AuroraMeteo

Québec, KanadaMagnetická šířka 55,4°Počet obyvatel: 1 854240 m n. m.

Polární záře – Témiscaming

Lokalita Témiscaming potřebuje aktivní noc: zhruba od Kp 3,7 se polární záře objeví nízko nad obzorem směrem na sever a se sílící aktivitou stoupá výš. Od roku 1995 sem bouře s Kp 4,7 a více dosáhly za tmy během 966 nocí.

Právě teď

Teď je klid (Kp 0,0).

Kp 0,0 · 491 km/s · Bz 2,4

Poslední naměřená celosvětová půlhodinová aktivita: Hp30 2,3.

Aktualizuje se každou minutu, dokud je stránka otevřená. Pozemní data: GFZ Postupim, index Hp30 (CC BY 4.0).

Dnešní noc za minutu

Dnes ne

  • Sluneční aktivita Příliš slabé: očekávané Kp 1,7, tady je potřeba 3,7.
  • Obloha Převážně jasno (oblačnost 32 %).
  • Tma Tma od 19:31 do 06:32.

Co dělat: Dnes ne – vaše nejbližší šance je uvedená hned níže.

Dnes v noci

Aktualizováno 21:00 místního času

3/100

Nepravděpodobné

Nejlépe kolem 21:00. Předpověď max. Kp 1,7 (toto místo potřebuje 3,7), průměrná oblačnost 32 %.

Dostatečná tma
19:31 – 06:32
Západ slunce
18:25 · východ slunce 07:38
Měsíc
44 % · ↑ 15:14 · ↓ 22:51
Potřebné KpIndex Kp: míra geomagnetické aktivity na stupnici 0–9. Čím je vyšší, tím dál od pólů polární záře dosáhne.
Kp 3,7 (Kp 3,3 při otevřeném obzoru)
Kp pro fotky
Na fotkách: od Kp 2 (červená záře nízko nad obzorem směrem na sever).
Kam se dívat
sever (352°)
ne 18. 10.6Kp 2,0 · oblačnost 20 %
po 19. 10.95Kp 5,0 · oblačnost 3 %
út 20. 10.40Kp 3,3 · oblačnost 0 %
so 17. 21 · 3/100 · Kp 1,7 · oblačnost 18 % so 17. 22 · 3/100 · Kp 1,7 · oblačnost 32 % so 17. 23 · 1/100 · Kp 1,7 · oblačnost 86 % ne 18. 00 · 1/100 · Kp 1,7 · oblačnost 81 % ne 18. 01 · 3/100 · Kp 1,7 · oblačnost 34 % ne 18. 02 · 3/100 · Kp 1,3 · oblačnost 4 % ne 18. 03 · 2/100 · Kp 1,3 · oblačnost 7 % ne 18. 04 · 2/100 · Kp 1,3 · oblačnost 16 % ne 18. 05 · 2/100 · Kp 1,3 · oblačnost 20 % ne 18. 06 · 1/100 · Kp 1,3 · oblačnost 26 % ne 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · oblačnost 27 % ne 18. 20 · 3/100 · Kp 1,7 · oblačnost 15 % ne 18. 21 · 3/100 · Kp 1,7 · oblačnost 22 % ne 18. 22 · 3/100 · Kp 1,7 · oblačnost 23 % ne 18. 23 · 5/100 · Kp 2,0 · oblačnost 26 % po 19. 00 · 6/100 · Kp 2,0 · oblačnost 31 % po 19. 01 · 5/100 · Kp 2,0 · oblačnost 35 % po 19. 02 · 1/100 · Kp 1,0 · oblačnost 38 % po 19. 03 · 1/100 · Kp 1,0 · oblačnost 18 % po 19. 04 · 1/100 · Kp 1,0 · oblačnost 2 % po 19. 05 · 3/100 · Kp 1,3 · oblačnost 0 % po 19. 06 · 3/100 · Kp 1,3 · oblačnost 0 % po 19. 19 · 28/100 · Kp 4,0 · oblačnost 13 % po 19. 20 · 51/100 · Kp 4,0 · oblačnost 20 % po 19. 21 · 59/100 · Kp 4,0 · oblačnost 6 % po 19. 22 · 62/100 · Kp 4,0 · oblačnost 2 % po 19. 23 · 77/100 · Kp 5,0 · oblačnost 0 % út 20. 00 · 77/100 · Kp 5,0 · oblačnost 0 % út 20. 01 · 95/100 · Kp 5,0 · oblačnost 0 % út 20. 02 · 36/100 · Kp 3,0 · oblačnost 0 % út 20. 03 · 36/100 · Kp 3,0 · oblačnost 0 % út 20. 04 · 36/100 · Kp 3,0 · oblačnost 0 % út 20. 05 · 86/100 · Kp 4,3 · oblačnost 0 % út 20. 06 · 86/100 · Kp 4,3 · oblačnost 0 % út 20. 19 · 18/100 · Kp 2,7 · oblačnost 0 % út 20. 20 · 40/100 · Kp 3,3 · oblačnost 0 % ne 18.061218po 19.061218út 20.061218
Šance (0–100) Dostatečná tma Oblačnost

Oblačné vrstvy a počasí

Vysoká oblačnost Střední oblačnost Nízká oblačnost ne 18.061218po 19.061218út 20.061218
Nízká oblačnostStřední oblačnostVysoká oblačnost Dostatečná tma

Nízká oblačnost polární záři úplně zakryje. Tenkou vysokou oblačností jasná záře často prosvítá, takže obloha jen s vysokou oblačností stojí za pohled.

Hodiny tmy
Časso 21ne 00ne 03ne 06ne 21po 00po 03po 06po 21út 00út 03út 06
Nízká oblačnost0%0%1%3%0%0%0%0%0%0%0%0%
Střední oblačnost39%15%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Vysoká oblačnost5%29%39%23%1%10%14%5%8%47%57%20%
Teplota4 °C4 °C4 °C4 °C11 °C11 °C10 °C8 °C10 °C8 °C6 °C4 °C
Pocitová teplota0 °C1 °C2 °C1 °C11 °C11 °C7 °C5 °C10 °C7 °C5 °C2 °C
Vítr5 m/s4 m/s3 m/s3 m/s7 m/s6 m/s5 m/s4 m/s1 m/s1 m/s2 m/s2 m/s

Oblačné vrstvy a počasí: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Skóre = aktivita (NOAA Kp a OVATION) × jasná obloha (MET Norway) × tma × měsíční svit. Metodika

Vidíte ji právě teď?

Dejte vědět ostatním v regionu Québec. Hlášení skutečných návštěvníků posouvají místo v živém žebříčku nahoru.

Hlášení jsou anonymní: neukládáme vaši IP adresu ani polohu. Jedno hlášení na místo jednou za několik hodin.

Vložte si tuto předpověď

Zobrazte živý box s polární září pro lokalitu Témiscaming na vlastním webu nebo blogu. Zkopírujte tento kód do své stránky. Sám se aktualizuje každých 10 minut, nepoužívá cookies a nesleduje vaše návštěvníky.

Náhled

Co uvidíte – Témiscaming

Pohled směrem na sever. Pásy ukazují, kde je polární záře při dvou úrovních aktivity.

10°20°30°45° Kp 5,7 · nad hlavouKp 3,7 · 12°–23° ZSZ 292° SZ 307° SZ 322° SSZ 337° S 352° S 7° SSV 22° SV 37° SV 52°
Vypočteno z polohy aurorálního oválu pro každou úroveň Kp (spodní okraj ve výšce asi 105 km, vrcholy paprsků asi 200 km). Obzor podle výškových dat do vzdálenosti 30 km.
KpCo uvidíteSpodní okrajVrcholy paprskůVzdálenost k záři
2 Slabé světlo, hlavně na fotografii 4° 10° 790 km
3 Slabé světlo, hlavně na fotografii 8° 17° 567 km
4 Viditelná směrem na sever 15° 28° 345 km
5 Viditelná směrem na sever 40° 58° 122 km
6 Nad hlavou a všude kolem – – –
7 Nad hlavou a všude kolem – – –
8 Přímo nad hlavou a také směrem na jih – – –
9 Přímo nad hlavou a také směrem na jih – – –
Úhly nad obzorem. Terén ve směru pohledu je zohledněn tam, kde je modelován.

Stupnice Kp srozumitelně

Kp je stupnice 0–9, která říká, jak silně sluneční vítr rozkmitává magnetické pole Země. Čím vyšší hodnota, tím dál od pólů polární záře dosáhne. Kp 0–2 znamená klidnou noc, Kp 5 a více geomagnetickou bouři.

  1. Kp 0–2 Klid příštích 24 h na fotkách – Témiscaming Jen pod aurorálním oválem: severní Norsko, švédské a finské Laponsko, Island, Aljaška, severní Kanada.
  2. Kp 3 Neklid Jasná v Arktidě; nízko nad obzorem ve střední Skandinávii a na jihu Islandu.
  3. Kp 4 Aktivní okem – Témiscaming Nad hlavou v Arktidě; nízko na severu z jižního Norska, Švédska, Finska a severního Skotska.
  4. Kp 5 Slabá bouře (G1) Skotsko, jižní Skandinávie, Pobaltí, severní státy USA a jižní Kanada.
  5. Kp 6 Mírná bouře (G2) Severní Anglie, Dánsko, severní Německo a Polsko, Středozápad USA – často lépe na fotkách než okem. V Česku výjimečně nízko na severu, spíš jen na fotkách.
  6. Kp 7 Silná bouře (G3) Většina Británie, Nizozemsko, Německo, Polsko; v Česku nízko nad severním obzorem, hlavně na fotkách. Červená záře na fotkách z Francie a severních Alp.
  7. Kp 8 Velmi silná bouře (G4) Střední Evropa; v Česku nízko nad severním obzorem hlavně na severu země (zhruba od Kp 8), Praha a jih republiky potřebují ještě víc. Červená obloha na fotkách ze severní Itálie, Španělska, Balkánu a tureckého pobřeží Černého moře.
  8. Kp 9 Extrémní bouře (G5) Vidět po celé Evropě a v USA; na fotkách až ke Středozemnímu moři, v Turecku a severní Africe (květen 2024).

Světelné znečištění

Přechod mezi venkovem a předměstím. Mírný světelný závoj od okolních světel. Středně silné záře jsou vidět dobře, slabé spíše o pár kilometrů dál.

Výrazně tmavší oblast začíná asi 5 km směrem na severoseverozápad. Otevřít v OpenStreetMap

Odhad z dat nočního osvětlení NASA VIIRS (model světelného závoje do 50 km). Před cestou si ověřte přístup a soukromé pozemky.

Kopce a hory

Terén se směrem na sever zvedá zhruba 8° nad obzor. To zakrývá nízkou polární záři: místo Kp 3,3 tu potřebujete asi Kp 3,7. Pomůže vrchol kopce, pobřeží nebo otevřené pole s volným výhledem směrem na sever.

Z výškových dat (AWS Terrain Tiles) podél sedmi linií pohledu do vzdálenosti 30 km.

Nejlepší měsíce pro polární záři – Témiscaming

Podíl nocí v letech 2005–2025, kdy byla tma, dostatečná aktivita pro toto místo a převážně jasno.

Nejlepším měsícem byl březen (16 % nocí), následovaný měsícem září (15 %).

0 %10 %20 %30 % červenec: 7 % čvc srpen: 7 % srp září: 15 % zář říjen: 8 % říj listopad: 5 % lis prosinec: 4 % pro leden: 8 % led únor: 11 % úno březen: 16 % bře duben: 10 % dub květen: 6 % kvě červen: 6 % čvn
Všechny roky Kolem slunečního maxima Kolem slunečního minima
MěsícDobré nociJasné nociTmaMin. / max.
září 15 % 64 % 9,1 h 8° / 20°C
říjen 8 % 40 % 10,9 h 3° / 12°C
listopad 5 % 29 % 12,0 h -5° / 3°C
prosinec 4 % 33 % 12,9 h -13° / -5°C
leden 8 % 49 % 12,4 h -19° / -9°C
únor 11 % 56 % 11,4 h -18° / -8°C
březen 16 % 62 % 9,9 h -11° / -1°C
duben 10 % 50 % 7,9 h -3° / 9°C
Dobrá noc = tma + aktivita na úrovni Kp tohoto místa + noční satelitní oblačnost ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), mřížka 1°. Metodika
40 %šance na ≥1 dobrou noc během 3 nocí (březen)
57 %šance na ≥1 dobrou noc během 5 nocí (březen)
69 %šance na ≥1 dobrou noc během 7 nocí (březen)

Noci s polární září od roku 1995 – Témiscaming

Noci, kdy Kp dosáhlo 4,7 nebo více a zároveň zde byla tma.

2015: 4915492016: 3616362017: 3517352018: 91892019: 1119112020: 32032021: 1521152022: 2922292023: 3423342024: 2524252025: 5625562026: 262626
Po letech, posledních 12 let. Bez zohlednění oblačnosti. Zdroj: GFZ Kp.

Poslední silné noci

Praktické informace

Nejbližší letiště
North Bay Jack Garland Airport (YYB) · 47 km
Typické minimum / maximum – březen
-11° / -1°C
Co si obléct
Arktický mráz: vlněné spodní vrstvy, zateplená bunda a kalhoty, teplé boty, čepice a palčáky. Kompletní průvodce oblečením
Tísňové číslo
911
Jízda v zimě
Pravidla stanoví provincie: Québec vyžaduje zimní pneumatiky (se symbolem hory a vločky nebo hřebové) u vozidel registrovaných v Québecu od 1. 12. do 15. 3. a Britská Kolumbie vyžaduje zimní pneumatiky nebo řetězy na označených trasách od 1. 10. do 31. 3. (na horských průsmycích a trasách s vydatným sněžením do 30. 4.); sjízdnost silnic: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) a DriveBC. Sjízdnost silnic
Přístup do přírody
Celostátní právo volného pohybu neexistuje; na soukromé pozemky potřebujete svolení vlastníka, zatímco národní a provinční parky a korunní půda (Crown land) jsou obecně přístupné podle pravidel parků, která se liší podle provincie a teritoria.
Oficiální služba kosmického počasí
Kanadská služba kosmického počasí (Ministerstvo přírodních zdrojů Kanady)
Meteorologická služba
Kanadské ministerstvo životního prostředí a změny klimatu (weather.gc.ca)

Otázky a odpovědi

Jaké Kp je potřeba k pozorování polární záře – Témiscaming?

Lokalita Témiscaming potřebuje aktivní noc: zhruba od Kp 3,7 se polární záře objeví nízko nad obzorem směrem na sever a se sílící aktivitou stoupá výš.

Kterým směrem se dívat na polární záři – Témiscaming?

Dívejte se směrem na sever (asi 352° od zeměpisného severu). Při Kp 3,7 je spodní okraj polární záře zhruba 15° nad obzorem; silnější aktivita ji zvedá výš a dál po obloze.

Který měsíc je nejlepší pro polární záři – Témiscaming?

V letech 2005–2025 nabídl lokalitě Témiscaming nejlepší šance měsíc březen (16 % nocí bylo tmavých, dostatečně aktivních a převážně jasných), následovaný měsícem září (15 %).

Kdy je sezóna polární záře – Témiscaming?

Témiscaming: tma dostatečná pro polární záři je zde po celý rok, nejvíce hodin k pozorování však nabízejí dlouhé zimní noci.

Je v lokalitě Témiscaming velké světelné znečištění?

Mírný světelný závoj od okolních světel. Středně silné záře jsou vidět dobře, slabé spíše o pár kilometrů dál. Výrazně tmavší oblast začíná asi 5 km směrem na severoseverozápad.

Kdy byla polární záře naposledy možná – Témiscaming?

Naposledy dosáhla aktivita úrovně bouře (Kp 5 a více) za tmy v lokalitě Témiscaming 4. října 2026 (Kp 5,0). Počet takových nocí od roku 1995: 966. Polární záře se tu ukazuje i v mnoha klidnějších nocích.

Tato předpověď platí i pro

Obce a čtvrti v okolí lokality Témiscaming sdílejí stejnou předpověď: v okruhu několika kilometrů je obloha, potřebné Kp i nejlepší směr pohledu stejné.