AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 56,1°Asukasluku 6 376144 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Saint-Honoré

Paikassa Saint-Honoré revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoisluode), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 18.59.

Kp 0,0 · 426 km/s · Bz 2,8

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 2,7, kuviin tarvitaan 1,3 ja silmin näkemiseen 3.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 41 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 18.59–06.00.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoisluode), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 07.20 paikallista aikaa

34/100

Mahdollista

Parhaimmillaan noin klo 19.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 3), keskimääräinen pilvisyys 41 %.

Tarpeeksi pimeää
18.59 – 06.00
Auringonlasku
17.51 · auringonnousu 07.08
Kuu
39 % · ↑ 14.19 · ↓ 22.08
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoisluode).
Katsesuunta
pohjoisluode (346°)
su 18.10.7Kp 1,7 · pilvisyys 60 %
ma 19.10.19Kp 2,0 · pilvisyys 0 %
la 17. 18 · 6/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 9 % la 17. 19 · 34/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 23 % la 17. 20 · 12/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 6 % la 17. 21 · 12/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % la 17. 22 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % la 17. 23 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 4 % su 18. 00 · 13/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 11 % su 18. 01 · 9/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 39 % su 18. 02 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 73 % su 18. 03 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 76 % su 18. 19 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 73 % su 18. 20 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 71 % su 18. 21 · 6/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 51 % su 18. 22 · 7/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 40 % su 18. 23 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 81 % ma 19. 00 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 73 % ma 19. 01 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 73 % ma 19. 02 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 52 % ma 19. 03 · 6/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 34 % ma 19. 04 · 5/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 36 % ma 19. 05 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 56 % ma 19. 18 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 19 · 12/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 19/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 1 % ma 19. 21 · 19/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 1 % ma 19. 22 · 19/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 1 % 1218su 18.061218ma 19.061218ti 20.06
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 1218su 18.061218ma 19.061218ti 20.06
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 19la klo 22su klo 01su klo 04su klo 20su klo 23ma klo 02ma klo 05ma klo 21ti klo 00ti klo 03
Alapilvet100%100%100%100%26%97%7%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%0%0%100%93%7%10%0%0%0%
Lämpötila0 °C0 °C0 °C0 °C2 °C3 °C2 °C2 °C5 °C4 °C3 °C
Tuntuu kuin−5 °C−5 °C−4 °C−3 °C−2 °C−1 °C−1 °C−2 °C4 °C2 °C0 °C
Tuuli3 m/s4 m/s3 m/s2 m/s4 m/s3 m/s2 m/s2 m/s1 m/s1 m/s2 m/s
Näkyvyys19 km20 km18 km13 km18 km16 km22 km24 km24 km24 km24 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Saint-Honoré omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Saint-Honoré

Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5 · korkealla yläpuolellaKp 3 · 10°–20° LLU 286° LLU 301° LU 316° PLU 331° PLU 346° P 1° PKO 16° PKO 31° KO 46°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 5° 12° 712 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 10° 20° 489 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 20° 35° 267 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 67° 77° 44 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen kameralla – Saint-Honoré Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton seuraavat 24 h silmin – Saint-Honoré Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: pohjoisluode. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoisluode, maasto alle 1,0°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Saint-Honoré

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut helmikuu (26 % öistä), seuraavana tammikuu (21 %).

0 %10 %20 %30 % heinäkuu: 9 % heinä elokuu: 14 % elo syyskuu: 21 % syys lokakuu: 12 % loka marraskuu: 9 % marras joulukuu: 13 % joulu tammikuu: 21 % tammi helmikuu: 26 % helmi maaliskuu: 20 % maalis huhtikuu: 17 % huhti toukokuu: 8 % touko kesäkuu: 8 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 21 % 56 % 9,0 h 7° / 16°C
lokakuu 12 % 39 % 10,8 h 1° / 9°C
marraskuu 9 % 30 % 12,3 h −7° / 0°C
joulukuu 13 % 47 % 13,0 h −17° / −9°C
tammikuu 21 % 62 % 12,8 h −23° / −12°C
helmikuu 26 % 65 % 11,4 h −21° / −11°C
maaliskuu 20 % 54 % 9,8 h −15° / −5°C
huhtikuu 17 % 50 % 7,8 h −5° / 4°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
59 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (helmikuu)
77 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (helmikuu)
87 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (helmikuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Saint-Honoré

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4715472016: 3616362017: 3617362018: 91892019: 1219122020: 42042021: 1621162022: 3322332023: 3723372024: 2524252025: 5725572026: 282628
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Saguenay-Bagotville Airport (YBG) · 24 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (helmikuu)
−21° / −11°C
Mitä pukea päälle
Äärimmäinen pakkanen: lämpövuoratut kengät, untuvatakki, kaksi kerrosta villaa, kasvosuoja ja kemialliset käsienlämmittimet. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Sääpalvelu
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Saint-Honoré?

Paikassa Saint-Honoré revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoisluode), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Saint-Honoré?

Katsesuunta: pohjoisluode (noin 346° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3 revontulien alareuna on noin 10° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Saint-Honoré?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Saint-Honoré oli helmikuu (26 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana tammikuu (21 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Saint-Honoré?

Saint-Honoré: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Saint-Honoré paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: pohjoisluode.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Saint-Honoré?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Saint-Honoré 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 996 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Saint-Honoré ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Quebec