AuroraMeteo

Västerbottenin lääni, RuotsiMagneettinen leveysaste 62,4°Asukasluku 2 251198 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Storvik

Paikassa Storvik revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 804 yönä.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 18.55.

Kp 0,0 · 464 km/s · Bz 3,9

Magnetometriasema Pello (246 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2, täällä tarvitaan 0.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 5 %).
  • Pimeys Pimeää klo 18.55–05.50.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 22.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 07.09 paikallista aikaa

78/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 22.00. Ennustettu Kp enintään 2,0 (tämä paikka vaatii 0), keskimääräinen pilvisyys 5 %.

Tarpeeksi pimeää
18.55 – 05.50
Auringonlasku
17.07 · auringonnousu 07.39
Kuu
36 %
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 0
Katsesuunta
pohjoinen (356°)
su 18.10.65Kp 1,7 · pilvisyys 20 %
ma 19.10.40Kp 2,7 · pilvisyys 63 %
la 17. 18 · 25/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % la 17. 19 · 49/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 3 % la 17. 20 · 44/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 43 % la 17. 21 · 62/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 20 % la 17. 22 · 78/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 23 · 66/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 00 · 66/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 01 · 66/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 02 · 66/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 03 · 65/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % su 18. 04 · 65/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 05 · 65/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 06 · 10/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 18 · 20/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 6 % su 18. 19 · 33/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 24 % su 18. 20 · 50/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 1 % su 18. 21 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 22 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 23 · 48/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 27 % ma 19. 00 · 18/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 73 % ma 19. 01 · 58/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 12 % ma 19. 02 · 48/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 26 % ma 19. 03 · 65/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % ma 19. 04 · 55/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 17 % ma 19. 05 · 21/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 58 % ma 19. 06 · 6/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 17 % ma 19. 18 · 20/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 3 % ma 19. 19 · 40/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 3 % ma 19. 20 · 20/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 63 % ma 19. 21 · 20/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 63 % ma 19. 22 · 24/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 63 % ma 19. 23 · 24/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 63 % ti 20. 00 · 24/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 63 % ti 20. 01 · 24/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 63 % ti 20. 02 · 12/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 88 % ti 20. 03 · 12/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 88 % ti 20. 04 · 12/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 88 % 1218su 18.061218ma 19.061218ti 20.06
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 1218su 18.061218ma 19.061218ti 20.06
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 18la klo 21su klo 00su klo 03su klo 18su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 18ma klo 21ti klo 00ti klo 03
Alapilvet0%2%0%0%0%0%0%1%0%20%20%5%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%2%
Yläpilvet0%18%0%1%6%0%73%0%3%53%53%86%
Lämpötila3 °C2 °C1 °C−1 °C2 °C2 °C2 °C1 °C9 °C7 °C7 °C7 °C
Tuntuu kuin0 °C−1 °C−3 °C−4 °C0 °C−1 °C−2 °C−2 °C6 °C4 °C4 °C3 °C
Tuuli3 m/s3 m/s3 m/s2 m/s2 m/s3 m/s3 m/s3 m/s4 m/s6 m/s6 m/s6 m/s

Pilvikerrokset ja sää: MET Norway (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Västerbottenin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Live-kamerat lähellä: Storvik

Tarkista taivas itse: julkiset kamerat 300 km:n säteellä. Ne avautuvat kameran omistajan sivustolla.

Kamerat kuuluvat omistajilleen — me vain linkitämme niihin. Useimmissa näkyy vähän päivänvalossa tai pilvisellä säällä, ja osa on kesällä tauolla.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Storvik omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Storvik

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · yläpuolellaKp 2 · korkealla yläpuolella LLU 296° LU 311° LU 326° PLU 341° P 356° P 11° PKO 26° KO 41° KO 56°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
0 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 11° 21° 456 km
2 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 84° 87° 11 km
3 Yläpuolella ja joka puolella – – –
4 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen silmin – Storvik Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton seuraavat 24 h Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 2,7°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Storvik

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (49 % öistä), seuraavana syyskuu (46 %).

0 %20 %40 %60 % – heinä elokuu: 20 % elo syyskuu: 46 % syys lokakuu: 38 % loka marraskuu: 37 % marras joulukuu: 35 % joulu tammikuu: 34 % tammi helmikuu: 40 % helmi maaliskuu: 49 % maalis huhtikuu: 39 % huhti – touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 46 % 46 % 6,9 h 7° / 13°C
lokakuu 38 % 38 % 10,5 h 2° / 6°C
marraskuu 37 % 37 % 13,3 h −4° / 0°C
joulukuu 35 % 35 % 14,6 h −7° / −3°C
tammikuu 34 % 34 % 14,1 h −11° / −6°C
helmikuu 40 % 40 % 11,5 h −11° / −6°C
maaliskuu 49 % 49 % 8,4 h −8° / −2°C
huhtikuu 39 % 52 % 2,4 h −2° / 4°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
87 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
97 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
99 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Storvik

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 2815282016: 3716372017: 2517252018: 91892019: 81982020: 32032021: 1421142022: 3122312023: 2623262024: 2024202025: 4725472026: 242624
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Luleå Airport (LLA) · 78 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
−8° / −2°C
Mitä pukea päälle
Öisin pakkasta: lämpökerrastot, lämmin takki, pipo, käsineet ja talvikengät. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Henkilöautoissa on 1. joulukuuta – 31. maaliskuuta oltava talvirenkaat (alppisymbolilla merkityt tai nastarenkaat), joissa on vähintään 3 mm kulutuspintaa aina, kun vallitsee talvikeli. Nastarenkaat ovat sallittuja 1. lokakuuta – 15. huhtikuuta sekä muulloinkin, kun on talvikeli tai sitä on odotettavissa. Tieliikenteen tiedotuspalvelua ylläpitää Trafikverket. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Ruotsin jokamiehenoikeus (allemansrätten) sallii kenen tahansa kulkea ja oleskella tilapäisesti toisen maalla, myös pystyttää teltan yöksi tai kahdeksi, kunhan ei häiritse eikä vahingoita. Se ei koske kotien pihapiirejä, viljelyksiä tai laidunmaata eikä moottoriajoneuvoilla ajamista maastossa. Kansallispuistoissa ja luonnonsuojelualueilla voi olla tiukemmat säännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Swedish Institute of Space Physics (IRF), Kiruna: all-sky camera and IRF Aurora Alert app
Sääpalvelu
SMHI (Swedish Meteorological and Hydrological Institute)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Storvik?

Paikassa Storvik revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Storvik?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 0 revontulien alareuna on noin 11° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Storvik?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Storvik oli maaliskuu (49 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (46 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Storvik?

Storvik: ajalla 23. huhtikuuta–19. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Storvik paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Storvik?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Storvik 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 804 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Storvik ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.