AuroraMeteo

Tsjechië181 plaatsen

Noorderlicht in Tsjechië: waar en wanneer je het ziet

Vanuit Tsjechië is het poollicht alleen te zien tijdens zware geomagnetische stormen (Kp 7,7 of hoger), een paar nachten per zonnecyclus.

Waar het poollicht het makkelijkst te zien is

PlaatsRegioBenodigde KpKp voor foto'sMagnetische breedte
DěčínÚstí nad Labem7,7646,8°
LiberecLiberec86,346,7°
Hradec KrálovéHradec Králové86,346,1°
Ústí nad LabemÚstí nad Labem86,346,6°
MostÚstí nad Labem86,346,4°
TepliceÚstí nad Labem86,346,6°
Mladá BoleslavMidden-Bohemen86,346,3°
ChomutovÚstí nad Labem86,346,4°

Grootste steden

PlaatsInwonersBenodigde Kp
Praag1.165.5818,3
Brno404.2968,7
Ostrava280.8538,3
Pilsen187.8638,3
Liberec102.9518
Olomouc99.4968,3
České Budějovice93.4269
Hradec Králové90.5968

Stormwacht: kun je het noorderlicht zien vanuit Tsjechië?

Zelden, maar ja. Bij sterke stormen (vanaf ongeveer Kp 6) stijgt de rode bovenste laag van het poollicht, op 300–400 km hoogte, boven de noordelijke horizon van Tsjechië uit. Sensoren van telefoons en camera’s pikken die veel makkelijker op dan het oog.

…

PlaatsKp voor foto'sKp voor het oogFotonachten sinds 1995Laatste keer
Děčín 6 7,7 234 okt 2026
Liberec 6,3 8 167 okt 2026
Hradec Králové 6,3 8 167 okt 2026
Ústí nad Labem 6,3 8 167 okt 2026
Most 6,3 8 167 okt 2026
Teplice 6,3 8 167 okt 2026
Mladá Boleslav 6,3 8 167 okt 2026
Chomutov 6,3 8 167 okt 2026
Jablonec nad Nisou 6,3 8 166 okt 2026
Karlsbad 6,3 8 167 okt 2026
Česká Lípa 6,3 8 167 okt 2026
Trutnov 6,3 8 166 okt 2026

Wanneer het voor het laatst te zien was vanuit Tsjechië

Nachten met genoeg activiteit voor foto's vanuit Děčín tijdens het donker (Kp 6 of hoger):

  • 10 oktober 2026 · Kp 7,0
  • 15 mei 2026 · Kp 6,0
  • 4 mei 2026 · Kp 6,0
  • 22 maart 2026 · Kp 6,7
  • 20 maart 2026 · Kp 7,0
  • 13 maart 2026 · Kp 6,0
  • 20 januari 2026 · Kp 7,7
  • 19 januari 2026 · Kp 8,7
  • 10 december 2025 · Kp 6,0
  • 3 december 2025 · Kp 6,7

Zo vang je het vanuit Tsjechië

  1. Houd de verwachting in de gaten: je hebt ongeveer Kp 6 of hoger nodig — een sterke tot zware storm. Die komen een à twee dagen na een grote uitbarsting op de zon, dus meestal is er wat waarschuwingstijd.
  2. Ga weg van de lichten van de stad en zoek een open uitzicht naar het noorden: een kust, een heuvel of een veld. De gloed blijft laag boven de horizon.
  3. Gebruik de nachtmodus van je telefoon of een camera op een statief (3–15 s). Bekijk de foto: een rode of roze lucht in het noorden is het poollicht.
  4. De beste uren liggen meestal tussen 22:00 en 02:00 uur lokale tijd, maar bij grote stormen kan het direct na de schemering beginnen.
  1. Kp 0–2 Rustig Alleen onder de poollichtovaal: Noord-Noorwegen, Zweeds en Fins Lapland, IJsland, Alaska, Noord-Canada.
  2. Kp 3 Onrustig Fel in het Noordpoolgebied; laag aan de horizon in Midden-Scandinavië en Zuid-IJsland.
  3. Kp 4 Actief Recht boven je in het Noordpoolgebied; laag in het noorden vanuit Zuid-Noorwegen, Zweden, Finland en Noord-Schotland.
  4. Kp 5 Lichte storm (G1) Schotland, Zuid-Scandinavië, de Baltische staten, de noordelijke staten van de VS en Zuid-Canada.
  5. Kp 6 Matige storm (G2) op foto: Děčín Noord-Engeland, Denemarken, Noord-Duitsland en -Polen, het Midwesten van de VS; soms laag in het noorden vanuit Nederland en België — vaak duidelijker op foto dan met het blote oog.
  6. Kp 7 Sterke storm (G3) Het grootste deel van het VK, Nederland en België (laag in het noorden), Duitsland, Polen, Tsjechië; rode gloed op foto vanuit Frankrijk en de noordelijke Alpen.
  7. Kp 8 Zware storm (G4) met het oog: Děčín Met het oog in Midden-Europa, in Nederland en België soms hoog aan de hemel; rode lucht op foto vanuit Noord-Italië, Spanje, de Balkan en de Turkse Zwarte Zeekust.
  8. Kp 9 Extreme storm (G5) Te zien in heel Europa en de VS; op foto zelfs tot aan de Middellandse Zee, Turkije en Noord-Afrika (mei 2024).

Live waarnemingen

Waar bezoekers op dit moment poollicht melden. Een plaats stijgt bij elke melding en zakt weer naarmate de meldingen ouder worden.

  1. …

    Regio's in Tsjechië

    Praktische informatie voor Tsjechië

    Alarmnummer
    112
    Toegang tot terrein
    § 63 van wet 114/1992 geeft vrije doorgang door het landschap (vooral over grond van de staat, gemeenten en rechtspersonen, met uitzondering van tuinen, erven, gewassen en weiden met vee), en de boswet laat iedereen op eigen risico bossen betreden; in de kernzones van nationale parken gelden extra beperkingen.
    Autorijden in de winter
    Winterbanden (min. 4 mm profiel voor personenauto's; M+S wordt nog geaccepteerd) zijn van 1 nov tot 31 mrt verplicht als er sneeuw, ijs of rijp op de weg ligt of te verwachten is, en altijd op trajecten met het bord 'Zimní výbava' (C 15a). Weginformatie: het nationale verkeersinformatieportaal dopravniinfo.gov.cz. Actuele wegcondities
    Drones
    Tsjechië past het EU-droneregime van EASA toe (registratie als exploitant verplicht voor drones van 250 g of meer of met camera); nationale autoriteit: Civil Aviation Authority (ÚCL), https://www.caa.cz.
    Weerdienst
    Czech Hydrometeorological Institute (ČHMÚ)

    Tsjechische 'dark-sky parks' (Jizera 2009, grensoverschrijdend met Polen; Beskydy 2013; Manětín 2014) zijn lokaal aangewezen gebieden; certificering door DarkSky International kon niet worden bevestigd, daarom staan ze niet in de lijst hierboven.

    Samengesteld uit officiële bronnen van overheden, wegbeheerders en weerdiensten. Regels veranderen; controleer ze voor vertrek.