AuroraMeteo

Nieuw-Zeeland147 plaatsen

Zuiderlicht in Nieuw-Zeeland: waar en wanneer je het ziet

In Nieuw-Zeeland is voor het poollicht een actieve nacht nodig. Het verschijnt het eerst bij Stewart Island/Rakiura (Oban), vanaf ongeveer Kp 4. Bij Stewart Island/Rakiura (Oban) was juli historisch gezien de beste maand (6% van de nachten).

Kun je vannacht het zuiderlicht zien in Nieuw-Zeeland?

Misschien, als de lucht helder is. De verwachting voor vannacht komt tot Kp 4,7, genoeg om het poollicht na het donker met het blote oog te zien vanuit 6 plaatsen in Nieuw-Zeeland, bijvoorbeeld Dunedin, Invercargill en Mosgiel. Een camera kan het misschien ook vastleggen vanuit nog 11 plaatsen.

Je hebt ook een heldere lucht en echte duisternis nodig: de pagina van elke plaats toont de bewolkingsverwachting en het beste uur voor vannacht.

Kp-verwachting: NOAA SWPC, elke 10 minuten gecontroleerd.

Uitgelichte bestemmingen

Waar het poollicht het makkelijkst te zien is

PlaatsRegioBenodigde KpKp voor foto'sMagnetische breedte
Stewart Island/Rakiura (Oban)Southland42,354,5°
InvercargillSouthland4,32,753,9°
GoreSouthland4,32,753,5°
The Catlins (Owaka)Otago4,32,753,7°
DunedinOtago4,7353,0°
MosgielOtago4,7353,0°
OamaruOtago53,352,1°
WanakaOtago5,33,752,0°

Grootste steden

PlaatsInwonersBenodigde Kp
Auckland1.547.2009+
Christchurch419.2006
Wellington381.9007,3
Manukau362.0009+
Hamilton192.1009+
Tauranga161.0009+
Dunedin132.8004,7
Lower Hutt114.2007,7

Live waarnemingen

Waar bezoekers op dit moment poollicht melden. Een plaats stijgt bij elke melding en zakt weer naarmate de meldingen ouder worden.

  1. …

    Livewebcams in Nieuw-Zeeland

    Bekijk de lucht zelf met deze openbare camera's. Ze openen op de website van de eigenaar.

    Deze camera's zijn van hun eigenaars — wij linken er alleen naar. De meeste tonen weinig bij daglicht of bewolking, en sommige liggen 's zomers stil.

    Regio's in Nieuw-Zeeland

    Praktische informatie voor Nieuw-Zeeland

    Alarmnummer
    111 (gratis, werkt ook vanaf mobiele telefoons zonder beltegoed); 105 voor de politie als het geen spoed heeft
    Toegang tot terrein
    Freedom camping (vrij kamperen) is toegestaan op openbaar natuurbeschermingsgebied van DOC, tenzij een plek verboden of beperkt is; scenic en recreation reserves zijn ervoor gesloten tenzij DOC een camping aanbiedt, sommige plekken zijn alleen voor self-contained voertuigen (vanaf 7 juni 2026 moet een groene warrant card zichtbaar zijn) en overtredingen kunnen worden beboet.
    Autorijden in de winter
    NZTA raadt iedereen die in de winter alpenpassen oversteekt of in het zuiden en het binnenland van het Zuidereiland reist aan kettingen mee te nemen en te weten hoe je ze omlegt; vanaf de winter van 2026 kan de Queenstown Lakes District Council bestuurders een boete van $750 geven als ze op gemeentelijke wegen geen kettingen omleggen terwijl borden met 'chains required' staan. Kijk in de NZTA Journey Planner voor afsluitingen en meldingen van 'chains essential'. Actuele wegcondities
    Drones
    CAA Part 101: max. 120 m AGL, voor onafgeschermde vluchten binnen 4 km van een vliegveld is toestemming van de vliegveldexploitant (en een kwalificatie) nodig, in gecontroleerd luchtruim een ATC-klaring, en 's nachts vliegen mag alleen afgeschermd of met een kwalificatie voor nachttraining; zie https://www.aviation.govt.nz/drones/
    Weerdienst
    MetService (meteorologische dienst van Nieuw-Zeeland)
    Gecertificeerde Dark Sky-gebieden
    Stewart Island / Rakiura · Aoraki Mackenzie International Dark Sky Reserve · Tāhuna Glenorchy Dark Sky Sanctuary · Naseby Dark Sky Community · Kaikōura Dark Sky Sanctuary · Wairarapa Dark Sky Reserve

    Nieuw-Zeeland heeft (per 2025) 10 DarkSky-gecertificeerde plekken, waaronder ook Kawarau Gibbston Dark Sky Park, Aotea/Great Barrier Island, Wai-iti en Oxford Forest.

    Samengesteld uit officiële bronnen van overheden, wegbeheerders en weerdiensten. Regels veranderen; controleer ze voor vertrek.

    Vragen en antwoorden

    Kun je het zuiderlicht zien in Nieuw-Zeeland?

    In Nieuw-Zeeland is voor het poollicht een actieve nacht nodig. Het verschijnt het eerst bij Stewart Island/Rakiura (Oban), vanaf ongeveer Kp 4.

    Welke Kp is nodig om het poollicht te zien in Nieuw-Zeeland?

    Bij Stewart Island/Rakiura (Oban) is ongeveer Kp 4 genoeg. In Auckland, de grootste stad, is ongeveer Kp 9+ nodig.

    Wat is de beste maand om het poollicht te zien in Nieuw-Zeeland?

    Bij Stewart Island/Rakiura (Oban) was juli historisch gezien de beste maand (6% van de nachten was helder, donker en actief genoeg), gevolgd door maart (5%).

    Wanneer was het poollicht voor het laatst te zien in Nieuw-Zeeland?

    De meest recente nacht in onze gegevens met genoeg activiteit voor Stewart Island/Rakiura (Oban) tijdens duisternis was 10 oktober 2026 (Kp 7,3). Dat is sinds 1995 op 829 nachten gebeurd.