AuroraMeteo

Wanneer zie je het noorderlicht het best?

Over onze uitgelichte noordelijke bestemmingen gaven maart, februari en januari tussen 2005 en 2025 de beste kansen. De sterkste afzonderlijke plaatsen waren Coldfoot, Inuvik en Yellowknife.

Noorderlicht: goede nachten per maand

Aandeel nachten dat donker, actief genoeg voor die plaats en grotendeels helder was (2005–2025).

Plaatssepoktnovdecjanfebmrtapr
Coldfoot Verenigde Staten39%46%71%73%76%74%78%39%
Inuvik Canada29%20%48%67%69%74%78%19%
Yellowknife Canada60%35%36%66%66%78%76%61%
Iqaluit Canada37%27%34%63%73%76%71%43%
Dawson City Canada39%33%55%64%65%68%74%47%
Fairbanks Verenigde Staten37%33%60%65%71%68%72%48%
Whitehorse Canada42%35%46%53%53%62%67%60%
Talkeetna Verenigde Staten29%40%55%53%57%57%64%58%
Churchill Canada19%9%4%48%58%62%47%30%
Kangerlussuaq Groenland39%38%36%39%42%47%54%22%
Anchorage Verenigde Staten22%31%42%38%47%46%52%42%
Nuuk Groenland44%50%38%37%31%34%38%28%
Utqiagvik Verenigde Staten11%9%15%37%49%49%45%4%
Gällivare Zweden40%31%32%24%31%33%46%23%
Jokkmokk Zweden40%31%32%24%31%33%46%23%
Luleå Zweden43%30%33%29%30%33%43%33%
Kiruna Zweden35%26%29%23%31%31%43%16%
Jukkasjärvi Zweden35%26%29%23%31%31%43%16%
Höfn IJsland36%38%40%43%37%37%36%34%
Ilulissat Groenland40%40%33%35%34%40%41%12%
Spitsbergen (Longyearbyen) Spitsbergen en Jan Mayen2%22%26%32%36%40%25%0%
Vík í Mýrdal IJsland32%39%39%40%30%29%33%33%
Saariselkä Finland36%26%28%24%34%32%40%15%
Ivalo Finland39%23%19%16%26%24%28%8%
Reykjavik IJsland29%31%33%39%29%29%28%24%
Rovaniemi Finland38%20%22%20%26%27%34%24%
Luosto Finland38%21%26%20%26%27%35%19%
Inari Finland37%27%26%22%35%33%37%11%
Muonio Finland35%23%23%16%24%28%36%13%
Levi Finland35%23%23%16%24%28%36%13%
Ylläs (Äkäslompolo) Finland35%23%23%16%24%28%36%13%
Abisko Zweden27%23%30%29%34%34%33%15%
Snæfellsnes (Grundarfjörður) IJsland25%24%25%33%23%25%23%19%
Kilpisjärvi Finland27%22%25%24%29%27%24%9%
Grand Marais Verenigde Staten25%20%11%13%18%27%27%15%
Jasper Canada27%20%16%16%18%22%21%25%
Finnsnes Noorwegen27%20%19%18%20%18%15%7%
Svolvær Noorwegen24%26%21%24%23%22%20%12%
Narvik Noorwegen25%25%24%24%25%23%18%9%
Utsjoki Finland24%15%16%17%20%17%13%4%
Bodø Noorwegen24%23%22%23%22%21%20%11%
Kirkenes Noorwegen24%13%13%15%14%11%18%5%
Vardø Noorwegen24%13%13%15%14%11%18%5%
Sortland Noorwegen24%21%19%19%17%16%17%10%
Alta Noorwegen23%18%19%17%19%17%13%5%
Lyngen-Alpen (Lyngseidet) Noorwegen23%18%18%18%19%17%13%5%
Egilsstaðir IJsland22%21%18%20%17%21%18%21%
Akureyri IJsland21%15%17%15%12%15%12%15%
Norðurþing IJsland21%15%17%15%12%15%12%14%
Mývatn (Reykjahlíð) IJsland21%15%17%15%12%15%12%14%
Tromsø Noorwegen20%19%17%14%17%14%13%7%
Hammerfest Noorwegen19%15%15%15%14%11%11%2%
Noordkaap (Honningsvåg) Noorwegen19%15%15%15%14%11%11%2%
Tórshavn Faeröer15%13%12%10%9%12%7%15%
Ísafjörður IJsland15%13%11%11%8%9%9%8%
Shetlandeilanden (Lerwick) Verenigd Koninkrijk12%13%9%6%5%10%11%12%
Copper Harbor Verenigde Staten9%10%7%3%5%7%13%2%
Banff Canada11%9%8%7%6%8%8%8%
Inverness Verenigd Koninkrijk10%9%8%7%3%7%9%8%
Skye (Portree) Verenigd Koninkrijk8%7%6%4%3%6%10%7%
Marquette Verenigde Staten6%6%4%2%2%4%8%1%
Aviemore Verenigd Koninkrijk8%7%5%5%2%5%7%6%
Thurso Verenigd Koninkrijk7%3%3%1%1%3%4%6%
Orkney-eilanden (Kirkwall) Verenigd Koninkrijk7%3%3%1%1%3%4%6%
Nationaal park Acadia (Bar Harbor) Verenigde Staten3%1%1%0%1%1%1%1%
Coudersport Verenigde Staten1%1%0%0%0%0%0%0%

Zuiderlicht

Plaatsmrtaprmeijunjulaugsepokt
Bruny Island (Alonnah) Australië7%8%7%8%6%8%8%8%
Southport / Cockle Creek Australië7%8%7%8%6%8%8%8%
Stewart Island/Rakiura (Oban) Nieuw-Zeeland5%5%5%4%6%5%4%3%
Hobart Australië4%4%4%4%3%5%4%4%
Invercargill Nieuw-Zeeland4%4%5%3%3%2%4%2%
Cradle Mountain Australië3%3%4%3%2%4%4%3%
Dunedin Nieuw-Zeeland3%3%4%2%2%2%2%1%
The Catlins (Owaka) Nieuw-Zeeland3%3%4%2%2%2%2%1%
Lake Tekapo Nieuw-Zeeland2%1%2%2%1%2%2%1%
Queenstown Nieuw-Zeeland2%1%2%2%1%1%2%1%
Aoraki/Mount Cook Village Nieuw-Zeeland0%0%1%0%0%0%0%0%
Melbourne Australië0%1%0%1%0%1%0%0%
Ushuaia Argentinië0%0%0%0%0%0%0%0%
Punta Arenas Chili0%0%0%0%0%0%0%0%
Puerto Williams Chili0%0%0%0%0%0%0%0%
Stanley Falklandeilanden0%0%0%0%0%0%0%0%

Duisternis en bewolking bepalen meer dan de kalender

Boven de poolcirkel maakt de middernachtzon ruwweg van half april tot eind augustus een einde aan het seizoen. Binnen het donkere seizoen verklaart het weer het grootste deel van het verschil tussen maanden: kustplaatsen zijn in de vroege winter bewolkter, terwijl plaatsen in het binnenland zoals Abisko, Kiruna, Fairbanks en Yellowknife drogere, helderdere winters hebben.

De geomagnetische activiteit is rond de equinoxen in maart en september vaak iets hoger, wat op veel bestemmingen als een bultje in de cijfers zichtbaar is.

Zo gebruik je deze cijfers

Elk percentage is het aandeel nachten in die maand dat donker, actief genoeg voor die plaats en grotendeels helder was. Meerdere nachten blijven vergroot je kansen flink; de reisplanner rekent dit voor je uit.

Dit zijn historische frequenties, geen verwachtingen. Ze laten zien waar en wanneer de kansen het grootst zijn; de live verwachting vertelt je hoe het er vanavond voor staat. Methode