AuroraMeteo

Duitsland2.046 plaatsen

Noorderlicht in Duitsland: waar en wanneer je het ziet

In Duitsland verschijnt het poollicht alleen tijdens geomagnetische stormen, laag aan de horizon. De beste kansen zijn bij Flensburg, vanaf ongeveer Kp 5,7. Bij Flensburg was september historisch gezien de beste maand (3% van de nachten).

Kun je vannacht het noorderlicht zien in Duitsland?

Vannacht niet: de activiteit is te laag voor Duitsland. De verwachting piekt op Kp 2,7, maar bij Flensburg is ongeveer Kp 5,7 nodig. Een storm kan binnen een dag opbouwen, dus kijk morgen opnieuw.

Je hebt ook een heldere lucht en echte duisternis nodig: de pagina van elke plaats toont de bewolkingsverwachting en het beste uur voor vannacht.

Kp-verwachting: NOAA SWPC, elke 10 minuten gecontroleerd.

Waar het poollicht het makkelijkst te zien is

PlaatsRegioBenodigde KpKp voor foto'sMagnetische breedte
WesterlandSleeswijk-Holstein5,33,751,5°
KielSleeswijk-Holstein5,7450,8°
FlensburgSleeswijk-Holstein5,7451,3°
StralsundMecklenburg-Voor-Pommeren5,7450,8°
RendsburgSleeswijk-Holstein5,7450,8°
SchleswigSleeswijk-Holstein5,7451,0°
EckernfördeSleeswijk-Holstein5,7451,0°
HusumSleeswijk-Holstein5,7451,0°

Grootste steden

PlaatsInwonersBenodigde Kp
Berlijn3.426.3547
Hamburg1.973.8966,3
München1.505.0059+
Köln1.024.6217,7
Frankfurt am Main650.0008,3
Düsseldorf618.6857,7
Stuttgart612.6639
Essen593.0857,3

Stormwacht: kun je het noorderlicht zien vanuit Duitsland?

Zelden, maar ja. Bij sterke stormen (vanaf ongeveer Kp 3,7) stijgt de rode bovenste laag van het poollicht, op 300–400 km hoogte, boven de noordelijke horizon van Duitsland uit. Sensoren van telefoons en camera’s pikken die veel makkelijker op dan het oog.

…

PlaatsKp voor foto'sKp voor het oogFotonachten sinds 1995Laatste keer
Westerland 3,7 5,3 985 okt 2026
Kiel 4 5,7 994 okt 2026
Flensburg 4 5,7 990 okt 2026
Stralsund 4 5,7 991 okt 2026
Rendsburg 4 5,7 996 okt 2026
Schleswig 4 5,7 993 okt 2026
Eckernförde 4 5,7 993 okt 2026
Husum 4 5,7 995 okt 2026
Bergen auf Rügen 4 5,7 988 okt 2026
Fehmarn 4 5,7 992 okt 2026
Kronshagen 4 5,7 994 okt 2026
Harrislee 4 5,7 990 okt 2026

Wanneer het voor het laatst te zien was vanuit Duitsland

Nachten met genoeg activiteit voor foto's vanuit Westerland tijdens het donker (Kp 4,7 of hoger):

  • 10 oktober 2026 · Kp 7,0
  • 4 oktober 2026 · Kp 5,7
  • 7 september 2026 · Kp 4,7
  • 5 juni 2026 · Kp 5,0
  • 15 mei 2026 · Kp 6,0
  • 4 mei 2026 · Kp 4,7
  • 30 april 2026 · Kp 4,7
  • 20 april 2026 · Kp 4,7
  • 18 april 2026 · Kp 4,7
  • 3 april 2026 · Kp 5,7

Zo vang je het vanuit Duitsland

  1. Houd de verwachting in de gaten: je hebt ongeveer Kp 3,7 of hoger nodig — een sterke tot zware storm. Die komen een à twee dagen na een grote uitbarsting op de zon, dus meestal is er wat waarschuwingstijd.
  2. Ga weg van de lichten van de stad en zoek een open uitzicht naar het noorden: een kust, een heuvel of een veld. De gloed blijft laag boven de horizon.
  3. Gebruik de nachtmodus van je telefoon of een camera op een statief (3–15 s). Bekijk de foto: een rode of roze lucht in het noorden is het poollicht.
  4. De beste uren liggen meestal tussen 22:00 en 02:00 uur lokale tijd, maar bij grote stormen kan het direct na de schemering beginnen.
  1. Kp 0–2 Rustig Alleen onder de poollichtovaal: Noord-Noorwegen, Zweeds en Fins Lapland, IJsland, Alaska, Noord-Canada.
  2. Kp 3 Onrustig Fel in het Noordpoolgebied; laag aan de horizon in Midden-Scandinavië en Zuid-IJsland.
  3. Kp 4 Actief op foto: Westerland Recht boven je in het Noordpoolgebied; laag in het noorden vanuit Zuid-Noorwegen, Zweden, Finland en Noord-Schotland.
  4. Kp 5 Lichte storm (G1) met het oog: Westerland Schotland, Zuid-Scandinavië, de Baltische staten, de noordelijke staten van de VS en Zuid-Canada.
  5. Kp 6 Matige storm (G2) Noord-Engeland, Denemarken, Noord-Duitsland en -Polen, het Midwesten van de VS; soms laag in het noorden vanuit Nederland en België — vaak duidelijker op foto dan met het blote oog.
  6. Kp 7 Sterke storm (G3) Het grootste deel van het VK, Nederland en België (laag in het noorden), Duitsland, Polen, Tsjechië; rode gloed op foto vanuit Frankrijk en de noordelijke Alpen.
  7. Kp 8 Zware storm (G4) Met het oog in Midden-Europa, in Nederland en België soms hoog aan de hemel; rode lucht op foto vanuit Noord-Italië, Spanje, de Balkan en de Turkse Zwarte Zeekust.
  8. Kp 9 Extreme storm (G5) Te zien in heel Europa en de VS; op foto zelfs tot aan de Middellandse Zee, Turkije en Noord-Afrika (mei 2024).

Live waarnemingen

Waar bezoekers op dit moment poollicht melden. Een plaats stijgt bij elke melding en zakt weer naarmate de meldingen ouder worden.

  1. …

    Regio's in Duitsland

    Praktische informatie voor Duitsland

    Alarmnummer
    112
    Toegang tot terrein
    Volgens § 59 BNatSchG mag iedereen ter ontspanning het open landschap betreden via wegen, paden en ongebruikt land (bossen vallen onder de federale en deelstatelijke boswetten); de deelstaatwetten sluiten parkeren en kamperen meestal uit van dit recht, en natuurreservaten en nationale parken kunnen de toegang of het gebruik van paden beperken.
    Autorijden in de winter
    Duitsland kent een situationele winterbandenplicht (§ 2 Abs. 3a StVO): bij ijzel, sneeuw, sneeuwbrij of rijp zijn alleen banden met het alpensymbool (3PMSF) toegestaan — banden met alleen M+S voldoen sinds 1 okt 2024 niet meer; er is geen vaste kalenderperiode. Verkeersinformatie voor de snelwegen: Autobahn GmbH (autobahn.de). Actuele wegcondities
    Drones
    Duitsland past het EU-droneregime van EASA toe (registratie als exploitant bij het LBA verplicht voor drones van 250 g of meer of met camera); nationale autoriteit: Luftfahrt-Bundesamt, https://www.lba.de.
    Weerdienst
    Deutscher Wetterdienst (DWD)
    Gecertificeerde Dark Sky-gebieden
    Pellworm (Sterneninsel) · Spiekeroog (Sterneninsel) · Nossentiner/Schwinzer Heide Nature Park · Kyritz-Ruppiner Heide · Westhavelland Nature Park · Eifel National Park

    Andere DarkSky-gecertificeerde plekken in (Zuid-)Duitsland: Biosfeerreservaat Rhön (Reserve), Winklmoosalm (Park), Eiweiler/Nohfelden (Community).

    Kyritz-Ruppiner Heide: delen van de heide blijven gesloten vanwege oude munitievervuiling; blijf in de toegankelijke gebieden.

    Samengesteld uit officiële bronnen van overheden, wegbeheerders en weerdiensten. Regels veranderen; controleer ze voor vertrek.

    Vragen en antwoorden

    Kun je het noorderlicht zien in Duitsland?

    In Duitsland verschijnt het poollicht alleen tijdens geomagnetische stormen, laag aan de horizon. De beste kansen zijn bij Flensburg, vanaf ongeveer Kp 5,7.

    Welke Kp is nodig om het poollicht te zien in Duitsland?

    Bij Flensburg is ongeveer Kp 5,7 genoeg. In Berlijn, de grootste stad, is ongeveer Kp 7 nodig.

    Wat is de beste maand om het poollicht te zien in Duitsland?

    Bij Flensburg was september historisch gezien de beste maand (3% van de nachten was helder, donker en actief genoeg), gevolgd door maart (2%).

    Wanneer was het poollicht voor het laatst te zien in Duitsland?

    De meest recente nacht in onze gegevens met genoeg activiteit voor Flensburg tijdens duisternis was 10 oktober 2026 (Kp 7,0). Dat is sinds 1995 op 330 nachten gebeurd.