AuroraMeteo

België376 plaatsen

Noorderlicht in België: waar en wanneer je het ziet

Vanuit België is het poollicht alleen te zien tijdens zware geomagnetische stormen (Kp 7,3 of hoger), een paar nachten per zonnecyclus.

Waar het poollicht het makkelijkst te zien is

PlaatsRegioBenodigde KpKp voor foto'sMagnetische breedte
TurnhoutVlaams Gewest7,35,747,4°
Knokke-HeistVlaams Gewest7,35,747,4°
KapellenVlaams Gewest7,35,747,4°
BrusselBrussels Hoofdstedelijk Gewest7,7646,8°
AntwerpenVlaams Gewest7,7647,2°
GentVlaams Gewest7,7647,1°
AnderlechtBrussels Hoofdstedelijk Gewest7,7646,8°
SchaarbeekBrussels Hoofdstedelijk Gewest7,7646,8°

Grootste steden

PlaatsInwonersBenodigde Kp
Brussel1.019.0227,7
Antwerpen529.2477,7
Gent265.0867,7
Charleroi200.1328
Luik195.2788
Anderlecht160.5537,7
Schaarbeek132.7617,7
Brugge118.5097,7

Stormwacht: kun je het noorderlicht zien vanuit België?

Zelden, maar ja. Bij sterke stormen (vanaf ongeveer Kp 5,7) stijgt de rode bovenste laag van het poollicht, op 300–400 km hoogte, boven de noordelijke horizon van België uit. Sensoren van telefoons en camera’s pikken die veel makkelijker op dan het oog.

…

PlaatsKp voor foto'sKp voor het oogFotonachten sinds 1995Laatste keer
Turnhout 5,7 7,3 334 okt 2026
Knokke-Heist 5,7 7,3 333 okt 2026
Kapellen 5,7 7,3 332 okt 2026
Brussel 6 7,7 230 okt 2026
Antwerpen 6 7,7 230 okt 2026
Gent 6 7,7 231 okt 2026
Anderlecht 6 7,7 230 okt 2026
Schaarbeek 6 7,7 230 okt 2026
Brugge 6 7,7 231 okt 2026
Leuven 6 7,7 230 okt 2026
Molenbeek-Saint-Jean 6 7,7 230 okt 2026
Elsene 6 7,7 230 okt 2026

Wanneer het voor het laatst te zien was vanuit België

Nachten met genoeg activiteit voor foto's vanuit Turnhout tijdens het donker (Kp 5,7 of hoger):

  • 10 oktober 2026 · Kp 7,0
  • 4 oktober 2026 · Kp 5,7
  • 15 mei 2026 · Kp 6,0
  • 3 april 2026 · Kp 5,7
  • 22 maart 2026 · Kp 6,7
  • 20 maart 2026 · Kp 7,0
  • 13 maart 2026 · Kp 6,0
  • 16 februari 2026 · Kp 5,7
  • 20 januari 2026 · Kp 7,7
  • 19 januari 2026 · Kp 8,7

Zo vang je het vanuit België

  1. Houd de verwachting in de gaten: je hebt ongeveer Kp 5,7 of hoger nodig — een sterke tot zware storm. Die komen een à twee dagen na een grote uitbarsting op de zon, dus meestal is er wat waarschuwingstijd.
  2. Ga weg van de lichten van de stad en zoek een open uitzicht naar het noorden: een kust, een heuvel of een veld. De gloed blijft laag boven de horizon.
  3. Gebruik de nachtmodus van je telefoon of een camera op een statief (3–15 s). Bekijk de foto: een rode of roze lucht in het noorden is het poollicht.
  4. De beste uren liggen meestal tussen 22:00 en 02:00 uur lokale tijd, maar bij grote stormen kan het direct na de schemering beginnen.
  1. Kp 0–2 Rustig Alleen onder de poollichtovaal: Noord-Noorwegen, Zweeds en Fins Lapland, IJsland, Alaska, Noord-Canada.
  2. Kp 3 Onrustig Fel in het Noordpoolgebied; laag aan de horizon in Midden-Scandinavië en Zuid-IJsland.
  3. Kp 4 Actief Recht boven je in het Noordpoolgebied; laag in het noorden vanuit Zuid-Noorwegen, Zweden, Finland en Noord-Schotland.
  4. Kp 5 Lichte storm (G1) Schotland, Zuid-Scandinavië, de Baltische staten, de noordelijke staten van de VS en Zuid-Canada.
  5. Kp 6 Matige storm (G2) op foto: Turnhout Noord-Engeland, Denemarken, Noord-Duitsland en -Polen, het Midwesten van de VS; soms laag in het noorden vanuit Nederland en België — vaak duidelijker op foto dan met het blote oog.
  6. Kp 7 Sterke storm (G3) met het oog: Turnhout Het grootste deel van het VK, Nederland en België (laag in het noorden), Duitsland, Polen, Tsjechië; rode gloed op foto vanuit Frankrijk en de noordelijke Alpen.
  7. Kp 8 Zware storm (G4) Met het oog in Midden-Europa, in Nederland en België soms hoog aan de hemel; rode lucht op foto vanuit Noord-Italië, Spanje, de Balkan en de Turkse Zwarte Zeekust.
  8. Kp 9 Extreme storm (G5) Te zien in heel Europa en de VS; op foto zelfs tot aan de Middellandse Zee, Turkije en Noord-Afrika (mei 2024).

Live waarnemingen

Waar bezoekers op dit moment poollicht melden. Een plaats stijgt bij elke melding en zakt weer naarmate de meldingen ouder worden.

  1. …

    Regio's in België