AuroraMeteo

Belgien376 steder

Nordlys i Belgien: hvor og hvornår du kan se det

Fra Belgien ses nordlyset kun under kraftige geomagnetiske storme (Kp 7,3 eller mere), nogle få nætter pr. solcyklus.

Hvor nordlyset er lettest at se

StedRegionKrævet KpKp for billederMagnetisk bredde
TurnhoutFlandern7,35,747,4°
Knokke-HeistFlandern7,35,747,4°
KapellenFlandern7,35,747,4°
BruxellesRegion Bruxelles7,7646,8°
AntwerpenFlandern7,7647,2°
GentFlandern7,7647,1°
AnderlechtRegion Bruxelles7,7646,8°
SchaerbeekRegion Bruxelles7,7646,8°

Største byer

StedIndbyggereKrævet Kp
Bruxelles1.019.0227,7
Antwerpen529.2477,7
Gent265.0867,7
Charleroi200.1328
Liège195.2788
Anderlecht160.5537,7
Schaerbeek132.7617,7
Brugge118.5097,7

Stormvagt: kan man se nordlys fra Belgien?

Sjældent, men ja. Under kraftige storme (ca. Kp 5,7 eller mere) stiger nordlysets røde øverste lag, 300–400 km oppe, op over den nordlige horisont i Belgien. Mobil- og kamerasensorer fanger det meget lettere end øjet.

…

StedKp for billederKp for øjetFotonætter siden 1995Senest
Turnhout 5,7 7,3 334 okt. 2026
Knokke-Heist 5,7 7,3 333 okt. 2026
Kapellen 5,7 7,3 332 okt. 2026
Bruxelles 6 7,7 230 okt. 2026
Antwerpen 6 7,7 230 okt. 2026
Gent 6 7,7 231 okt. 2026
Anderlecht 6 7,7 230 okt. 2026
Schaerbeek 6 7,7 230 okt. 2026
Brugge 6 7,7 231 okt. 2026
Leuven 6 7,7 230 okt. 2026
Molenbeek-Saint-Jean 6 7,7 230 okt. 2026
Ixelles 6 7,7 230 okt. 2026

Hvornår det sidst blev set fra Belgien

Nætter med nok aktivitet til billeder fra Turnhout, mens det var mørkt (Kp 5,7 eller mere):

  • 10. oktober 2026 · Kp 7,0
  • 4. oktober 2026 · Kp 5,7
  • 15. maj 2026 · Kp 6,0
  • 3. april 2026 · Kp 5,7
  • 22. marts 2026 · Kp 6,7
  • 20. marts 2026 · Kp 7,0
  • 13. marts 2026 · Kp 6,0
  • 16. februar 2026 · Kp 5,7
  • 20. januar 2026 · Kp 7,7
  • 19. januar 2026 · Kp 8,7

Sådan fanger du det fra Belgien

  1. Hold øje med prognosen: du skal bruge ca. Kp 5,7 eller mere – en kraftig til meget kraftig storm. Den kommer en dag eller to efter et stort udbrud på solen, så der er som regel lidt varsel.
  2. Kom væk fra byens lys, og find frit udsyn mod nord: en kyst, en bakke eller en mark. Skæret ligger lavt over horisonten.
  3. Brug mobilens nattilstand eller et kamera på stativ (3–15 s). Tjek billedet: en rød eller lyserød himmel mod nord er nordlys.
  4. De bedste timer er som regel 22.00–02.00 lokal tid, men under store storme kan det starte lige efter skumringen.
  1. Kp 0–2 Roligt Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) med kamera: Turnhout Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) med øjet: Turnhout Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Observationer lige nu

Her melder besøgende om nordlys lige nu. Et sted rykker op for hver melding og falder igen, efterhånden som meldingerne bliver ældre.

  1. …

    Regioner i Belgien