03 · 38/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 43 % su 18. 04 · 60/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 8 % su 18. 05 · 65/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 06 · 10/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % su 18. 18 · 21/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 1 % su 18. 19 · 50/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 1 % su 18. 20 · 50/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 21 · 50/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 22 · 50/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 23 · 65/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 00 · 64/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % ma 19. 01 · 61/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 8 % ma 19. 02 · 64/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % ma 19. 03 · 64/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % ma 19. 04 · 27/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 59 % ma 19. 05 · 53/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 32 % ma 19. 18 · 13/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 68 % ma 19. 19 · 35/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 56 % ma 19. 20 · 53/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 35 % ma 19. 21 · 60/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 26 % ma 19. 22 · 69/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 30 % ma 19. 23 · 68/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 32 % ti 20. 00 · 79/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 20 % ti 20. 01 · 67/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 32 % ti 20. 02 · 63/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 36 % ti 20. 03 · 84/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 16 % ti 20. 04 · 99/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 01su klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22
Alapilvet0%8%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%1%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%0%0%7%59%56%30%32%1%0%0%
Lämpötila2 °C1 °C0 °C−1 °C0 °C0 °C5 °C4 °C3 °C3 °C8 °C2 °C
Tuntuu kuin−1 °C−2 °C0 °C−1 °C−2 °C−2 °C3 °C1 °C0 °C0 °C7 °C−1 °C
Tuuli2 m/s2 m/s1 m/s1 m/s1 m/s2 m/s2 m/s3 m/s3 m/s2 m/s2 m/s3 m/s

Pilvikerrokset ja sää: MET Norway (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Norrbottenin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Live-kamerat lähellä: Sävast

Tarkista taivas itse: julkiset kamerat 300 km:n säteellä. Ne avautuvat kameran omistajan sivustolla.

Kamerat kuuluvat omistajilleen — me vain linkitämme niihin. Useimmissa näkyy vähän päivänvalossa tai pilvisellä säällä, ja osa on kesällä tauolla.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Sävast omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Sävast

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 2–4 · yläpuolella LLU 296° LU 311° LU 326° PLU 341° P 356° P 11° PKO 26° KO 41° KO 56°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
0 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 14° 26° 378 km
2 Yläpuolella ja joka puolella – – –
3 Yläpuolella ja joka puolella – – –
4 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Sävast Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Kirkas esikaupunkitaivas. Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 1,1°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Sävast

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (43 % öistä), seuraavana maaliskuu (43 %).

0 %10 %20 %30 %40 %50 % – heinä elokuu: 16 % elo syyskuu: 43 % syys lokakuu: 30 % loka marraskuu: 33 % marras joulukuu: 29 % joulu tammikuu: 30 % tammi helmikuu: 33 % helmi maaliskuu: 43 % maalis huhtikuu: 33 % huhti – touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 43 % 43 % 6,5 h 6° / 12°C
lokakuu 30 % 30 % 10,5 h 0° / 4°C
marraskuu 33 % 33 % 13,4 h −7° / −3°C
joulukuu 29 % 29 % 15,1 h −12° / −6°C
tammikuu 30 % 30 % 14,1 h −14° / −8°C
helmikuu 33 % 33 % 11,5 h −14° / −8°C
maaliskuu 43 % 43 % 8,4 h −10° / −3°C
huhtikuu 33 % 54 % 2,1 h −4° / 3°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
82 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
94 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
98 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Sävast

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 2815282016: 3616362017: 2517252018: 91892019: 81982020: 32032021: 1221122022: 3022302023: 2523252024: 1924192025: 4625462026: 242624
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Luleå Airport (LLA) · 31 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
6° / 12°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Henkilöautoissa on 1. joulukuuta – 31. maaliskuuta oltava talvirenkaat (alppisymbolilla merkityt tai nastarenkaat), joissa on vähintään 3 mm kulutuspintaa aina, kun vallitsee talvikeli. Nastarenkaat ovat sallittuja 1. lokakuuta – 15. huhtikuuta sekä muulloinkin, kun on talvikeli tai sitä on odotettavissa. Tieliikenteen tiedotuspalvelua ylläpitää Trafikverket. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Ruotsin jokamiehenoikeus (allemansrätten) sallii kenen tahansa kulkea ja oleskella tilapäisesti toisen maalla, myös pystyttää teltan yöksi tai kahdeksi, kunhan ei häiritse eikä vahingoita. Se ei koske kotien pihapiirejä, viljelyksiä tai laidunmaata eikä moottoriajoneuvoilla ajamista maastossa. Kansallispuistoissa ja luonnonsuojelualueilla voi olla tiukemmat säännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Ruotsin avaruusfysiikan instituutti (IRF), Kiiruna: koko taivaan kamera ja IRF Aurora Alert -sovellus
Sääpalvelu
SMHI (Ruotsin ilmatieteen ja hydrologian laitos)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Sävast?

Paikassa Sävast revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Sävast?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 0 revontulien alareuna on noin 14° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Sävast?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Sävast oli syyskuu (43 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (43 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Sävast?

Sävast: ajalla 20. huhtikuuta–22. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Sävast paljon valosaastetta?

Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Sävast?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Sävast 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 793 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Sävast ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.