AuroraMeteo

Québec, CanadaMagnetisk breddegrad 57,9°1 824 innbyggere399 moh.

Nordlys i Chapais

Fra Chapais er nordlyset synlig de fleste aktive netter – først lavt mot nord, fra rundt Kp 2,3.

Akkurat nå

Nordlyset kan være synlig akkurat nå – gå ut og se mot nord!

Kp 2,7 · 511 km/s · Bz 1,8

Sist målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 2,3.

Oppdateres hvert minutt mens siden er åpen. Bakkedata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I kveld på ett minutt

Bare på bilder, om i det hele tatt

  • Solaktivitet Nok for kamera: Kp 1,7 ventet, 0,7 trengs for bilder, 2,3 for øyet.
  • Himmel Delvis skyet (41 % skydekke) – se etter glipper.
  • Mørke Mørkt fra 19:12 til 06:17.

Slik gjør du: Rett mobilen i nattmodus mot nord (3–10 s eksponering). Et rødt eller grønt skjær vises ofte på skjermen før du ser det selv.

I kveld

Oppdatert 01:58 lokal tid

20/100

Mulig

Best rundt 04:00. Varslet maks Kp 1,7 (dette stedet trenger 2,3), gjennomsnittlig skydekke 41 %.

Mørkt nok
19:12 – 06:17
Solnedgang
18:02 · soloppgang 07:27
Månen
46 % · ↑ 15:11 · ↓ 22:17
Kp som trengsKp-indeks: et mål fra 0 til 9 på geomagnetisk aktivitet. Jo høyere den er, jo lenger fra polene når nordlyset.
Kp 2,3
Kp for bilder
På bilder: fra Kp 0,7 (et rødt skjær lavt mot nord).
Se mot
nord (350°)
søn. 18. okt.13Kp 2,0 · skyer 73 %
man. 19. okt.79Kp 5,0 · skyer 62 %
tir. 20. okt.27Kp 3,3 · skyer 69 %
søn. 18. 01 · 12/100 · Kp 1,7 · skyer 66 % søn. 18. 02 · 15/100 · Kp 1,3 · skyer 34 % søn. 18. 03 · 17/100 · Kp 1,3 · skyer 27 % søn. 18. 04 · 20/100 · Kp 1,3 · skyer 16 % søn. 18. 05 · 13/100 · Kp 1,3 · skyer 44 % søn. 18. 06 · 5/100 · Kp 1,3 · skyer 58 % søn. 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · skyer 96 % søn. 18. 20 · 5/100 · Kp 1,7 · skyer 84 % søn. 18. 21 · 5/100 · Kp 1,7 · skyer 84 % søn. 18. 22 · 9/100 · Kp 1,7 · skyer 70 % søn. 18. 23 · 9/100 · Kp 2,0 · skyer 83 % man. 19. 00 · 13/100 · Kp 2,0 · skyer 74 % man. 19. 01 · 2/100 · Kp 2,0 · skyer 95 % man. 19. 02 · 3/100 · Kp 1,0 · skyer 81 % man. 19. 03 · 5/100 · Kp 1,0 · skyer 65 % man. 19. 04 · 8/100 · Kp 1,0 · skyer 45 % man. 19. 05 · 6/100 · Kp 1,3 · skyer 75 % man. 19. 06 · 9/100 · Kp 1,3 · skyer 20 % man. 19. 20 · 9/100 · Kp 4,0 · skyer 88 % man. 19. 21 · 4/100 · Kp 4,0 · skyer 95 % man. 19. 22 · 49/100 · Kp 4,0 · skyer 38 % man. 19. 23 · 79/100 · Kp 5,0 · skyer 2 % tir. 20. 00 · 75/100 · Kp 5,0 · skyer 7 % tir. 20. 01 · 61/100 · Kp 5,0 · skyer 38 % tir. 20. 02 · 44/100 · Kp 3,0 · skyer 49 % tir. 20. 03 · 29/100 · Kp 3,0 · skyer 66 % tir. 20. 04 · 15/100 · Kp 3,0 · skyer 83 % tir. 20. 05 · 11/100 · Kp 4,3 · skyer 89 % tir. 20. 06 · 5/100 · Kp 4,3 · skyer 90 % tir. 20. 20 · 27/100 · Kp 3,3 · skyer 63 % tir. 20. 21 · 27/100 · Kp 3,3 · skyer 63 % tir. 20. 22 · 27/100 · Kp 3,3 · skyer 63 % 061218man. 19.061218tir. 20.061218ons. 21.
Sjanse (0–100) Mørkt nok Skydekke

Skylag og vær

Høye skyer Middels høye skyer Lave skyer 061218man. 19.061218tir. 20.061218ons. 21.
Lave skyerMiddels høye skyerHøye skyer Mørkt nok

Lave skyer stenger nordlyset helt ute. Tynne, høye skyer slipper ofte gjennom kraftig nordlys, så en himmel med bare høye skyer er verdt et blikk.

Mørke timer
Tidsøn., 01søn., 04søn., 19søn., 22man., 01man., 04man., 19man., 22tir., 01tir., 04tir., 19tir., 22
Lave skyer45%32%0%0%0%0%0%0%0%13%0%0%
Middels høye skyer1%8%0%0%0%0%0%0%0%0%0%1%
Høye skyer24%39%61%63%60%35%13%0%0%0%0%8%
Temperatur−3 °C−3 °C8 °C8 °C8 °C7 °C8 °C6 °C4 °C2 °C2 °C1 °C
Føles som−3 °C−3 °C5 °C5 °C5 °C4 °C6 °C3 °C1 °C−1 °C1 °C1 °C
Vind1 m/s1 m/s6 m/s6 m/s6 m/s6 m/s4 m/s3 m/s3 m/s3 m/s2 m/s1 m/s

Skylag og vær: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Poeng = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × månelys. Metode

Ser du det akkurat nå?

Si fra til andre i Québec. Meldinger fra ekte besøkende flytter et sted opp på listen i sanntid.

Meldingene er anonyme: vi lagrer verken IP-adressen eller posisjonen din. Én melding per sted med noen timers mellomrom.

Bygg inn dette varselet

Vis en nordlysboks i sanntid for Chapais på ditt eget nettsted eller din blogg. Kopier denne koden inn på siden. Den oppdaterer seg selv hvert 10. minutt, bruker ingen informasjonskapsler og sporer ikke de besøkende.

Forhåndsvisning

Dette ser du fra Chapais

Retning: nord. Feltene viser hvor nordlyset står ved to aktivitetsnivåer.

10°20°30°45° Kp 4,3 · rett over degKp 2,3 · 11°–22° VNV 290° NV 305° NV 320° NNV 335° N 350° N 5° NNØ 20° NØ 35° NØ 50°
Beregnet ut fra nordlysovalens posisjon ved hvert Kp-nivå (nedre kant ~105 km, strålenes topp ~200 km over bakken). Horisont fra høydedata ut til 30 km.
KpHva du serNedre kantStrålenes toppAvstand til nordlyset
2 Svakt skjær, mest på kamera 9° 19° 512 km
3 Synlig mot nord 19° 33° 289 km
4 Synlig mot nord 57° 71° 67 km
5 Rett over deg og over hele himmelen – – –
6 Rett over deg, og også mot sør – – –
7 Rett over deg, og også mot sør – – –
8 Rett over deg, og også mot sør – – –
9 Rett over deg, og også mot sør – – –
Vinkler over horisonten. Terrenget i synsretningen er tatt med der det er modellert.

Kp-skalaen forklart enkelt

Kp er et tall fra 0 til 9 som viser hvor kraftig solvinden rister i jordas magnetfelt. Jo høyere tallet er, jo lenger fra polene når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig natt; Kp 5 og over er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Rolig neste 24 t med øyet: Chapais med kamera: Chapais Bare under nordlysovalen: Nord-Norge med Tromsø og Finnmark, svensk og finsk Lappland, Island, Alaska og Nord-Canada.
  2. Kp 3 Urolig Sterkt i Nord-Norge; lavt over horisonten i Midt-Norge, Midt-Sverige og på Sør-Island.
  3. Kp 4 Aktivt Rett over hodet i nord og godt synlig i Trøndelag; lavt i nord fra Sør-Norge, Sverige, Finland og Nord-Skottland.
  4. Kp 5 Svak storm (G1) Oslo og resten av Sør-Norge, Skottland, Sør-Skandinavia, Baltikum, de nordlige delstatene i USA og Sør-Canada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Nord-England, Danmark, Nord-Tyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på bilder enn med øyet.
  6. Kp 7 Sterk storm (G3) Det meste av Storbritannia, Nederland, Tyskland, Polen og Tsjekkia; rødt skjær på bilder fra Frankrike og de nordlige Alpene.
  7. Kp 8 Kraftig storm (G4) Synlig med øyet i Mellom-Europa; rød himmel på bilder fra Nord-Italia, Spania, Balkan og Tyrkias svartehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Sett over hele Europa og USA; på bilder helt sør til Middelhavet, Tyrkia og Nord-Afrika (mai 2024).

Lysforurensning

Mørk landlig himmel. Lite kunstig lys. Svake utbrudd er synlige når øynene har vent seg til mørket.

Et merkbart mørkere område begynner omtrent 5 km mot sørvest. Åpne i OpenStreetMap

Anslag fra NASA VIIRS-data om nattlys (lysskjærmodell innenfor 50 km). Sjekk adkomst og privat grunn før du drar.

Åser og fjell

Horisonten mot nord er åpen (terreng under 0,8°), så lavt nordlys blir ikke skjult.

Fra høydedata (AWS Terrain Tiles) langs sju siktlinjer opptil 30 km.

Beste måneder for nordlys i Chapais

Andel netter 2005–2025 som var mørke, aktive nok her og stort sett klare.

februar har vært den beste måneden (25 % av nettene), etterfulgt av september (24 %).

0 %10 %20 %30 %40 % juli: 12 % jul august: 16 % aug september: 24 % sep oktober: 14 % okt november: 10 % nov desember: 13 % des januar: 21 % jan februar: 25 % feb mars: 22 % mar april: 19 % apr mai: 12 % mai juni: 10 % jun
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode netterKlare netterMørkeLav / høy
september 24 % 54 % 8,9 t 6° / 16°C
oktober 14 % 37 % 10,8 t 1° / 8°C
november 10 % 25 % 12,5 t −7° / −1°C
desember 13 % 35 % 13,1 t −18° / −10°C
januar 21 % 51 % 12,8 t −23° / −14°C
februar 25 % 50 % 11,4 t −23° / −12°C
mars 22 % 47 % 9,5 t −16° / −6°C
april 19 % 48 % 7,5 t −6° / 4°C
God natt = mørke + aktivitet på stedets Kp-nivå + skydekke fra satellitt om natten ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-rutenett. Metode
58 %sjanse for ≥1 god natt på 3 netter (februar)
77 %sjanse for ≥1 god natt på 5 netter (februar)
87 %sjanse for ≥1 god natt på 7 netter (februar)

Nordlysnetter i Chapais siden 1995

Netter da Kp nådde 4,7 eller mer mens det var mørkt her.

2015: 4715472016: 3716372017: 3617362018: 91892019: 1219122020: 32032021: 1521152022: 3322332023: 3523352024: 2424242025: 5725572026: 262626
Per år, siste 12 år. Skydekke er ikke tatt med. Kilde: GFZ Kp.

Siste sterke netter

Praktisk informasjon

Nærmeste flyplass
Chapais Airport (YMT) · 23 km
Typisk lav / høy i februar
−23° / −12°C
Hva du bør ha på deg
Ekstrem kulde: fôrede støvler, dunjakke, to lag ull, ansiktsbeskyttelse og varmeposer til hendene. Komplett klesguide
Nødnummer
911
Vinterkjøring
Reglene er provinsielle: Québec krever vinterdekk (med fjell- og snøfnuggsymbol eller pigger) på Québec-registrerte kjøretøy 1. des.–15. mars, og BC krever vinterdekk eller kjetting på skiltede ruter 1. okt.–31. mars (til 30. april over fjelloverganger og ruter med mye snø); veimeldinger via 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) og DriveBC. Føreforhold
Ferdsel i naturen
Det finnes ingen nasjonal allemannsrett; privat grunn krever eierens tillatelse, mens nasjonal- og provinsparker og Crown land generelt er tilgjengelige innenfor parkreglene, som varierer mellom provinser og territorier.
Offisiell romværtjeneste
Canadas romværtjeneste (Canadas naturressursdepartement)
Værtjeneste
Canadas miljø- og klimadepartement (weather.gc.ca)

Spørsmål og svar

Hvilken Kp trenger du for å se nordlys i Chapais?

Fra Chapais er nordlyset synlig de fleste aktive netter – først lavt mot nord, fra rundt Kp 2,3.

Hvilken retning skal jeg se etter nordlys i Chapais?

Se mot nord (omtrent 350° fra geografisk nord). Ved Kp 2,3 står nordlysets nedre kant omtrent 19° over horisonten; sterkere aktivitet løfter det høyere og lenger utover himmelen.

Hva er den beste måneden for å se nordlys i Chapais?

I perioden 2005–2025 ga februar de beste sjansene i Chapais (25 % av nettene var mørke, aktive nok og stort sett klare), etterfulgt av september (24 %).

Når er nordlyssesongen i Chapais?

I Chapais blir det mørkt nok for nordlys hele året, men de lange vinternettene gir flest timer å se på.

Er det mye lysforurensning i Chapais?

Lite kunstig lys. Svake utbrudd er synlige når øynene har vent seg til mørket. Et merkbart mørkere område begynner omtrent 5 km mot sørvest.

Når var det sist mulig å se nordlys i Chapais?

Aktiviteten nådde sist stormnivå (Kp 5 eller mer) i mørket i Chapais den 4. oktober 2026 (Kp 5,0) – 977 slike netter siden 1995. Her viser nordlyset seg også mange roligere netter.

Også dekket av dette varselet

Bygder og bydeler rundt Chapais deler dette varselet: innenfor noen få kilometer er himmelen, nødvendig Kp og beste retning de samme.

Steder i nærheten

Alle steder i Québec