AuroraMeteo

Klaipėda fylke, LitauenMagnetisk breddegrad 52,0°2 380 innbyggere−1 moh.

Kan du se nordlys i Neringa kommune?

Fra Neringa kommune sees nordlyset bare under geomagnetiske stormer (rundt Kp 5,3 eller mer), som regel som et lavt skjær mot nord. Kameraet fanger det ofte opp før øyet. Siden 1995 er dette nivået (Kp 5,3) nådd i mørket her 467 netter.

Akkurat nå

Rolig akkurat nå (Kp 0,0).

Kp 0,0 · 392 km/s · Bz 2,5

Magnetometer i Tartu (459 km unna): lav magnetisk aktivitet.

Oppdateres hvert minutt mens siden er åpen. Bakkedata: FMI MIRACLE R-indeks (CC BY 4.0).

I kveld på ett minutt

Ikke i kveld

  • Solaktivitet For svak: Kp 2,3 ventet, 5,3 trengs her.
  • Himmel Stort sett klart (0 % skydekke).
  • Mørke Mørkt fra 19:46 til 06:55.

Slik gjør du: Ikke i kveld – din neste sjanse står rett nedenfor.

I kveld

Oppdatert 02:43 lokal tid

1/100

Lite sannsynlig

Best rundt 03:00. Varslet maks Kp 2,3 (dette stedet trenger 5,3), gjennomsnittlig skydekke 0 %.

Mørkt nok
19:46 – 06:55
Solnedgang
18:26 · soloppgang 08:15
Månen
53 % · ↑ 16:32 · ↓ 23:11
Kp som trengsKp-indeks: et mål fra 0 til 9 på geomagnetisk aktivitet. Jo høyere den er, jo lenger fra polene når nordlyset.
Kp 5,3
Kp for bilder
På bilder: fra Kp 3,7 (et rødt skjær lavt mot nord).
Se mot
nord (0°)
man. 19. okt.10Kp 4,7 · skyer 91 %
tir. 20. okt.1Kp 3,7 · skyer 95 %
man. 19. 03 · 1/100 · Kp 2,3 · skyer 0 % man. 19. 04 · 1/100 · Kp 2,3 · skyer 0 % man. 19. 05 · 1/100 · Kp 2,3 · skyer 0 % man. 19. 21 · 1/100 · Kp 4,7 · skyer 97 % tir. 20. 00 · 1/100 · Kp 4,3 · skyer 97 % tir. 20. 01 · 2/100 · Kp 4,3 · skyer 90 % tir. 20. 02 · 2/100 · Kp 4,3 · skyer 92 % tir. 20. 03 · 1/100 · Kp 4,3 · skyer 98 % tir. 20. 05 · 2/100 · Kp 4,3 · skyer 90 % tir. 20. 06 · 10/100 · Kp 4,7 · skyer 71 % tir. 20. 07 · 2/100 · Kp 4,7 · skyer 60 % tir. 20. 21 · 1/100 · Kp 3,3 · skyer 66 % 061218tir. 20.061218ons. 21.061218tor. 22.
Sjanse (0–100) Mørkt nok Skydekke

Skylag og vær

Høye skyer Middels høye skyer Lave skyer 061218tir. 20.061218ons. 21.061218tor. 22.
Lave skyerMiddels høye skyerHøye skyer Mørkt nok

Lave skyer stenger nordlyset helt ute. Tynne, høye skyer slipper ofte gjennom kraftig nordlys, så en himmel med bare høye skyer er verdt et blikk.

Mørke timer
Tidman., 02man., 05man., 20man., 23tir., 02tir., 05tir., 20tir., 23ons., 02ons., 05ons., 20ons., 23
Lave skyer0%0%15%20%28%28%7%13%36%42%1%6%
Middels høye skyer0%0%4%14%33%42%0%14%38%31%61%63%
Høye skyer3%0%7%9%8%6%8%6%1%0%76%74%
Temperatur9 °C8 °C10 °C10 °C9 °C9 °C12 °C11 °C11 °C11 °C14 °C14 °C
Føles som5 °C3 °C6 °C6 °C6 °C5 °C12 °C11 °C11 °C11 °C14 °C14 °C
Vind9 m/s9 m/s8 m/s8 m/s8 m/s8 m/s10 m/s11 m/s11 m/s12 m/s12 m/s12 m/s

Skylag og vær: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Poeng = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × månelys. Metode

Været i Neringa kommune

Nordlyset synes bare når himmelen er klar, så været betyr like mye som Kp-indeksen. Her er den generelle værmeldingen for Neringa kommune: temperatur, vind og sjanse for nedbør de neste dagene.

Planlegger du lenger frem? Se værmeldingen time for time for Neringa kommune hos Atlas of Seasons.

Ser du det akkurat nå?

Si fra til andre i Klaipėda fylke. Meldinger fra ekte besøkende flytter et sted opp på listen i sanntid.

Meldingene er anonyme: vi lagrer verken IP-adressen eller posisjonen din. Én melding per sted med noen timers mellomrom.

Bygg inn dette varselet

Vis en nordlysboks i sanntid for Neringa kommune på ditt eget nettsted eller din blogg. Kopier denne koden inn på siden. Den oppdaterer seg selv hvert 10. minutt, bruker ingen informasjonskapsler og sporer ikke de besøkende.

Forhåndsvisning

Dette ser du fra Neringa kommune

Retning: nord. Feltene viser hvor nordlyset står ved to aktivitetsnivåer.

10°20°30°45° Kp 7,3 · rett over degKp 5,3 · 12°–23° VNV 300° NV 315° NNV 330° NNV 345° N 0° NNØ 15° NNØ 30° NØ 45° ØNØ 60°
Beregnet ut fra nordlysovalens posisjon ved hvert Kp-nivå (nedre kant ~105 km, strålenes topp ~200 km over bakken). Horisont fra høydedata ut til 30 km.
KpHva du serNedre kantStrålenes toppAvstand til nordlyset
2 Under horisonten 0° 4° 1 168 km
3 Under horisonten 2° 7° 945 km
4 Svakt skjær, mest på kamera 5° 12° 723 km
5 Svakt skjær, mest på kamera 10° 19° 500 km
6 Synlig mot nord 19° 34° 278 km
7 Synlig mot nord 62° 74° 56 km
8 Rett over deg og over hele himmelen – – –
9 Rett over deg, og også mot sør – – –
Vinkler over horisonten. Terrenget i synsretningen er tatt med der det er modellert.

Kp-skalaen forklart enkelt

Kp er et tall fra 0 til 9 som viser hvor kraftig solvinden rister i jordas magnetfelt. Jo høyere tallet er, jo lenger fra polene når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig natt; Kp 5 og over er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Rolig neste 24 t Bare under nordlysovalen: Nord-Norge med Tromsø og Finnmark, svensk og finsk Lappland, Island, Alaska og Nord-Canada.
  2. Kp 3 Urolig Sterkt i Nord-Norge; lavt over horisonten i Midt-Norge, Midt-Sverige og på Sør-Island.
  3. Kp 4 Aktivt med kamera: Neringa kommune Rett over hodet i nord og godt synlig i Trøndelag; lavt i nord fra Sør-Norge, Sverige, Finland og Nord-Skottland.
  4. Kp 5 Svak storm (G1) med øyet: Neringa kommune Oslo og resten av Sør-Norge, Skottland, Sør-Skandinavia, Baltikum, de nordlige delstatene i USA og Sør-Canada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Nord-England, Danmark, Nord-Tyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på bilder enn med øyet.
  6. Kp 7 Sterk storm (G3) Det meste av Storbritannia, Nederland, Tyskland, Polen og Tsjekkia; rødt skjær på bilder fra Frankrike og de nordlige Alpene.
  7. Kp 8 Kraftig storm (G4) Synlig med øyet i Mellom-Europa; rød himmel på bilder fra Nord-Italia, Spania, Balkan og Tyrkias svartehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Sett over hele Europa og USA; på bilder helt sør til Middelhavet, Tyrkia og Nord-Afrika (mai 2024).

Lysforurensning

Uberørt mørk himmel. Nesten ikke noe kunstig lys: svakt nordlys og Melkeveien er lette å se.

Anslag fra NASA VIIRS-data om nattlys (lysskjærmodell innenfor 50 km). Sjekk adkomst og privat grunn før du drar.

Åser og fjell

Horisonten mot nord er åpen (terreng under 1,7°), så lavt nordlys blir ikke skjult.

Fra høydedata (AWS Terrain Tiles) langs sju siktlinjer opptil 30 km.

Beste måneder for nordlys i Neringa kommune

Andel netter 2005–2025 som var mørke, aktive nok her og stort sett klare.

september har vært den beste måneden (2 % av nettene), etterfulgt av august (1 %).

0 %10 % juli: 0 % jul august: 1 % aug september: 2 % sep oktober: 1 % okt november: 1 % nov desember: 0 % des januar: 0 % jan februar: 0 % feb mars: 1 % mar april: 1 % apr mai: 1 % mai juni: 0 % jun
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode netterKlare netterMørkeLav / høy
september 2 % 57 % 8,4 t 12° / 18°C
oktober 0,5 % 36 % 10,8 t 6° / 12°C
november 0,5 % 14 % 12,6 t 3° / 6°C
desember 0 % 6 % 13,6 t −1° / 2°C
januar 0,2 % 3 % 13,1 t −4° / 0°C
februar 0,2 % 6 % 11,4 t −4° / 1°C
mars 0,6 % 24 % 9,4 t −1° / 5°C
april 0,6 % 50 % 6,5 t 3° / 11°C
God natt = mørke + aktivitet på stedets Kp-nivå + skydekke fra satellitt om natten ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-rutenett. Metode
6 %sjanse for ≥1 god natt på 3 netter (september)
11 %sjanse for ≥1 god natt på 5 netter (september)
14 %sjanse for ≥1 god natt på 7 netter (september)

Mørke gjennom året

Nordlysnetter i Neringa kommune siden 1995

Netter da Kp nådde 5,3 eller mer mens det var mørkt her.

2015: 1915192016: 1616162017: 1317132018: 61862019: 21922020: 12012021: 42142022: 1322132023: 1523152024: 2424242025: 2825282026: 182618
Per år, siste 12 år. Skydekke er ikke tatt med. Kilde: GFZ Kp.

Siste sterke netter

Praktisk informasjon

Nærmeste flyplass
Khrabrovo Airport (KGD) · 61 km
Typisk lav / høy i september
12° / 18°C
Hva du bør ha på deg
Kjølige netter: flere lag, en vindtett jakke, lue og hansker når du står stille ute. Komplett klesguide
Nødnummer
112
Vinterkjøring
Fra 10. nov. er sommerdekk forbudt: kjøretøy opptil 3,5 t må ha vinterdekk (med eller uten pigger) eller helårsdekk fram til 31. mars; piggdekk må være tatt av innen 10. april. Veimeldinger: eismoinfo.lt, det statlige veiverkets kart over trafikk og veivær. Føreforhold
Værtjeneste
Litauens hydrometeorologiske tjeneste (LHMT)

Spørsmål og svar

Hvilken Kp trenger du for å se nordlys i Neringa kommune?

Fra Neringa kommune sees nordlyset bare under geomagnetiske stormer (rundt Kp 5,3 eller mer), som regel som et lavt skjær mot nord. Kameraet fanger det ofte opp før øyet.

Hvilken retning skal jeg se etter nordlys i Neringa kommune?

Se mot nord (omtrent 0° fra geografisk nord). Ved Kp 5,3 står nordlysets nedre kant omtrent 19° over horisonten; sterkere aktivitet løfter det høyere og lenger utover himmelen.

Hva er den beste måneden for å se nordlys i Neringa kommune?

I perioden 2005–2025 ga september de beste sjansene i Neringa kommune (2 % av nettene var mørke, aktive nok og stort sett klare), etterfulgt av august (1 %).

Når er nordlyssesongen i Neringa kommune?

Fra 1. juni til 12. juli blir himmelen i Neringa kommune aldri mørk nok. Utenom denne perioden kan nordlyset sees når aktivitet og skyer tillater det.

Er det mye lysforurensning i Neringa kommune?

Nesten ikke noe kunstig lys: svakt nordlys og Melkeveien er lette å se.

Når var det sist mulig å se nordlys i Neringa kommune?

Den siste natten i dataene våre da aktiviteten nådde nivået Neringa kommune trenger, i mørket, var 10. oktober 2026 (Kp 7,0). Det har skjedd 467 netter siden 1995.

Også dekket av dette varselet

Bygder og bydeler rundt Neringa kommune deler dette varselet: innenfor noen få kilometer er himmelen, nødvendig Kp og beste retning de samme.