AuroraMeteo

Kiedy najlepiej oglądać zorzę polarną?

W naszych polecanych miejscach na północy najlepsze szanse w latach 2005–2025 dawały miesiące: marzec, luty i styczeń. Najlepiej wypadły pojedyncze miejsca: Coldfoot, Inuvik i Yellowknife.

Zorza polarna: dobre noce według miesięcy

Odsetek nocy, które były ciemne, wystarczająco aktywne dla danego miejsca i w większości bezchmurne (2005–2025).

Miejscewrzpaźlisgrustylutmarkwi
Coldfoot Stany Zjednoczone39%46%71%73%76%74%78%39%
Inuvik Kanada29%20%48%67%69%74%78%19%
Yellowknife Kanada60%35%36%66%66%78%76%61%
Iqaluit Kanada37%27%34%63%73%76%71%43%
Dawson City Kanada39%33%55%64%65%68%74%47%
Fairbanks Stany Zjednoczone37%33%60%65%71%68%72%48%
Whitehorse Kanada42%35%46%53%53%62%67%60%
Talkeetna Stany Zjednoczone29%40%55%53%57%57%64%58%
Churchill Kanada19%9%4%48%58%62%47%30%
Kangerlussuaq Grenlandia39%38%36%39%42%47%54%22%
Anchorage Stany Zjednoczone22%31%42%38%47%46%52%42%
Nuuk Grenlandia44%50%38%37%31%34%38%28%
Barrow Stany Zjednoczone11%9%15%37%49%49%45%4%
Gällivare Szwecja40%31%32%24%31%33%46%23%
Jokkmokk Szwecja40%31%32%24%31%33%46%23%
Luleå Szwecja43%30%33%29%30%33%43%33%
Kiruna Szwecja35%26%29%23%31%31%43%16%
Jukkasjärvi Szwecja35%26%29%23%31%31%43%16%
Höfn Islandia36%38%40%43%37%37%36%34%
Ilulissat Grenlandia40%40%33%35%34%40%41%12%
Longyearbyen Svalbard i Jan Mayen2%22%26%32%36%40%25%0%
Vík í Mýrdal Islandia32%39%39%40%30%29%33%33%
Saariselkä Finlandia36%26%28%24%34%32%40%15%
Ivalo Finlandia39%23%19%16%26%24%28%8%
Reykjavík Islandia29%31%33%39%29%29%28%24%
Rovaniemi Finlandia38%20%22%20%26%27%34%24%
Luosto Finlandia38%21%26%20%26%27%35%19%
Inari Finlandia37%27%26%22%35%33%37%11%
Muonio Finlandia35%23%23%16%24%28%36%13%
Levi Finlandia35%23%23%16%24%28%36%13%
Ylläs (Äkäslompolo) Finlandia35%23%23%16%24%28%36%13%
Abisko Szwecja27%23%30%29%34%34%33%15%
Snæfellsnes (Grundarfjörður) Islandia25%24%25%33%23%25%23%19%
Kilpisjärvi Finlandia27%22%25%24%29%27%24%9%
Grand Marais Stany Zjednoczone25%20%11%13%18%27%27%15%
Jasper Kanada27%20%16%16%18%22%21%25%
Senja Norwegia27%20%19%18%20%18%15%7%
Lofoty (Svolvær) Norwegia24%26%21%24%23%22%20%12%
Narwik Norwegia25%25%24%24%25%23%18%9%
Utsjoki Finlandia24%15%16%17%20%17%13%4%
Bodø Norwegia24%23%22%23%22%21%20%11%
Kirkenes Norwegia24%13%13%15%14%11%18%5%
Vardø Norwegia24%13%13%15%14%11%18%5%
Vesterålen (Sortland) Norwegia24%21%19%19%17%16%17%10%
Alta Norwegia23%18%19%17%19%17%13%5%
Alpy Lyngeńskie (Lyngseidet) Norwegia23%18%18%18%19%17%13%5%
Egilsstaðir Islandia22%21%18%20%17%21%18%21%
Akureyri Islandia21%15%17%15%12%15%12%15%
Norðurþing Islandia21%15%17%15%12%15%12%14%
Jezioro Mývatn (Reykjahlíð) Islandia21%15%17%15%12%15%12%14%
Tromsø Norwegia20%19%17%14%17%14%13%7%
Hammerfest Norwegia19%15%15%15%14%11%11%2%
Przylądek Północny (Honningsvåg) Norwegia19%15%15%15%14%11%11%2%
Thorshavn Wyspy Owcze15%13%12%10%9%12%7%15%
Ísafjörður Islandia15%13%11%11%8%9%9%8%
Szetlandy (Lerwick) Wielka Brytania12%13%9%6%5%10%11%12%
Copper Harbor Stany Zjednoczone9%10%7%3%5%7%13%2%
Banff Kanada11%9%8%7%6%8%8%8%
Inverness Wielka Brytania10%9%8%7%3%7%9%8%
Wyspa Skye (Portree) Wielka Brytania8%7%6%4%3%6%10%7%
Marquette Stany Zjednoczone6%6%4%2%2%4%8%1%
Aviemore Wielka Brytania8%7%5%5%2%5%7%6%
Thurso Wielka Brytania7%3%3%1%1%3%4%6%
Orkady (Kirkwall) Wielka Brytania7%3%3%1%1%3%4%6%
Park Narodowy Acadia (Bar Harbor) Stany Zjednoczone3%1%1%0%1%1%1%1%
Park stanowy Cherry Springs Stany Zjednoczone1%1%0%0%0%0%0%0%

Zorza południowa

Miejscemarkwimajczelipsiewrzpaź
Wyspa Bruny (Alonnah) Australia7%8%7%8%6%8%8%8%
Southport / Cockle Creek Australia7%8%7%8%6%8%8%8%
Wyspa Stewart/Rakiura (Oban) Nowa Zelandia5%5%5%4%6%5%4%3%
Hobart Australia4%4%4%4%3%5%4%4%
Invercargill Nowa Zelandia4%4%5%3%3%2%4%2%
Góra Cradle Australia3%3%4%3%2%4%4%3%
Catlins (Owaka) Nowa Zelandia3%3%4%2%2%2%2%1%
Dunedin Nowa Zelandia3%3%4%2%2%2%2%1%
Jezioro Tekapo Nowa Zelandia2%1%2%2%1%2%2%1%
Queenstown Nowa Zelandia2%1%2%2%1%1%2%1%
Aoraki/Mount Cook Village Nowa Zelandia0%0%1%0%0%0%0%0%
Melbourne Australia0%1%0%1%0%1%0%0%
Ushuaia Argentyna0%0%0%0%0%0%0%0%
Punta Arenas Chile0%0%0%0%0%0%0%0%
Puerto Williams Chile0%0%0%0%0%0%0%0%
Stanley Falklandy0%0%0%0%0%0%0%0%

Ciemność i chmury znaczą więcej niż kalendarz

Za kołem podbiegunowym dzień polarny kończy sezon mniej więcej od połowy kwietnia do końca sierpnia. W ciemnej porze roku to pogoda wyjaśnia większość różnic między miesiącami: miejsca nadmorskie są wczesną zimą bardziej pochmurne, a miejsca w głębi lądu, takie jak Abisko, Kiruna, Fairbanks i Yellowknife, mają suchsze, pogodniejsze zimy.

Aktywność geomagnetyczna bywa nieco wyższa w okolicach równonocy w marcu i wrześniu, co w wielu miejscach widać jako lokalny wzrost.

Jak czytać te liczby

Każdy odsetek to udział nocy w danym miesiącu, które były ciemne, wystarczająco aktywne dla danego miejsca i w większości bezchmurne. Kilka nocy pobytu mnoży Twoje szanse; planer podróży obliczy to za Ciebie.

To częstości historyczne, a nie prognozy. Pokazują, gdzie i kiedy szanse są największe; o dzisiejszej nocy powie Ci prognoza na żywo. Metodologia