AuroraMeteo

Australien151 steder

Sydlys i Australien: hvor og hvornår du kan se det

I Australien kræver nordlyset en aktiv nat. Det viser sig først nær Bruny Island (Alonnah), fra ca. Kp 4. Nær Bruny Island (Alonnah) har august historisk været den bedste måned (8 % af nætterne).

Kan man se sydlys i Australien i aften?

Ikke i aften: aktiviteten er for lav til Australien. Prognosen topper ved Kp 2,7, men nær Bruny Island (Alonnah) skal der omkring Kp 4 til. En storm kan bygge sig op på et døgn, så tjek igen i morgen.

Du har også brug for klar himmel og rigtigt mørke: hver bys side viser skyprognosen og aftenens bedste time.

Kp-prognose: NOAA SWPC, tjekket hvert 10. minut.

Udvalgte rejsemål

Hvor nordlyset er lettest at se

StedRegionKrævet KpKp for billederMagnetisk bredde
Bruny Island (Alonnah)Tasmanien42,354,1°
Southport / Cockle CreekTasmanien42,354,3°
HobartTasmanien4,32,753,6°
LauncestonTasmanien53,352,1°
Cradle MountainTasmanien53,352,4°
DevonportTasmanien5,33,751,9°
BurnieTasmanien5,33,751,8°
GeelongVictoria6,7548,8°

Største byer

StedIndbyggereKrævet Kp
Sydney5.638.8309+
Melbourne5.435.5907
Brisbane2.780.0639+
Perth2.384.3719+
Adelaide1.469.1638,3
Gold Coast640.7789+
Newcastle508.4379+
Sunshine Coast398.8409+

Observationer lige nu

Her melder besøgende om nordlys lige nu. Et sted rykker op for hver melding og falder igen, efterhånden som meldingerne bliver ældre.

  1. …

    Webkameraer live i Australien

    Tjek selv himlen med disse offentlige kameraer. De åbner på kameraejerens hjemmeside.

    Kameraerne tilhører deres ejere — vi linker kun til dem. De fleste viser ikke meget i dagslys eller ved skydække, og nogle holder pause om sommeren.

    Regioner i Australien

    Praktisk information om Australien

    Alarmnummer
    000 (112 also works from mobile phones)
    Adgang til naturen
    De fleste nationalparker i Tasmanien kræver et gyldigt parkpas fra Parks & Wildlife Service pr. køretøj (24 timer, ferie/8 uger eller helår; Cradle Mountain er undtaget fra 24-timerspasset). Tjek ejerforholdene, før du parkerer om natten, og respektér eventuelle lokale lukninger.
    Vinterkørsel
    Efter Victorias Alpine Resorts (Management) Regulations 2020 skal alle køretøjer, der kører ind i Falls Creek, Mt Baw Baw, Mt Buller, Mt Hotham og Mt Stirling, medbringe passende snekæder i den erklærede snesæson (2026: 7. juni - 4. oktober). Tjek VicTraffic for aktuelle forstyrrelser på vejene i Victoria; i Tasmanien får højtliggende veje sne og is om vinteren, og lukninger meldes via Tasmania Police alerts / TasALERT. Vejforhold
    Droner
    CASA's regler for fritidsflyvning: maks. 120 m over terræn, mindst 30 m fra mennesker, kun i dagslys og inden for synsvidde, én drone ad gangen og ingen flyvning inden for 5,5 km af en kontrolleret lufthavn for droner over 250 g; se https://www.casa.gov.au/knowyourdrone/drone-rules
    Officiel rumvejrstjeneste
    Bureau of Meteorology Australian Space Weather Forecasting Centre (Aurora Watch/Alert/Outlook)
    Vejrtjeneste
    Bureau of Meteorology
    Certificerede dark sky-steder
    River Murray International Dark Sky Reserve · Warrumbungle National Park · Arkaroola Wilderness Sanctuary · The Jump-Up, Australian Age of Dinosaurs

    BOM udsender Aurora Watches (op til 48 timers varsel efter en geoeffektiv CME eller et koronahul), Aurora Alerts (nordlys i gang) og Aurora Outlooks for 3-7 dage; abonnement via e-mail er muligt.

    BOM's vejledning: Omkring Kp 3 kan sydlyset ses fra det sydlige Tasmanien; ved Kp 7 (kraftig storm) kan det nå det sydlige NSW.

    Der blev ikke fundet noget DarkSky-certificeret sted i Tasmanien eller Victoria.

    Samlet fra officielle kilder hos myndigheder, vejmyndigheder og vejrtjenester. Regler ændrer sig; tjek dem, før du rejser.

    Spørgsmål og svar

    Kan man se sydlys i Australien?

    I Australien kræver nordlyset en aktiv nat. Det viser sig først nær Bruny Island (Alonnah), fra ca. Kp 4.

    Hvilken Kp skal der til for at se nordlys i Australien?

    Nær Bruny Island (Alonnah) er omkring Kp 4 nok. I Sydney, den største by, skal der omkring Kp 9+ til.

    Hvilken måned er bedst til at se nordlys i Australien?

    Nær Bruny Island (Alonnah) har august historisk været den bedste måned (8 % af nætterne var klare, mørke og aktive nok), efterfulgt af april (8 %).

    Hvornår kunne nordlyset sidst ses i Australien?

    Den seneste nat i vores data med nok aktivitet til Bruny Island (Alonnah) i mørke var 10. oktober 2026 (Kp 7,3). Det er sket på 862 nætter siden 1995.