AuroraMeteo

Hongarije195 plaatsen

Noorderlicht in Hongarije: waar en wanneer je het ziet

Vanuit Hongarije is het poollicht alleen te zien tijdens zware geomagnetische stormen (Kp 9+ of hoger), een paar nachten per zonnecyclus.

Kun je vannacht het noorderlicht zien in Hongarije?

Nee. Hongarije ligt te ver van de poollichtzone: het poollicht is daar vrijwel nooit te zien, zelfs niet tijdens sterke stormen.

Kp-verwachting: NOAA SWPC, elke 10 minuten gecontroleerd.

Waar het poollicht het makkelijkst te zien is

PlaatsRegioBenodigde KpKp voor foto'sMagnetische breedte
SátoraljaújhelyBorsod-Abaúj-Zemplén97,344,2°
SárospatakBorsod-Abaúj-Zemplén97,344,1°
EdelényBorsod-Abaúj-Zemplén97,344,1°
BoedapestBudapest9+7,343,1°
DebrecenHajdú-Bihar9+7,343,3°
SzegedCsongrád-Csanád9+7,341,7°
MiskolcBorsod-Abaúj-Zemplén9+7,343,9°
PécsBaranya9+7,341,5°

Grootste steden

PlaatsInwonersBenodigde Kp
Boedapest1.741.0419+
Debrecen202.4029+
Szeged160.7669+
Miskolc154.5219+
Pécs145.3479+
Győr129.3019+
Nyíregyháza117.6899+
Kecskemét109.8479+

Stormwacht: kun je het noorderlicht zien vanuit Hongarije?

Zelden, maar ja. Bij sterke stormen (vanaf ongeveer Kp 7,3) stijgt de rode bovenste laag van het poollicht, op 300–400 km hoogte, boven de noordelijke horizon van Hongarije uit. Sensoren van telefoons en camera’s pikken die veel makkelijker op dan het oog.

…

PlaatsKp voor foto'sKp voor het oogFotonachten sinds 1995Laatste keer
Sátoraljaújhely 7,3 9 53 jan 2026
Sárospatak 7,3 9 53 jan 2026
Edelény 7,3 9 53 jan 2026
Boedapest 7,3 9+ 52 jan 2026
Debrecen 7,3 9+ 53 jan 2026
Szeged 7,3 9+ 53 jan 2026
Miskolc 7,3 9+ 53 jan 2026
Pécs 7,3 9+ 52 jan 2026
Győr 7,3 9+ 53 jan 2026
Nyíregyháza 7,3 9+ 53 jan 2026
Kecskemét 7,3 9+ 53 jan 2026
Székesfehérvár 7,3 9+ 52 jan 2026

Wanneer het voor het laatst te zien was vanuit Hongarije

Nachten met genoeg activiteit voor foto's vanuit Sátoraljaújhely tijdens het donker (Kp 7,3 of hoger):

  • 20 januari 2026 · Kp 7,7
  • 19 januari 2026 · Kp 8,7
  • 12 november 2025 · Kp 7,3
  • 11 november 2025 · Kp 8,7
  • 16 april 2025 · Kp 7,7
  • 1 januari 2025 · Kp 8,0
  • 10 oktober 2024 · Kp 8,7
  • 16 september 2024 · Kp 7,3
  • 11 mei 2024 · Kp 7,7
  • 10 mei 2024 · Kp 9,0

Zo vang je het vanuit Hongarije

  1. Houd de verwachting in de gaten: je hebt ongeveer Kp 7,3 of hoger nodig — een sterke tot zware storm. Die komen een à twee dagen na een grote uitbarsting op de zon, dus meestal is er wat waarschuwingstijd.
  2. Ga weg van de lichten van de stad en zoek een open uitzicht naar het noorden: een kust, een heuvel of een veld. De gloed blijft laag boven de horizon.
  3. Gebruik de nachtmodus van je telefoon of een camera op een statief (3–15 s). Bekijk de foto: een rode of roze lucht in het noorden is het poollicht.
  4. De beste uren liggen meestal tussen 22:00 en 02:00 uur lokale tijd, maar bij grote stormen kan het direct na de schemering beginnen.
  1. Kp 0–2 Rustig Alleen onder de poollichtovaal: Noord-Noorwegen, Zweeds en Fins Lapland, IJsland, Alaska, Noord-Canada.
  2. Kp 3 Onrustig Fel in het Noordpoolgebied; laag aan de horizon in Midden-Scandinavië en Zuid-IJsland.
  3. Kp 4 Actief Recht boven je in het Noordpoolgebied; laag in het noorden vanuit Zuid-Noorwegen, Zweden, Finland en Noord-Schotland.
  4. Kp 5 Lichte storm (G1) Schotland, Zuid-Scandinavië, de Baltische staten, de noordelijke staten van de VS en Zuid-Canada.
  5. Kp 6 Matige storm (G2) Noord-Engeland, Denemarken, Noord-Duitsland en -Polen, het Midwesten van de VS; soms laag in het noorden vanuit Nederland en België — vaak duidelijker op foto dan met het blote oog.
  6. Kp 7 Sterke storm (G3) op foto: Sátoraljaújhely Het grootste deel van het VK, Nederland en België (laag in het noorden), Duitsland, Polen, Tsjechië; rode gloed op foto vanuit Frankrijk en de noordelijke Alpen.
  7. Kp 8 Zware storm (G4) Met het oog in Midden-Europa, in Nederland en België soms hoog aan de hemel; rode lucht op foto vanuit Noord-Italië, Spanje, de Balkan en de Turkse Zwarte Zeekust.
  8. Kp 9 Extreme storm (G5) met het oog: Sátoraljaújhely Te zien in heel Europa en de VS; op foto zelfs tot aan de Middellandse Zee, Turkije en Noord-Afrika (mei 2024).

Live waarnemingen

Waar bezoekers op dit moment poollicht melden. Een plaats stijgt bij elke melding en zakt weer naarmate de meldingen ouder worden.

  1. …

    Regio's in Hongarije

    Vragen en antwoorden

    Kun je het noorderlicht zien in Hongarije?

    Vanuit Hongarije is het poollicht alleen te zien tijdens zware geomagnetische stormen (Kp 9+ of hoger), een paar nachten per zonnecyclus.

    Welke Kp is nodig om het poollicht te zien in Hongarije?

    Ongeveer Kp 9+: Boedapest, de grootste stad, is ook een van de makkelijkste plekken in Hongarije om het te zien.