AuroraMeteo

New Zealand147 steder

Sydlys i New Zealand: hvor og hvornår du kan se det

I New Zealand kræver nordlyset en aktiv nat. Det viser sig først nær Stewart Island/Rakiura (Oban), fra ca. Kp 4. Nær Stewart Island/Rakiura (Oban) har juli historisk været den bedste måned (6 % af nætterne).

Kan man se sydlys i New Zealand i aften?

Kun på billeder. Aftenens prognose når Kp 3,7: fra 6 byer i New Zealand, for eksempel Dunedin, Invercargill og Mosgiel, kan et kamera eller en mobil i nattilstand fange et skær lavt over horisonten, men øjet ser det knap.

Du har også brug for klar himmel og rigtigt mørke: hver bys side viser skyprognosen og aftenens bedste time.

Kp-prognose: NOAA SWPC, tjekket hvert 10. minut.

Udvalgte rejsemål

Hvor nordlyset er lettest at se

StedRegionKrævet KpKp for billederMagnetisk bredde
Stewart Island/Rakiura (Oban)Southland Region42,354,5°
InvercargillSouthland Region4,32,753,9°
GoreSouthland Region4,32,753,5°
The Catlins (Owaka)Otago Region4,32,753,7°
DunedinOtago Region4,7353,0°
MosgielOtago Region4,7353,0°
OamaruOtago Region53,352,1°
WanakaOtago Region5,33,752,0°

Største byer

StedIndbyggereKrævet Kp
Auckland1.547.2009+
Christchurch419.2006
Wellington381.9007,3
Manukau City362.0009+
Hamilton192.1009+
Tauranga161.0009+
Dunedin132.8004,7
Lower Hutt114.2007,7

Observationer lige nu

Her melder besøgende om nordlys lige nu. Et sted rykker op for hver melding og falder igen, efterhånden som meldingerne bliver ældre.

  1. …

    Webkameraer live i New Zealand

    Tjek selv himlen med disse offentlige kameraer. De åbner på kameraejerens hjemmeside.

    Kameraerne tilhører deres ejere — vi linker kun til dem. De fleste viser ikke meget i dagslys eller ved skydække, og nogle holder pause om sommeren.

    Regioner i New Zealand

    Praktisk information om New Zealand

    Alarmnummer
    111 (gratis, virker fra mobiler uden taletid); 105 til politiet, når det ikke haster
    Adgang til naturen
    Freedom camping er tilladt på DOC's offentlige naturbeskyttelsesarealer, medmindre et sted er forbudt eller begrænset; scenic/recreation reserves er lukket for det, medmindre DOC har en campingplads, nogle steder er kun for selvforsynende køretøjer (fra 7. juni 2026 skal et grønt warrant card være synligt), og overtrædelser kan give bøde.
    Vinterkørsel
    NZTA råder alle, der krydser alpepas eller kører i den sydlige og indre del af Sydøen om vinteren, til at medbringe snekæder og vide, hvordan de monteres; fra vinteren 2026 kan Queenstown Lakes District Council give bilister en bøde på $750 for ikke at montere kæder på kommunale veje, når skilte med 'chains required' er vist. Tjek NZTA Journey Planner for lukninger og meldinger om 'chains essential'. Vejforhold
    Droner
    CAA Part 101: maks. 120 m over terræn, uafskærmede flyvninger inden for 4 km af en flyveplads kræver godkendelse fra flyvepladsens operatør (og en kvalifikation), kontrolleret luftrum kræver ATC-tilladelse, og natflyvning er kun tilladt afskærmet eller med kvalifikation i natflyvning; se https://www.aviation.govt.nz/drones/
    Vejrtjeneste
    MetService (New Zealands meteorologiske tjeneste)
    Certificerede dark sky-steder
    Stewart Island / Rakiura · Aoraki Mackenzie International Dark Sky Reserve · Tāhuna Glenorchy Dark Sky Sanctuary · Naseby Dark Sky Community · Kaikōura Dark Sky Sanctuary · Wairarapa Dark Sky Reserve

    New Zealand har 10 DarkSky-certificerede steder (pr. 2025), blandt andet også Kawarau Gibbston Dark Sky Park, Aotea/Great Barrier Island, Wai-iti og Oxford Forest.

    Samlet fra officielle kilder hos myndigheder, vejmyndigheder og vejrtjenester. Regler ændrer sig; tjek dem, før du rejser.

    Spørgsmål og svar

    Kan man se sydlys i New Zealand?

    I New Zealand kræver nordlyset en aktiv nat. Det viser sig først nær Stewart Island/Rakiura (Oban), fra ca. Kp 4.

    Hvilken Kp skal der til for at se nordlys i New Zealand?

    Nær Stewart Island/Rakiura (Oban) er omkring Kp 4 nok. I Auckland, den største by, skal der omkring Kp 9+ til.

    Hvilken måned er bedst til at se nordlys i New Zealand?

    Nær Stewart Island/Rakiura (Oban) har juli historisk været den bedste måned (6 % af nætterne var klare, mørke og aktive nok), efterfulgt af marts (5 %).

    Hvornår kunne nordlyset sidst ses i New Zealand?

    Den seneste nat i vores data med nok aktivitet til Stewart Island/Rakiura (Oban) i mørke var 10. oktober 2026 (Kp 7,3). Det er sket på 829 nætter siden 1995.