AuroraMeteo

Québec, KanadaMagnetická šířka 55,8°Počet obyvatel: 1 46619 m n. m.

Polární záře – Cap-Chat

Lokalita Cap-Chat potřebuje aktivní noc: zhruba od Kp 3,3 se polární záře objeví nízko nad obzorem směrem na severoseverozápad a se sílící aktivitou stoupá výš. Od roku 1995 sem bouře s Kp 4,7 a více dosáhly za tmy během 981 nocí.

Právě teď

Tady je ještě světlo. Tma začíná v 18:41.

Kp 0,0 · 477 km/s · Bz 2,3

Poslední naměřená celosvětová půlhodinová aktivita: Hp30 1,3.

Aktualizuje se každou minutu, dokud je stránka otevřená. Pozemní data: GFZ Postupim, index Hp30 (CC BY 4.0).

Dnešní noc za minutu

Nanejvýš na fotkách

  • Sluneční aktivita Stačí pro fotoaparát: očekávané Kp 2,3, na fotky je potřeba 1,7, pro oko 3,3.
  • Obloha Převážně jasno (oblačnost 17 %).
  • Tma Tma od 18:41 do 05:43.

Co dělat: Namiřte telefon v nočním režimu směrem na severoseverozápad (expozice 3–10 s). Červená nebo zelená záře se na displeji často objeví dřív, než ji uvidíte okem.

Dnes v noci

Aktualizováno 17:47 místního času

11/100

Nepravděpodobné

Nejlépe kolem 19:00. Předpověď max. Kp 2,3 (toto místo potřebuje 3,3), průměrná oblačnost 17 %.

Dostatečná tma
18:41 – 05:43
Západ slunce
17:32 · východ slunce 06:52
Měsíc
43 % · ↑ 14:04 · ↓ 21:47
Potřebné KpIndex Kp: míra geomagnetické aktivity na stupnici 0–9. Čím je vyšší, tím dál od pólů polární záře dosáhne.
Kp 3,3
Kp pro fotky
Na fotkách: od Kp 1,7 (červená záře nízko nad obzorem směrem na severoseverozápad).
Kam se dívat
severoseverozápad (344°)
ne 18. 10.5Kp 2,0 · oblačnost 71 %
po 19. 10.70Kp 4,0 · oblačnost 6 %
so 17. 18 · 6/100 · Kp 2,3 · oblačnost 38 % so 17. 19 · 11/100 · Kp 2,3 · oblačnost 46 % so 17. 20 · 7/100 · Kp 1,7 · oblačnost 11 % so 17. 21 · 7/100 · Kp 1,7 · oblačnost 6 % so 17. 22 · 7/100 · Kp 1,7 · oblačnost 23 % so 17. 23 · 7/100 · Kp 1,7 · oblačnost 13 % ne 18. 00 · 8/100 · Kp 1,7 · oblačnost 6 % ne 18. 01 · 8/100 · Kp 1,7 · oblačnost 11 % ne 18. 02 · 4/100 · Kp 1,3 · oblačnost 14 % ne 18. 03 · 4/100 · Kp 1,3 · oblačnost 17 % ne 18. 04 · 4/100 · Kp 1,3 · oblačnost 11 % ne 18. 05 · 4/100 · Kp 1,3 · oblačnost 11 % ne 18. 18 · 2/100 · Kp 1,7 · oblačnost 52 % ne 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · oblačnost 84 % ne 18. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · oblačnost 92 % ne 18. 21 · 2/100 · Kp 1,7 · oblačnost 77 % ne 18. 22 · 1/100 · Kp 1,7 · oblačnost 84 % ne 18. 23 · 3/100 · Kp 2,0 · oblačnost 81 % po 19. 00 · 2/100 · Kp 2,0 · oblačnost 88 % po 19. 01 · 5/100 · Kp 2,0 · oblačnost 69 % po 19. 02 · 1/100 · Kp 1,0 · oblačnost 77 % po 19. 03 · 1/100 · Kp 1,0 · oblačnost 68 % po 19. 04 · 2/100 · Kp 1,0 · oblačnost 37 % po 19. 05 · 3/100 · Kp 1,3 · oblačnost 43 % po 19. 18 · 35/100 · Kp 4,0 · oblačnost 0 % po 19. 19 · 70/100 · Kp 4,0 · oblačnost 1 % po 19. 20 · 70/100 · Kp 4,0 · oblačnost 0 % po 19. 21 · 59/100 · Kp 4,0 · oblačnost 16 % po 19. 22 · 52/100 · Kp 4,0 · oblačnost 25 % 18ne 18.061218po 19.061218út 20.0612
Šance (0–100) Dostatečná tma Oblačnost

Oblačné vrstvy a počasí

Vysoká oblačnost Střední oblačnost Nízká oblačnost 18ne 18.061218po 19.061218út 20.0612
Nízká oblačnostStřední oblačnostVysoká oblačnost Dostatečná tma

Nízká oblačnost polární záři úplně zakryje. Tenkou vysokou oblačností jasná záře často prosvítá, takže obloha jen s vysokou oblačností stojí za pohled.

Hodiny tmy
Časso 18so 21ne 00ne 03ne 18ne 21po 00po 03po 18po 21út 00út 03
Nízká oblačnost100%100%100%0%0%97%100%0%0%0%83%0%
Střední oblačnost0%1%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Vysoká oblačnost0%0%0%0%0%25%73%80%5%0%0%79%
Teplota1 °C1 °C1 °C1 °C1 °C2 °C4 °C4 °C7 °C7 °C6 °C5 °C
Pocitová teplota-7 °C-7 °C-7 °C-7 °C-2 °C-2 °C-1 °C-1 °C4 °C4 °C4 °C3 °C
Vítr9 m/s10 m/s9 m/s8 m/s1 m/s3 m/s7 m/s7 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s
Dohlednost31 km30 km32 km28 km24 km21 km20 km19 km19 km12 km22 km22 km

Oblačné vrstvy a počasí: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Skóre = aktivita (NOAA Kp a OVATION) × jasná obloha (MET Norway) × tma × měsíční svit. Metodika

Vidíte ji právě teď?

Dejte vědět ostatním v regionu Québec. Hlášení skutečných návštěvníků posouvají místo v živém žebříčku nahoru.

Hlášení jsou anonymní: neukládáme vaši IP adresu ani polohu. Jedno hlášení na místo jednou za několik hodin.

Vložte si tuto předpověď

Zobrazte živý box s polární září pro lokalitu Cap-Chat na vlastním webu nebo blogu. Zkopírujte tento kód do své stránky. Sám se aktualizuje každých 10 minut, nepoužívá cookies a nesleduje vaše návštěvníky.

Náhled

Co uvidíte – Cap-Chat

Pohled směrem na severoseverozápad. Pásy ukazují, kde je polární záře při dvou úrovních aktivity.

10°20°30°45° Kp 5,3 · vysoko nad hlavouKp 3,3 · 11°–22° ZSZ 284° ZSZ 299° SZ 314° SSZ 329° SSZ 344° S 359° SSV 14° SSV 29° SV 44°
Vypočteno z polohy aurorálního oválu pro každou úroveň Kp (spodní okraj ve výšce asi 105 km, vrcholy paprsků asi 200 km). Terén pro toto místo není modelován; obzor je zakreslen jako rovný.
KpCo uvidíteSpodní okrajVrcholy paprskůVzdálenost k záři
2 Slabé světlo, hlavně na fotografii 5° 11° 745 km
3 Slabé světlo, hlavně na fotografii 9° 18° 523 km
4 Viditelná směrem na severoseverozápad 18° 32° 300 km
5 Viditelná směrem na severoseverozápad 53° 68° 78 km
6 Nad hlavou a všude kolem – – –
7 Přímo nad hlavou a také směrem na jihojihovýchod – – –
8 Přímo nad hlavou a také směrem na jihojihovýchod – – –
9 Přímo nad hlavou a také směrem na jihojihovýchod – – –
Úhly nad obzorem. Terén ve směru pohledu je zohledněn tam, kde je modelován.

Stupnice Kp srozumitelně

Kp je stupnice 0–9, která říká, jak silně sluneční vítr rozkmitává magnetické pole Země. Čím vyšší hodnota, tím dál od pólů polární záře dosáhne. Kp 0–2 znamená klidnou noc, Kp 5 a více geomagnetickou bouři.

  1. Kp 0–2 Klid příštích 24 h na fotkách – Cap-Chat Jen pod aurorálním oválem: severní Norsko, švédské a finské Laponsko, Island, Aljaška, severní Kanada.
  2. Kp 3 Neklid okem – Cap-Chat Jasná v Arktidě; nízko nad obzorem ve střední Skandinávii a na jihu Islandu.
  3. Kp 4 Aktivní Nad hlavou v Arktidě; nízko na severu z jižního Norska, Švédska, Finska a severního Skotska.
  4. Kp 5 Slabá bouře (G1) Skotsko, jižní Skandinávie, Pobaltí, severní státy USA a jižní Kanada.
  5. Kp 6 Mírná bouře (G2) Severní Anglie, Dánsko, severní Německo a Polsko, Středozápad USA – často lépe na fotkách než okem. V Česku výjimečně nízko na severu, spíš jen na fotkách.
  6. Kp 7 Silná bouře (G3) Většina Británie, Nizozemsko, Německo, Polsko; v Česku nízko nad severním obzorem, hlavně na fotkách. Červená záře na fotkách z Francie a severních Alp.
  7. Kp 8 Velmi silná bouře (G4) Střední Evropa; v Česku nízko nad severním obzorem hlavně na severu země (zhruba od Kp 8), Praha a jih republiky potřebují ještě víc. Červená obloha na fotkách ze severní Itálie, Španělska, Balkánu a tureckého pobřeží Černého moře.
  8. Kp 9 Extrémní bouře (G5) Vidět po celé Evropě a v USA; na fotkách až ke Středozemnímu moři, v Turecku a severní Africe (květen 2024).

Světelné znečištění

Nedotčená tmavá obloha. Téměř žádné umělé světlo: slabou polární záři i Mléčnou dráhu uvidíte snadno.

Odhad z dat nočního osvětlení NASA VIIRS (model světelného závoje do 50 km). Před cestou si ověřte přístup a soukromé pozemky.

Kopce a hory

Terén pro toto místo není modelován.

Z výškových dat (AWS Terrain Tiles) podél sedmi linií pohledu do vzdálenosti 30 km.

Nejlepší měsíce pro polární záři – Cap-Chat

Podíl nocí v letech 2005–2025, kdy byla tma, dostatečná aktivita pro toto místo a převážně jasno.

Nejlepším měsícem byl září (12 % nocí), následovaný měsícem březen (10 %).

0 %10 %20 % červenec: 4 % čvc srpen: 8 % srp září: 12 % zář říjen: 8 % říj listopad: 3 % lis prosinec: 5 % pro leden: 6 % led únor: 8 % úno březen: 10 % bře duben: 9 % dub květen: 5 % kvě červen: 3 % čvn
Všechny roky Kolem slunečního maxima Kolem slunečního minima
MěsícDobré nociJasné nociTmaMin. / max.
září 12 % 56 % 9,0 h 9° / 15°C
říjen 8 % 44 % 10,8 h 3° / 9°C
listopad 3 % 24 % 12,4 h -3° / 2°C
prosinec 5 % 28 % 13,1 h -10° / -5°C
leden 6 % 31 % 12,8 h -14° / -8°C
únor 8 % 41 % 11,4 h -15° / -8°C
březen 10 % 40 % 9,6 h -10° / -3°C
duben 9 % 47 % 7,8 h -3° / 4°C
Dobrá noc = tma + aktivita na úrovni Kp tohoto místa + noční satelitní oblačnost ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), mřížka 1°. Metodika
32 %šance na ≥1 dobrou noc během 3 nocí (září)
48 %šance na ≥1 dobrou noc během 5 nocí (září)
59 %šance na ≥1 dobrou noc během 7 nocí (září)

Noci s polární září od roku 1995 – Cap-Chat

Noci, kdy Kp dosáhlo 4,7 nebo více a zároveň zde byla tma.

2015: 4515452016: 3516352017: 3717372018: 81882019: 1119112020: 42042021: 1621162022: 3322332023: 3723372024: 2524252025: 5525552026: 282628
Po letech, posledních 12 let. Bez zohlednění oblačnosti. Zdroj: GFZ Kp.

Poslední silné noci

Praktické informace

Nejbližší letiště
Baie-Comeau Airport (YBC) · 111 km
Typické minimum / maximum – září
9° / 15°C
Co si obléct
Chladné noci: vrstvy, bunda proti větru, čepice a rukavice na dlouhé stání venku. Kompletní průvodce oblečením
Tísňové číslo
911
Jízda v zimě
Pravidla stanoví provincie: Québec vyžaduje zimní pneumatiky (se symbolem hory a vločky nebo hřebové) u vozidel registrovaných v Québecu od 1. 12. do 15. 3. a Britská Kolumbie vyžaduje zimní pneumatiky nebo řetězy na označených trasách od 1. 10. do 31. 3. (na horských průsmycích a trasách s vydatným sněžením do 30. 4.); sjízdnost silnic: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) a DriveBC. Sjízdnost silnic
Přístup do přírody
Celostátní právo volného pohybu neexistuje; na soukromé pozemky potřebujete svolení vlastníka, zatímco národní a provinční parky a korunní půda (Crown land) jsou obecně přístupné podle pravidel parků, která se liší podle provincie a teritoria.
Oficiální služba kosmického počasí
Kanadská služba kosmického počasí (Ministerstvo přírodních zdrojů Kanady)
Meteorologická služba
Kanadské ministerstvo životního prostředí a změny klimatu (weather.gc.ca)

Otázky a odpovědi

Jaké Kp je potřeba k pozorování polární záře – Cap-Chat?

Lokalita Cap-Chat potřebuje aktivní noc: zhruba od Kp 3,3 se polární záře objeví nízko nad obzorem směrem na severoseverozápad a se sílící aktivitou stoupá výš.

Kterým směrem se dívat na polární záři – Cap-Chat?

Dívejte se směrem na severoseverozápad (asi 344° od zeměpisného severu). Při Kp 3,3 je spodní okraj polární záře zhruba 18° nad obzorem; silnější aktivita ji zvedá výš a dál po obloze.

Který měsíc je nejlepší pro polární záři – Cap-Chat?

V letech 2005–2025 nabídl lokalitě Cap-Chat nejlepší šance měsíc září (12 % nocí bylo tmavých, dostatečně aktivních a převážně jasných), následovaný měsícem březen (10 %).

Kdy je sezóna polární záře – Cap-Chat?

Cap-Chat: tma dostatečná pro polární záři je zde po celý rok, nejvíce hodin k pozorování však nabízejí dlouhé zimní noci.

Je v lokalitě Cap-Chat velké světelné znečištění?

Téměř žádné umělé světlo: slabou polární záři i Mléčnou dráhu uvidíte snadno.

Kdy byla polární záře naposledy možná – Cap-Chat?

Naposledy dosáhla aktivita úrovně bouře (Kp 5 a více) za tmy v lokalitě Cap-Chat 4. října 2026 (Kp 5,0). Počet takových nocí od roku 1995: 981. Polární záře se tu ukazuje i v mnoha klidnějších nocích.

Tato předpověď platí i pro

Obce a čtvrti v okolí lokality Cap-Chat sdílejí stejnou předpověď: v okruhu několika kilometrů je obloha, potřebné Kp i nejlepší směr pohledu stejné.