AuroraMeteo

Tyskland2.046 steder

Nordlys i Tyskland: hvor og hvornår du kan se det

I Tyskland ses nordlyset kun under geomagnetiske storme, lavt i horisonten. De bedste chancer er nær Flensburg, fra ca. Kp 5,7. Nær Flensburg har september historisk været den bedste måned (3 % af nætterne).

Kan man se nordlys i Tyskland i aften?

Ikke i aften: aktiviteten er for lav til Tyskland. Prognosen topper ved Kp 2,7, men nær Flensburg skal der omkring Kp 5,7 til. En storm kan bygge sig op på et døgn, så tjek igen i morgen.

Du har også brug for klar himmel og rigtigt mørke: hver bys side viser skyprognosen og aftenens bedste time.

Kp-prognose: NOAA SWPC, tjekket hvert 10. minut.

Hvor nordlyset er lettest at se

StedRegionKrævet KpKp for billederMagnetisk bredde
VesterlandSlesvig-Holsten5,33,751,5°
KielSlesvig-Holsten5,7450,8°
FlensburgSlesvig-Holsten5,7451,3°
StralsundMecklenburg-Vorpommern5,7450,8°
RendsburgSlesvig-Holsten5,7450,8°
SchleswigSlesvig-Holsten5,7451,0°
EckernfördeSlesvig-Holsten5,7451,0°
HusumSlesvig-Holsten5,7451,0°

Største byer

StedIndbyggereKrævet Kp
Berlin3.426.3547
Hamborg1.973.8966,3
Munich1.505.0059+
Köln1.024.6217,7
Frankfurt am Main650.0008,3
Düsseldorf618.6857,7
Stuttgart612.6639
Essen593.0857,3

Stormvagt: kan man se nordlys fra Tyskland?

Sjældent, men ja. Under kraftige storme (ca. Kp 3,7 eller mere) stiger nordlysets røde øverste lag, 300–400 km oppe, op over den nordlige horisont i Tyskland. Mobil- og kamerasensorer fanger det meget lettere end øjet.

…

StedKp for billederKp for øjetFotonætter siden 1995Senest
Vesterland 3,7 5,3 985 okt. 2026
Kiel 4 5,7 994 okt. 2026
Flensburg 4 5,7 990 okt. 2026
Stralsund 4 5,7 991 okt. 2026
Rendsburg 4 5,7 996 okt. 2026
Schleswig 4 5,7 993 okt. 2026
Eckernförde 4 5,7 993 okt. 2026
Husum 4 5,7 995 okt. 2026
Bergen auf Rügen 4 5,7 988 okt. 2026
Fehmarn 4 5,7 992 okt. 2026
Kronshagen 4 5,7 994 okt. 2026
Harrislee 4 5,7 990 okt. 2026

Hvornår det sidst blev set fra Tyskland

Nætter med nok aktivitet til billeder fra Vesterland, mens det var mørkt (Kp 4,7 eller mere):

  • 10. oktober 2026 · Kp 7,0
  • 4. oktober 2026 · Kp 5,7
  • 7. september 2026 · Kp 4,7
  • 5. juni 2026 · Kp 5,0
  • 15. maj 2026 · Kp 6,0
  • 4. maj 2026 · Kp 4,7
  • 30. april 2026 · Kp 4,7
  • 20. april 2026 · Kp 4,7
  • 18. april 2026 · Kp 4,7
  • 3. april 2026 · Kp 5,7

Sådan fanger du det fra Tyskland

  1. Hold øje med prognosen: du skal bruge ca. Kp 3,7 eller mere – en kraftig til meget kraftig storm. Den kommer en dag eller to efter et stort udbrud på solen, så der er som regel lidt varsel.
  2. Kom væk fra byens lys, og find frit udsyn mod nord: en kyst, en bakke eller en mark. Skæret ligger lavt over horisonten.
  3. Brug mobilens nattilstand eller et kamera på stativ (3–15 s). Tjek billedet: en rød eller lyserød himmel mod nord er nordlys.
  4. De bedste timer er som regel 22.00–02.00 lokal tid, men under store storme kan det starte lige efter skumringen.
  1. Kp 0–2 Roligt Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt med kamera: Vesterland Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) med øjet: Vesterland Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Observationer lige nu

Her melder besøgende om nordlys lige nu. Et sted rykker op for hver melding og falder igen, efterhånden som meldingerne bliver ældre.

  1. …

    Regioner i Tyskland

    Praktisk information om Tyskland

    Alarmnummer
    112
    Adgang til naturen
    Efter § 59 BNatSchG må alle færdes i det åbne land ad veje, stier og ubenyttede arealer for at rekreere sig (skove efter den føderale skovlov og delstaternes skovlove); delstaternes love undtager som regel parkering af køretøjer og camping fra denne ret, og naturreservater og nationalparker kan begrænse adgangen eller brugen af stier.
    Vinterkørsel
    Tyskland har en situationsbestemt regel om vinterdæk (§ 2 Abs. 3a StVO): Ved isslag, sne, sjap eller rimfrost er kun dæk med alpesymbolet (3PMSF) tilladt – dæk med kun M+S godkendes ikke længere siden 1. okt. 2024; der er ingen fast kalenderperiode. Trafikinformation for motorveje: Autobahn GmbH (autobahn.de). Vejforhold
    Droner
    Tyskland anvender EU's EASA-dronerammer (operatørregistrering hos LBA kræves for droner på 250 g eller mere eller med kamera); national myndighed: Luftfahrt-Bundesamt, https://www.lba.de.
    Vejrtjeneste
    Deutscher Wetterdienst (DWD)
    Certificerede dark sky-steder
    Pellworm (Sterneninsel) · Spiekeroog (Sterneninsel) · Nossentiner/Schwinzer Heide Nature Park · Kyritz-Ruppiner Heide · Westhavelland Nature Park · Eifel National Park

    Andre DarkSky-certificerede steder i (det sydlige) Tyskland: Rhön Biosphere Reserve (Reserve), Winklmoosalm (Park), Eiweiler/Nohfelden (Community).

    Kyritz-Ruppiner Heide: Dele af heden er stadig lukket på grund af forurening med gammel ammunition; hold dig til de tilgængelige områder.

    Samlet fra officielle kilder hos myndigheder, vejmyndigheder og vejrtjenester. Regler ændrer sig; tjek dem, før du rejser.

    Spørgsmål og svar

    Kan man se nordlys i Tyskland?

    I Tyskland ses nordlyset kun under geomagnetiske storme, lavt i horisonten. De bedste chancer er nær Flensburg, fra ca. Kp 5,7.

    Hvilken Kp skal der til for at se nordlys i Tyskland?

    Nær Flensburg er omkring Kp 5,7 nok. I Berlin, den største by, skal der omkring Kp 7 til.

    Hvilken måned er bedst til at se nordlys i Tyskland?

    Nær Flensburg har september historisk været den bedste måned (3 % af nætterne var klare, mørke og aktive nok), efterfulgt af marts (2 %).

    Hvornår kunne nordlyset sidst ses i Tyskland?

    Den seneste nat i vores data med nok aktivitet til Flensburg i mørke var 10. oktober 2026 (Kp 7,0). Det er sket på 330 nætter siden 1995.